Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: wtorek, 26.05.2020
Imieniny: Filipa, Eweliny, Marianny

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

APEL PAMIĘCI

16 października z okazji 70-lecia Polskiego Września 1939  i aresztowania 17 października 1939 nauczycieli czernikowskich i okolicznych szkół w Lipnie odbył się uroczysty APEL PAMIĘCI wspominający tych ludzi i wszystkich walczących i cierpiących za ojczyznę oraz odczytano APEL POLEGŁYCH z udziałem Kompanii Honorowej z Jednostki Wojskowej w Toruniu, Delegacji kwiatowych i werblistów z DH im. Władysława Białego w Gniewkowie. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom.
Serdeczne podziękowania dla dowództwa jednostki, żołnierzy, pocztów sztandarowych.
Po Apelu odbyła się na sali część artystyczna słowno muzyczna poświęcona czernikowskim nauczycielom i pracownikom szkół. Zakończyła ona UROCZYSTY ROK OBCHODÓW z okazji 20-lecia nadania imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (którego 65 rocznicę śmierci na stokach powstańczej Warszawy obchodziliśmy w sierpniu) SP Czernikowo i 700-lecia Czernikowa.

PAMIĘTAMY, NIE ZAPOMNIMY. Refleksje na temat polskiego września.

„Niech los ich przestrogą dla nas będzie-nie legendą”
 
