Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: poniedziałek, 15.07.2024
Imieniny: Henryka, Włodzimierza, Egona

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

 • -
X Turniej w Tenisie Stołowym ,,O Puchar Wójta Gminy Czernikowo”.
W dniach 12 -13 grudnia 2009 r. (sobota – niedziela) w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Tony Halika w Osówce odbył się X Turniej w Tenisa Stołowego w grze pojedynczej o Puchar Wójta Gminy Czernikowo.
W zawodach wzięło udział 67 uczestników w ośmiu kategoriach wiekowych.
 • -
WIGILIA KOMBATANTÓW
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernikowie wraz z Zarządem Gminnym Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Czernikowie w dniu 09 grudnia 2009 r. zorganizował Wigilię dla członków i podopiecznych Gminnego Koła Kombatantów.
 • -
Ogólnopolska Konferencja Oświatowa w Bydgoszczy
2 grudnia 2009 odbyła się Ogólnopolska Konferencja "Innowacje pedagogiczne w zakresie wspierania uzdolnień i talentów dzieci i młodzieży z uwzględnieniem wpływu eksperymentów pedagogicznych na ich rozwój oraz kreatywność nauczycieli" zorganizowana przez KP CEN, Samorzą Woj. Kujawsko-Pomorskiego oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
 • -
Czernikowskie Stowarzyszenie „Czyż-nie” rodzynkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego
W konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepsze inicjatywy społeczne pn. „Rodzynki z pozarządówki” zostało nagrodzonych dwanaście organizacji pozarządowych, wśród których znalazła się organizacja pozarządowa z naszej gminy. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 25 listopada w teatrze „Baj Pomorski” w Toruniu.
 • -
Ostatnie słowo na 700-lecie Czernikowa
Zdobyto fotokopie orginału dokumentu z 1 października 1309 roku, który znajduje się w zbiorze dokumentów archiwum państwowego w Toruniu.
 • -
VII Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Pracowników Samorządowych i Radnych
W niedzielę 15 listopada w hali ZS w Czernikowie odbył się VII Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Pracowników Samorządowych i Radnych. Zwycięzcą turnieju zstała drużyna z Czernikowa przed Chełmżą i Lubiczem.
Organizatorem zawodów był Uczniowski Klub Sportowy "Olimpijczyk".
Do zawodów zgłosiły się 3 zespoły: Lubicz, Chełmża i Czernikowo.
 • -
Akademia 11 listopada.
Dnia 10 listopada 2009 r. o godz. 16.00 w Sali OSP Czernikowo odbyła się uroczysta akademia z okazji 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 • -
Tabela rozgrywek w piłkę nożną
,,Ligi Szkół Podstawowych Gminy Czernikowo" w sezonie jesień/wiosna 2009/2010
 • [obiekt Flash] -
APEL PAMIĘCI
16 października z okazji 70-lecia Polskiego Września 1939 i aresztowania 17 października 1939 nauczycieli czernikowskich i okolicznych szkół w Lipnie odbył się uroczysty APEL PAMIĘCI wspominający tych ludzi i wszystkich walczących i cierpiących za ojczyznę oraz odczytano APEL POLEGŁYCH z udziałem Kompanii Honorowej z Jednostki Wojskowej w Toruniu, Delegacji kwiatowych i werblistów z DH im. Władysława Białego w Gniewkowie. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom.
 • -
 • -
 • -
Przebudowa drogi gminnej Makowiska – Kiełpiny zakończona
We wrześniu br. została zakończona przebudowa drogi gminnej Makowiska – Kiełpiny, która otrzymała dofinansowanie w wysokości blisko 500 tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.1 Infrastruktura drogowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Całkowity koszt przebudowanej drogi wyniósł blisko 1,6 mln zł, a długość powstałego odcinka to ponad 2,7 km.
 • -
„ Moja mała ojczyzna: Czernikowo – to już 700 lat ”
1 października 2009 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernikowie odbyła się X edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Regionie z cyklu „ Moja mała ojczyzna: Czernikowo – to już 700 lat ”. Konkurs zakończył obchody rozpoczęte (1 października 2008 r. sesją historyczną) 700 – lecia naszej miejscowości.
 • -
DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO - POMORSKIEGO I DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ - CZERNIKOWO 2009
Miniona niedziela (30 sierpnia) była dla Czernikowa niezwykle ważnym dniem. Stało się tak za sprawą Dożynek Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej, które w tym roku zostały zorganizowane w naszej gminie. Wojewódzkie Święto Plonów było kulminacyjnym punktem obchodów 700-lecia Czernikowa, przygotowywanym od ponad roku. Dzięki temu wszystko było dokładnie zaplanowane za wyjątkiem pogody, która na szczęście była bardzo łaskawa tego dnia.
