Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: sobota, 03.05.2025
Imieniny: Marii, Marioli, Antoniny

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

  • TCZK

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

WOL.5533.1.2.1.118.2024.ML

Toruń, dnia 19.11.2024 r.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 118/11/2023

Zjawisko: silny wiatr
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 19:00 dnia 19.11.2024 r. do godz. 06:00 dnia 20.11.2024 r.
Obszar: Miato Toruń ; Powiat Toruński
Przebieg : Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Źródło informacji: Kujawsko – Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego.

Informacja Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (TCZK)

Silny wiatr wiejący z prędkością powyżej 40 km/h może powodować – w miarę wzrostu jego siły i prędkości – skutki od dyskomfortu i dokuczliwości do poważnych zagrożeń życia, zdrowia ludzi i strat materialnych.
Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wystąpienie silnego wiatru i odpowiednie postępowanie pozwalające zmniejszyć ryzyko dla życia, zdrowia ludzi i strat materialnych.

Uwaga!
Silne, porywiste wiatry mają wpływ na samopoczucie ludzi – szczególnie podatni są meteopaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia.

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:

  1. Pozamykać wszystkie okna (w domach wolnostojących także i drzwi, zewnętrzne) ocenić stan okien, w razie konieczności odpowiednio je zabezpieczyć przed otworzeniem lub wypchnięciem przez wiatr.
  2. Umocować lub usunąć z parapetów zewnętrznych, balkonów, tarasów, podwórek przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
  3. Nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.
  4. Nie wychodzić na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie konieczne; Słuchać radia lokalnego w celu śledzenia komunikatów o zagrożeniu, sytuacji meteorologicznej, sposobach postępowania.
  5. W przypadku domów jednorodzinnych wolnostojących przebywać w środkowych i dolnych partiach budynku z dala od okien i drzwi.
  6. Przebywając na zewnątrz nie przechodzić blisko budynków, nie zatrzymywać się pod trakcjami elektrycznymi, drzewami, szyldami i tablicami reklamowymi, zwłaszcza tymi o dużej powierzchni, rusztowaniami itp.
  7. Podczas jazdy samochodem zachować szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami – spodziewać się uderzenia wiatru bocznego.
  8. Pamiętać, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr, a wiatr i wilgotność powietrza wzmagają szybkość wychładzania organizmu.

Postępowanie po ustąpieniu zagrożenia

  1. Jeśli powstały zniszczenia - wykonać zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania.
  2. Unikać leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego (można też do Straży Pożarnej, Policji lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego)
  3. Nie próbować samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.

Maciej Lisota
Dyżurny TCZK

  • autor: W. Wernerowicz

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 611336 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.