    Lubimy rocznice. Tym bardziej w szkołach, gdzie dyrekcja albo nauczyciele (z różnych zresztą pobudek) starają się wykorzystać rocznice do procesu edukacyjnego i wychowawczego. Im okrąglejsze tym lepsze. I może słusznie. Są okazją do dodatkowej mobilizacji, do działań, których - na co dzień, w ferworze codziennych obowiązków -byśmy nie zrealizowali. Ale te nasze działania wywołują też mieszane uczucia, prowokują (dobrze jeśli) do refleksji nad przemijającym czasem. Przypominamy sobie o pewnych wydarzeniach okazjonalnie a w codziennym życiu nie obchodzą już nas w większości, nas zaganianych za pozyskiwaniem kolejnych środków do realizacji godnego życia we współczesnym świecie.
    W czasach PRL-u, który chętnie wspierał się (nadszarpniętym, ale jednak) autorytetem wojska we wrześniu (a także w maju i lipcu) organizowano nie tylko w wojsku, w tzw. domach kultury, w placówkach oświatowych i bibliotecznych różne imprezy, spotkania, alerty, apele, caprztyki, przemarsze upamiętniające te wydarzenia. I chyba nie w tym rzecz, by nie były one organizowane, ale wiało od nich chłodem sztuczności, zadęciem, napuszeniem, pozoranctwem. Toteż w latach 90-tych w naturalny sposób znikały w większości ośrodków na rzecz innych uroczystości. Zasługą owych wcześniejszych wydarzeń było postawienie pomników, tablic pamiątkowych poświęconych bohaterom, czyli tym, którzy zginęli na wojnie, zostali pomordowani. Inna rzecz, że zapominano w niektórych przypadkach o tych, którzy przeżyli i budowali w tych trudnych powojennych czasach rzeczywistość społeczną i kulturową, często w irracjonalnym zderzeniu z rzeczywistością polityczną. Tablice pamiątkowe i pomniki, były i powinny stać się okazją do spotkań. Nie ma nic gorszego, niż zapomniana, martwa tablica upamiętniająca jakieś wydarzenia. Jeśli nie ożywa choćby na moment, kwiatami, wizytą grupki, czy grupy osób, działaniem, projektem jest tylko marnym świadectwem, że kiedyś ktoś cenił ofiarność innych i starał się to utrwalić, ale teraz nie ma już, kto w tym lokalnym społeczeństwie tej pamięci kontynuować.
    Rocznica polskiego września, to ważna rocznica, ale w szkołach w jakiś sposób pomijana, mimo, że nie ma prawie szkoły, która by choćby słowem nie wspominała o niej dnia 1 września na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Pomijana z prozaicznego powodu, że na 11 listopada, czy 3 maja można przygotować dzieci, zrobić apel, a tu z powodów organizacyjnych jakoś bardzo trudno, (chociaż także przecież można).
   Na ziemi dobrzyńskiej, może nie sam wrzesień, ale październik jest szczególną okazją do martyrologicznych wspomnień. 17 października 1939 roku zaproszono nauczycieli powiatu lipnowskiego na konferencję do Lipna. Niektórzy nauczyciele mieli duże złudzenia (cóż się im dziwić, jeśli 6 listopada uwierzyli w to profesorowie UJ), wsparte 1916 rokiem, kiedy to pod okupacją niemiecką powstawały Polskie Katolickie Szkoły Ludowe. Rzeczywistość była tragiczna - aresztowani, osadzeni w więzieniach, przewiezieni do obozów mieli nigdy nie wrócić. Nieliczni, którzy przetrwali oflagi, często szybko odchodzili do wieczności, a jeszcze inni aresztowani przez NKWD umierali w transporcie na wschód. Eksterminacja polskiej inteligencji rozpoczęła się tu szybko. W okolicach Rypina aresztowano, skatowano i rozstrzelano nauczycieli, księży i ziemian w końcu października. Straty sięgnęły 1/3 stanu.
   O tym nie powinniśmy zapomnieć, przypominają o tym tablice i obeliski przed budynkami szkól, ale i same szkoły, których patronami zostali lokalni działacze- nauczyciele, kierownicy szkół. Odbyły się w niektórych miejscowościach msze, akademie. Byłem świadkiem takich rocznicowych uroczystości we Wielgiem, w Czernikowie. Apele Pamięci, Apele Poległych były poświęcone nauczycielom, księżom, żołnierzom września i innym. We Wielgiem z okazjo 70-lecia wmurowano tablicę pamiątkową, w Czernikowie jest obelisk od 1991 roku. Były wspomnienia, publikacje, prelekcje, konkursy, prezentacje komputerowe, salwy honorowe z udziałem wojska, albo grup rekonstrukcji historycznej, kwiaty, znicze. Obeliski i tablice na moment, gdzieniegdzie ożyły.
            Refleksja o wiele smutniejsza przychodzi nieco innym torem. Wśród publikowanych biogramów są ludzie, o których tylko wiadomo, że byli żołnierzami września albo nauczycielami aresztowanymi 17 października, którzy zginęli w obozach zagłady. Na pytanie w klasie, czy ktoś z rodziny był uczestnikiem wydarzeń z II wojny światowej odpowiadają wyjątki, (choć każda rodzina była dotknięta - jeśli nie udziałem kogoś z rodziny w kampanii wrześniowej, oflagiem, obozem, to przesiedleniem, pozbawieniem majątku, albo repatriacją). Dlaczego w naszych rodzinach nie rozmawia się o tym? Czy trauma tak daleko sięga, czy kolejne pokolenia nie chcą wiedzieć nic o przeszłości, czy ich to po prostu nie interesuje w natłoku ( nad-tłoku) informacji? Po zadanej pracy domowej mówią więcej, że gdzieś walczyli, zginęli, ale rodzice dokładnie nie wiedzą, nie pamiętają. Czy garstka nauczycieli-wychowawców w myśl pięknego hasła, by przebaczyć, ale pamiętać i nie zapomnieć pobudzi do refleksji innych. Nie wiadomo. Wiadomo, że nie można nie próbować. Pamiętamy, nie zapomnimy.

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Praca
  Dam pracę na polu lawendy przy ścinaniu i pielęgnacji. Szkleniec koło Czernikowa tel. 570 316 510
 • Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę
  Posiadasz działkę o powierzchni min. 1,5 ha, o szerokości min. 60 m i klasie gruntów IV, V, VI. Jest to teren niezaciemniony, a w pobliżu działki (do 500 m) znajduje się linia energetyczna.

  Oferujemy od 8000 do 9000 zł rocznie za każdy hektar. Dzierżawa na okres 25 lat.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Sun Hunter z Krakowa, która zajmuje się poszukiwaniem działek do wydzierżawienia pod farmy fotowoltaiczne, mogą być to zarówno grunty gminne jak i prywatne działki mieszkańców.
  Tel. 519 590 611

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 42531 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.