 • -
Wojewódzkie zawody młodzieżowych drużyn pożarniczych w Bydgoszczy.
W dniu 12.09.2009 w Bydgoszczy odbyły się zawody wojewódzkie młodzieżowych drużyn pożarniczych. Naszą gminę reprezentowały dwie drużyny MDP OSP Czernikowo dziewczat i MDP OSP Steklin chłopcy. Rywalizacja dziewczętom przyniosła efekt w postaci 4 miejsca na 18 startujacych chłopcy zajęli 17 miejsce na 40 startujacych.
 • -
Wystawa prac malarskich Jolanty Zaniewskiej
W Gminnej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę prac malarskich
Jolanty Zaniewskiej malarki ze Skępego. Zapraszamy wszystkich do oglądania prac wybitnej artystki.
 • -
Wyprawa nad rzekę Mień
Mała grupka nauczycieli w ramach obchodów 700-lecia chciała przypomnieć, że kiedyś to rzeka Mień była arterią komunikacyjną w XV-XVII w. Rzeka graniczy z gminą Czernikowo, a jej ujście znajduje się...
 • -
Dotacja na Park 700-lecia
Już kilkakrotnie informowaliśmy na naszej stronie o losach Parku 700-lecia, który powstał w centrum Czernikowa, jako miejsce rekreacji i wypoczynku dla społeczności lokalnej. Na skwerku poczyniono wiele prac zmierzających do jego uatrakcyjnienia, m.in. zagospodarowanie terenu zielenią, utworzeniu placu zabaw oraz mini skate parku.
 • -
Czernikowo na II Kongresie Dobrzynian w Rypinie
W dniach 15-16 lipca odbył się II Kongres Dobrzynian w Rypinie. Podczas I dnia poza referatami tematycznymi (historia, znane postaci, dzień dzisiejszy, zagrożenia kultury materialnej) były wystawy...
 • -
W Bieszczadach też wiedzą o 700-leciu Czernikowa
8 DH im. Ziemi Dobrzyńskiej przy SP Im. K.K. Baczyńskiego w Czernikowie z osobami niezrzeszonymi wzięła udział w obozie harcerskim zaprzyjaźnionej DH im. Władysława Białego w Gniewkowie. Obóz odbył się w dniach...
 • -
Wręczenie medali za długoletnie pożycie małżeńskie
W dniu 17 lipca 2009 r. o godz. 13 00 w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Czernikowie odbyła się uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie. Aktu dekoracji medalami dokonał Zdzisław Gawroński- Wójt Gminy Czernikowo. Medale otrzymały...
 • -
Wystawa w Bibliotece Publicznej w Czernikowie
Zapraszamy na wystawę zdjęć i prac plastycznych "Odmalujmy Czernikowo na 700-lecie" w Bibliotece Publicznej w Czernikowie.
 • -
Park 700-lecia
W dniu 30 czerwca br. odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy w Czernikowie, którą zaplanowano jako jeden z elementów obchodów „700-lecia Czernikowa”. W jej trakcie radni przyjęli uchwałę o nadaniu nazwy „Park 700-lecia” terenom zielonym po byłym targowisku.
 • -
Wandalizm w „Parku 700-lecia”
Z przykrością musimy poinformować, ze część mieszkańców naszej miejscowości czy też gminy nie dorosła do umiejętności korzystania z takich terenów. W weekend poprzedzający nadanie imienia zniszczono bowiem jedną z ławek parkowych. W związku z tym ponowie zwracamy się do mieszkańców naszej gminy o interwencje w sytuacjach gdy są świadkami takich zdarzeń, a przynajmniej o poinformowaniu o nich i ich sprawcach odpowiednich służb. Brak reakcji spowoduje bowiem, że poza tym, iż stracimy mienie publiczne utwierdzimy sprawców w przeświadczeniu o bezkarności.
 • -
10 lat Zarządu Powiatowego OSP RP w Toruniu
27 czerwca 2009 r. w centrum Chełmży odbyły się obchody 10-lecia powołania Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Konkatedrze. Następnie uczestnicy, w asyście strażackich kompanii honorowych przeszli na Rynek, gdzie...
 • -
 • -
 • -
Dni Czernikowa
W dniach 20 - 21 czerwca na stadionie i boisku sportowym, w ramach obchodów "Dni Czernikowa" z okazji 700-lecia Czernikowa, odbył się sportowo-muzyczno-rekreacyjny FESTYN ŚREDNIOWIECZNY.
