Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: piątek, 21.02.2020
Imieniny: Eleonory, Piotra, Feliksa

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Biedna gmina – wzorem do naśladowania

W Serwisie Samorządowym PAP opublikowano ostatnio dwa rankingi, na podstawie których można wyciągnąć szereg wniosków dotyczących stosunku kondycji gminnych finansów do zaangażowania w działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców.

Pierwszy ranking to zestawienie najbogatszych gmin. Gmina Czernikowo plasuje się tam na 2189. miejscu na 2479 sklasyfikowanych jednostek, z 641,08 zł dochodu z podatków na osobę. To relatywnie bardzo mała kwota i - wydawać by się mogło – niemal uniemożliwiająca realizację inwestycji. Dla porównania – średnia krajowa (tzw. wskaźnik gminny Gg) to 1358,98 zł, a choćby Gmina Łysomice, niejednokrotnie zestawiana z Gminą Czernikowo, legitymuje się wpływami podatkowymi w wysokości 2828,31 zł na jednego mieszkańca.

Drugie z zestawień to ranking uwzględniający wydatki budżetów gmin (wiejskich, miejskich oraz miejsko-wiejskich) oraz miast na prawach powiatu w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2013 roku. Tu na 2941 podmiotów Gmina Czernikowo zajęła 277. miejsce z kwotą 4152,89 zł, co jest lokatą znakomitą, biorąc pod uwagę przytoczone wyżej dochody podatkowe, i stanowi niemal 6,5-krotność dochodu z podatków.

W ogromnej większości przypadków duże wpływy z podatków znajdują odzwierciedlenie w wysokim poziomie wydatków, a podmiot zajmujący wysokie miejsce w jednym z rankingów – na podobnej pozycji plasuje się w drugim. Analogicznie – gminy z dna tzw. „rankingu bogactwa i biedy” najczęściej dołują w klasyfikacji wydatków. Wysokie dochody podatkowe i niskie wydatki to najczęściej konsekwencja niskiej dynamiki inwestycyjnej, złego zarządzania budżetem gminy i niewykorzystywania potencjału. Gmina Czernikowo natomiast przy niskich wpływach z podatków (znajdujemy się gronie 15% najbiedniejszych gmin w Polsce) wykazuje się znakomitą kondycją inwestycyjną (tu znajdujemy się wśród 10% najintensywniej wydatkujących środki jednostek samorządu terytorialnego). Taka sytuacja należy do nielicznych i świadczy o sprawności włodarzy w zarządzaniu środkami budżetowymi, znaczącej aktywności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i skuteczności ich wydatkowania.

Okazuje się więc, że można notować inwestycyjny progres nawet wobec tak niesprzyjających warunków dochodowych. Ogromna w tym zasługa dofinansowań z zewnątrz – w tej materii Gmina Czernikowo pozostaje lokalnym liderem od wielu lat.

Pełne klasyfikacje możecie Państwo znaleźć w poniższych linkach:

http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/153333/Ranking-wydatkow

http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/135028/Ranking-najbogatszych-i-najbiedniejszych-gmin

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
  • dzierżawa
    WSHU w Czernikowie wydzierżawi pomieszczenia magazynowe wraz z placem manewrowym w miejscowości Mazowsze 42
    Wydzierżawimy sklep spożywczy wraz z wyposażeniem w miejscowości Steklin /PGR/
    telefon 500 082 305

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 4/2019
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 43625 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.