Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: środa, 04.12.2024
Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim? Skorzystaj z programu „Aktywni Rodzice w pracy”!

Bydgoszcz, 19 listopada 2024 r.

Rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, którzy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego wracają do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”, gdy opiekę nad dzieckiem przejmuje babcia lub niania. Do tej pory do ZUS wpłynęło 107,6 tys. wniosków o to świadczenie, z czego w województwie kujawsko-pomorskim złożono 5,6 tys. wniosków.

Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” jest skierowane do pracujących rodziców wychowujących dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, które nie uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego ani przedszkola, oraz nie są pod opieką dziennego opiekuna. Wysokość świadczenia wynosi 1500 zł miesięcznie na każde dziecko, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności kwota ta wzrasta do 1900 zł – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

O świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” mogą ubiegać się rodzice, opiekunowie faktyczni, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, pod warunkiem posiadania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Oznacza to, że muszą być zatrudnieni na przykład na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Aby otrzymać świadczenie, należy wykazać minimalny poziom przychodów, od których opłacane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (minimalny poziom podstawy wymiaru składki). Świadczenie przysługuje, gdy łączny przychód obojga rodziców lub opiekunów wynosi co najmniej 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, co stanowi tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej. Należy pamiętać, że podstawa wynagrodzenia każdego z rodziców nie może być niższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku  osób prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z preferencyjnych składek – 30 proc.

100 proc. minimalnego wynagrodzenia dla jednego rodzica

Osoby samodzielnie wychowujące dziecko nie muszą udowadniać aktywności zawodowej drugiego rodzica. Wymagane jest jednak, aby w ich przypadku podstawa składek emerytalno-rentowych nie była niższa niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Aktywni rodzice w pracy – nie tylko dla osób ubezpieczonych w ZUS

Osoby pracujące wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie mają prawa do świadczenia „Aktywni rodzice w pracy”, ponieważ od takich umów nie są odprowadzane składki do ZUS. Warto podkreślić, że świadczenie to przysługuje nie tylko osobom ubezpieczonym w ZUS, ale także tym, które posiadają ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników, pracują w służbach mundurowych na podstawie stosunku służbowego, a także tym, które pobierają zasiłek macierzyński, chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy zgodnie z Kodeksem pracy.

Wniosek można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej

Rodzice mogą ubiegać się o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” wyłącznie w formie elektronicznej. Do wyboru mają jeden z czterech dostępnych kanałów: platformę eZUS/PUE ZUS, aplikację mobilną mZUS, bankowość elektroniczną oraz portal Emp@tia. Świadczenie zostanie wypłacone na konto bankowe rodziców, którzy samodzielnie decydują o jego wykorzystaniu.

W danym miesiącu rodzice mogą skorzystać tylko z jednego świadczenia

W ramach programu „Aktywny rodzic” do wyboru są trzy opcje: „Aktywny rodzic w pracy”, „Aktywnie w żłobku” oraz „Aktywnie w domu”. Jeśli zostanie przyznane jedno z tych świadczeń, to za ten miesiąc nie przysługuje na to samo dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy ani dofinansowanie żłobkowe. Program umożliwia korzystanie z jednego świadczenia na dziecko w danym miesiącu, jednak w zależności od sytuacji, takiej jak brak pracy, zatrudnienie czy rozpoczęcie uczęszczania przez dziecko do przedszkola, rodzice mogą wielokrotnie zmieniać rodzaj wsparcia. Program „Aktywny rodzic” można łączyć ze świadczeniem 800 plus na dzieci.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

  • babcia z wnukiem

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
  • Karczowanie starych drzew - orzech laskowy STEKLINEK
    Zapraszam firmy do składania ofert - Karczowanie starych drzew - orzech laskowy STEKLINEK
    Poszukuję wykonawcy - karczowanie około 1,5 ha starych, zmurszałych orzechów laskowych , łącznie z usunięciem karp (korzeni). Steklinek 7, gm. Czernikowo. Do wyboru - zabranie materiału po wycince na sprzedaż na brykiet, pellet lub rozsypanie na skarpie do jeziora, aby zmniejszyć spadek terenu w dół.
  • Steklinek - działki nad jeziorem Steklin
    Rozpoczynamy sprzedaż działek budowlanych nad samym jeziorem STEKLIN.
    Zapraszam do kontaktu

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
Gmina Czernikowo Solidarna z Ukrainą
Szczepienia
Platforma Zakupowa
System Informacji Przestrzennej
Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy
Urząd Skarbowy
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 3/2024
Mapa wyłączeń ENERGA
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 180842 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.