 • -
Ćwiczenia ratowniczo-pożarnicze w Steklinie
W dniu 18.06.2009 zostały przeprowadzone w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Steklinie ćwiczenia ratowniczo-pożarnicze w sytuacji zagrożenia bombowego. W akcji udział wzięły przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Toruniu z rozpoznaniem pirotechnicznym oraz Państwowa Straż Pożarna w Toruniu oraz większość gminnych jednostek OSP.
 • -
WRĘCZENIE SZTANDARU SZKOLE W OSÓWCE
W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe i ważne, które zapadają na stałe w jego świadomości. Takim doniosłym wydarzeniem dla dzieci, rodziców , grona pedagogicznego i pracowników było wręczenie naszej szkole sztandaru.
 • mini
Karton mleka - papier czy plastik?
W związku z pytaniami mieszkańców gminy, dotyczącymi kwalifikacji odpadów powstających w gospodarstwach domowych, zamieszczamy poradnik segregacyjny, który pozwoli nam posortować je bez kłopotu.
 • -
Komunikat ARiMR dotyczący utylizacji padłych zwierząt.
Uprzejmie informuję, że od dnia 1 kwietnia 2009 r. pomoc finansowa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na zbiór, transport i unieszkodliwianie padłych zwierząt gospodarskich jest udzielana pod warunkiem dokonania zgłoszenia padnięcia zwierzęcia gospodarskiego z gatunku bydło, owce, kozy, świnie lub konie i jego unieszkodliwienia zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
 • -
 • -
 • -
Rusza przebudowa drogi gminnej Makowiska – Kiełpiny
Chcieliśmy Państwa poinformować, że w lipcu br. rozpocznie się realizacja „Przebudowy drogi gminnej Makowiska – Kiełpiny od drogi pow. nr 2047C do granicy gm. Kikół w Suminie o dł. 2.713,03m”. Wspomniana inwestycja będzie kosztowała blisko 1.600 tys. zł, a na jej realizację Gmina Czernikowo otrzyma dotację w wysokości prawie 500 tys. zł, pochodzącą ze środków unijnych, przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego, działanie 1.1 Infrastruktura drogowa.
 • -
Dzieciaki dziękują
W dniu 02.06.2009r. dzieci z Przedszkola Publicznego w Czernikowie oraz ze Szkoły Podstawowej w Mazowszu miały okazję do wspólnego świętowania z okazji Dnia Dziecka w Wilczych Kątach. Dzieciaki oraz Rada Pedagogiczna z Publicznego Przedszkola w Czernikowie i Szkoły Podstawowej im. Henryka Sucharskiego w Mazowszu serdecznie dziękują.
Uśmiech zagościł w Makowiskach…
W szkole Podstawowej w Makowiskach 1 czerwca na twarzach dzieci zagościł uśmiech. Stało się tak za sprawą dotacji na warsztaty wokalne dla uzdolnionych muzycznie dzieci ze szkół podstawowych z Makowisk i Osówki. Właśnie w Makowiskach przedstawiciele Banku Zachodniego WBK S.A. oficjalnie potwierdzili pozyskanie dotacji przez Czernikowskie Stowarzyszenie „Czyż-Nie”.
 • -
„RZECZY NIEPOKÓJ”
W dniu 22 maja odbyła się w remizie OSP w Czernikowie promocja tomiku „RZECZY NIEPOKÓJ” wydanego przez SP im. K. K. Baczyńskiego z okazji 20 rocznicy nadania imienia szkole i 700-lecia Czernikowa. Tomik jest pokłosiem wielu lat gminnych konkursów literackich ( na wiersz własny i legendy) dedykowanych Baczyńskiemu. Zawiera kilka wierszy poetów z Czernikowa i gminy, kilkadziesiąt (wybór) wierszy laureatów konkursu, wybór legend laureatów i kilka najważniejszych legend o Czernikowie.
 • -
Dni Gniewkowa
Dnia 22 maja w Gniewkowie, z okazji rozpoczęcia Dni Gniewkowa i Dni Księstwa Gniewkowskiego ( z XIV w.),dokonano wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik księcia Władysława Białego. Na zaproszenie władz miasta i DH im. Władysława Białego w Gniewkowie gościli przedstawiciele SP Im. K.K. Baczyńskiego i 8 DH im. Ziemi Dobrzyńskiej. W postać księcia wcielił się dyrektor SP w Czernikowie.
