Godnymi uwagi są również cieki wodne, jeziora i rzeka Mień, a nade wszystko królowa naszych rzek – Wisła. Pięknie meandrująca rzeka Mień, która wbija się klinami w piaszczyste, o urozmaiconej powierzchni tereny leśne stanowi nie lada atrakcję dla pieszej wędrówki wzdłuż brzegów rzeki. Dodatkową atrakcją na pewno będą napotykane żeremia bobrowe i rozlewiska spowodowane przez ten pracowite zwierzęta. Pas Wisły obfituje w dodatkowe atrakcje. Na terenie naszej gminy znajduje się Zielona Kępa, wyspa o ciekawej endemitowej szacie roślinnej odcięta od lądu starorzeczem rzeki zwanym Martwą Wisłą. Te tereny nie tylko obfitują w bardzo ciekawe krajobrazowo widoki ale także są wspaniałą atrakcją dla poszukiwaczy skamielin. Poza tym niewątpliwie są jednym z najciekawszych stanowisk wędkarskich, gdzie na spinning można złapać okonia, szczupaka czy inną dużą rybę.
Zielona Kępa
Dwoma głównymi ciekami, które wyznaczają południowe granice gminy są rzeki Mień i Wisła. Na terenie gminy znajduje się obszar chroniony „Zielona Kępa”, który jest położony na obszarze największej rzeki na Wiśle. Znajdują się tam między innymi legowiska bobrów, wilków oraz gniazda orłów bielików. Od północy wyspa oblana jest tzw. Martwą Wisłą, która niegdyś była głównym korytem rzeki, a obecnie jest starorzeczem. Kolejną rzeką jest Mień, lokalny ciek wyznaczający granicę między gminami Czernikowo i Bobrowniki. Rzeka ta silnie wije tworząc malownicze zakola. Wokół niej można natrafić na wzmożoną aktywność bobrów tworzących tam swoje żeremia.
Najlepsze miejsca do wypoczynku znajduja się nad malowniczymi jeziorami. Można je odnależć w miejscowościach: Zacisze, Steklin, Wygoda, Steklinek, Kijaszkowo, Liciszewy.
Jezioro Zacisze
Atrakcją turystyczną w południowej części gminy jest śródleśne jezioro Zacisze, które w okresie letnim stanowi główne miejsce wypoczynku na terenie gminy. Jest to niewielkie bezodpływowe jeziorko otoczone lasami, możliwość kąpieli (kąpielisko niestrzeżone z pomostem), plażowania, obejścia wokół. Możliwość odbicia do wsi Wieprzeniec i Wylew. Posiada płaskie brzegi. W pobliżu jeziora znajdują się liczne stare drzewa, wśród których znajdują się również takie, które wpisano na listę pomników przyrody.
Charakterystycznym elementem budowy terenu jest tutaj polodowcowe Jezioro Steklińskie, które zasilane jest przez rzekę Łubiankę. Ma ono charakterystyczną, rynnową strukturę, dzięki czemu jest ono długie (ok. 5 km) i głębokie (w najgłębszym miejscu 18,5 m). Na brzegach jeziora (głównie na zachodnim brzegu nieopodal Steklinka) stworzono wiele prywatnych domków idealnych do krótkiego wypoczynku. Wokół atrakcyjnego Jeziora Steklińskiego rozciąga się uroczy widok na pradolinę jeziora. Jezioro jest niezmiernie atrakcyjne widokowo a duży obszar pozwala na pływanie łodzią i kajakiem. Warunki do wędkowania są przeurocze. Przy samym jeziorze zetkniemy się z najpiękniejszym dworkiem w gminie Czernikowo – Steklinem. Na południe od jeziora Steklińskiego warte odwiedzenia jest Jezioro Wygodzkie o głębokości 4-5m. Innymi wartymi wspomnienia akwenami w północnej części gminy są jeziora w Kijaszkowie, Liciszewach, Piotrkowie i Mazowszu.
Oferuję szeroki zakres usług elektrycznych od planowania do kompletnego wykonania w bardzo przystępnych i racjonalnych cenach. Obszar działania obejmuje miasto Toruń, gminy Lubicz, Obrowo oraz Czernikowo. Zapraszam do odwiedzenia witryny internetowej www.elektryka.uta.biz.pl.
Oferta zawiera również serwis pogwarancyjny instalacji elektrycznych. Diagnozuję i usuwam usterki oraz modernizuję instalacje w takim stopniu jak to tylko możliwe, aby były one sprawne i bezpieczne dla użytkownika wg obecnie obowiązujących norm.
Ponadto wyknuję pomiary instalacji elektrycznych niskiego napięcia. W zakresie oferty mieszczą się następujące usługi:
- oględziny instalacji elektrycznych;
- sprawdzanie kolejności następstwa faz;
- podstawowe pomiary napięcia fazowego oraz międzyfazowego (TRMS), a także częstotliwości;
- pomiary harmonicznych napięcia oraz współczynnika THD (do 12. harmonicznej);
- pomiary rezystancji izolacji z kalkulacją współczynników PI oraz DAR;
- pomiary rezystancji (sprawdzanie ciągłości) przewodów ochronnych oraz uziemienia;
- pomiary rezystywności gruntu;
- ocena prądu zwarcia;
- pomiary prądów obciążenia oraz prądów upływu;
- pomiary prądu pierwszego uszkodzenia (ISFL) w układzie IT;
- pomiary poboru mocy;
- sprawdzanie sprawności zabezpieczeń przeciwpożarowych (nadprądowych) oraz przeciwporażeniowych (różnicoprądowych);
- sprawdzanie funkcjonalności instalacji odgromowych;
- pomiary impedancji uzwojeń transformatora;
- pomiary impedancji pętli zwarcia z oraz bez wyzwolenia zabezpieczenia różnicoprądowego (16-400 Hz);
- testowanie wyłączników różnicoprądowych;
- testy warystorów;
- pomiary napięcia dotykowego;
- pomiary impedancji linii;
- pomiary czasu rozładowania;
- pomiary natężenia oświetlenia;
- testowanie urządzeń monitorujących stan izolacji (IMD) w układzie IT;
- sprawdzanie bezpieczeństwa stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz
- określanie lokalizacji obwodów