 • -
Fundacja Piękniejszego Świata
W dniu 9 maja w Skłudzewie ( Fundacja Piękniejszego Świata) odbyło się spotkanie Twórców Kultury Powiatu Toruńskiego. Naszą gminę reprezentowały dwa ludowe zespoły wokalne: Klub Seniora „Radość” i KGW „Jutrzenka”i poeta D. Chrobak. Starosta M. Graczyk i Przewodnicząca Komisji Edukacji Kultury i Sportu – B. Kisielewska wręczyli podziękowania za działalność na rzecz krzewienia kultury. Odbyły się występy, spotkania, wystawy.
 • -
Strażacy w przedszkolu
Wszystkie dzieci oraz Rada Pedagogiczna z Publicznego Przedszkola w Czernikowie serdecznie dziękuje za wspaniałą wizytę w naszym przedszkolu, pokaz sprzętu strażackiego oraz piękne książki i pieska "Żarka".
 • -
Gminne ćwiczenia ratowniczo-pożarnicze
W dniu 11.05.2009 zostały przeprowadzone gminne ćwiczenia ratowniczo-pożarnicze w Szkole Podstawowej w Makowiskach. Udział w akcji brały Państwowa Straż Pożarna w Toruniu oraz wszystkie gminne jednostki OSP.
 • -
II ścieżka rowerowa PTTK
W dniu 10 maja 2009 roku odbyło się otwarcie II ścieżki rowerowej po gminie Czernikowo. Druga ścieżka była planowana ze względu na 700-lecie Czernikowa na ten właśnie rok, w dodatku w trakcie obchodów 20-lecia nadania imienia K.K. Baczyńskiego w SP Czernikowo. Trasa otrzymała nazwę „Wokół pradoliny jeziora Steklińskiego”.
 • -
Dzień Strażaka
W dniu 2 maja jak co roku odbyły się Gminne obchody dnia strażaka. Tradycyjnie obchody rozpoczęto przemarszem druchów z Remizy OSP w Czernikowie do kościoła na Mszę św.celebrowaną przez proboszcza ks. P. Siołkowskiego, w intencji druchów.
 • -
Zawody wędkarskie seniorów
Pierwsza piątka na zawodach wędkarskich spławikowych seniorów Gminnego Koła PZW Czernikowo odbytych w dniu 01.05.2009 r. na zbiorniku retencyjnym w Czernikowie.
 • -
Zawody wędkarskie juniorów
Pierwsza czwórka na zawodach wędkarskich spławikowych juniorów Gminnego Koła PZW Czernikowo o odbytych w dniu 03.05.2009 r. na zbiorniku w Czernikowie.
 • -
"Setbol".
Drużyna naszych siatkarzy zakończyła sezon w regionalnej lidze siatkówki na siódmym miejscu. W sumie odniosła 8 zwycięstw i doznała 5 porażek. Na pocieszenie pozostaje fakt, że jako jedyna pokonała zwycięzcę ligi - Jastrzębie Lipno. Po raz drugi z rzędu najlepszym atakującym ligi wybrano Radosława Szylo, a wyróżnionym zawodnikiem drużyny został Waldemar Gutowski.
 • -
Zjazd absolwentów
25 kwietnia 2009 w ramach obchodów 20-lecia nadania imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Szkole Podstawowej i 700-lecia Czernikowa odbył się ZJAZD ABSOLWENTÓW WSZYSTKICH ROCZNIKÓW.
Przybyło ponad dwieście osób z różnych roczników- nawet przedwojennych, tuż powojennych i sprzed 10-15 lat. Pani Wanda Donarska nasza nauczycielka nestorka przyjechała z Zielonej Góry. Niektórzy przyjechali ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szczecina, Warszawy, Poznania i bliższych miejsc. Odkryliśmy wielkie sukcesy sportowe naszego absolwenta.
 • -
Akademia z okazji 20-lecia nadania imienia SP Czernikowo
Na akademię 22 kwietnia przybyli przedstawiciele uczniów, rodziców, nauczyciele, emerytowani pracownicy, obecne i byłe władze gminy, powiatu (starosta), władze szkolne - Pani wizytator, poprzedni wizytator, były dziekan i proboszcz, przedstawiciele instytucji i towarzystw (Banku, WSH-U (GS), Poczty, Stow. Czyż-nie, Klubu Seniora, KGW, OSP, Koła Łowieckiego, SGZD, TMZD, ZHP Lipno, Nadleśnictwa Dobrzejewice, PTTK, KP CEN Toruń i Włocławek, wielu szkół z gminy i miast, WSHE we Włocławku i innych instytucji. Przybyli także sponsorzy i przyjaciele szkoły. Przybyły Sztandary: OSP, Koła Łowieckiego, Szkół im. K.K. Baczyńskiego z Włocławka i Torunia, Szkół Gminy Czernikowo (ZS, Steklin, Mazowsze), DH im. Władysława Białego z Gniewkowi, którzy uświetnili imprezę werblami. Przybyła z daleka nestorka- Pani Wanda Donarska. Otrzymaliśmy podziękowania i życzenia od wielu osób i instytucji.
 • -
Plener malarski
W dniu 18 kwietnia i 19 kwietnia odbył się III dobrzyński plener malarski z okazji 20-lecia nadania imienia K K Baczyńskiego SP i 700-lecia Czernikowa.
Przybyło wielu zaproszonych artystów. Oczywiście głównymi obiektami do malowania był budynek szkoły, kościoła, ale także plebania, krzyże przydrożne, inne budowle i detale. W plenerze wzięło udział ponad 60 osób z naszych klas młodszych, ze starszych z terenu gminy, głownie z S P Czernikowo, także SP Steklin, Gimnazjum w Czernikowie oraz kilkunastu dorosłych artystów i sympatyków z Czernikowa, z Lipna, Włocławka.
 • -
Podsumowanie Halówki sezon 2008/2009
W sobotę 04.04.2009 zakończono rozgrywki gminnej ligi piłki halowej. Rozegrano mecz finałowy oraz mecz o trzecie miejsce.
 • -
Szanowni mieszkańcy Gminy Czernikowo.
W związku z wiosennym okresem, wspólnie z przedstawicielami Straży Pożarnej, apelujemy o przestrzeganie zakazu wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Wypalanie traw wyrządza olbrzymie szkody w środowisku naturalnym, powoduje również wzrost zagrożenia pożarowego.
 • -
Sukces czernikowskich uczniów na "Odyssey of the Mind".
Sukces czernikowskich uczniów na 18. Ogólnopolskim Finale Konkursu Odyseja Umysłu - Międzynarodowego Konkursu Twórczego Rozwiązywania Problemów Odyssey of the Mind. Gdańsk, 27 – 28 marca 2009r..
 • -
Sprawozdanie z X Turnieju gier deblowych w Tenisie Stołowym organizowanym przy Szkole Podstawowej im. Tony Halika w Osówce
W niedzielę, 8 marca 2009 roku w godzinach od 9 00 do 15 30 odbył się X turniej gier deblowych w tenisa stołowego. W rozgrywkach wzięło udział 40 zawodników i zawodniczek. Wyniki turnieju przedstawiają się następująco.
 • Herb Gminy Czernikowo
Podatki w gminie Czernikowo i okolicznych gminach (porównanie)
W związku z pojawiającymi się różnymi pytaniami i uwagami mieszkańców naszej gminy dotyczącymi stawek podatku rolnego, od nieruchomości oraz środków transportowych przedstawiam uzasadnienie uchwał, porównanie z latami ubiegłymi oraz innymi gminami.

Z poważaniem Zdzisław Gawroński
 • Herb Gminy Czernikowo
Informacja dla osób korzystających z transportu publicznego!
W związku z wpływającymi do Urzędu Gminy skargami od mieszkańców korzystających z transportu publicznego, którzy informują, iż kierowcy autobusów odmawiają zabierania osób okazujących bilet wydany przez konkurencyjnego przewoźnika, poniżej zamieszczamy korespondencję urzędową z regionalnymi firmami przewozowymi, dotyczącą wspomnianego problemu.
 • -
Podziękowanie!
18 lutego 2009 roku w Urzędzie Gminy w Czernikowie pobieraliśmy krew dla bardzo chorego Piotrusia Lankauf z Lulkowa. Zgłosiło się bardzo dużo osób.
"Wszystkim ludziom dobrego serca serdecznie dziękuję za przybycie i oddanie krwi. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Wójta Gminy Czernikowo - Zdzisława Gawrońskiego za to, że przyłączył się do akcji i udostępnił pomieszczenia, w których oddawano krew.
 • -
WOŚP 2009 w gminie Czernikowo.
W tym roku odbył się XVII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jesteśmy w Czernikowie z WOŚP od początku a od kilkunastu lat prowadzimy przy SP im. K.K. Baczyńskiego sztab. Nauczyciele i dzieci pod przewodnictwem P. Buczyńskiego jako wolontariusze zbierają pieniądze na szczytne cele. Nieważne są tylko same pieniądze ale zapał, zaangażowanie i potrzeba serca. W tym roku zbieraliśmy na dzieci z chorobami onkologicznymi. Udało nam się zebrać 10650,84 zł.

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 99603 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.