Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: poniedziałek, 06.07.2020
Imieniny: Dominiki, Łucji, Teresy

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Objazd miejsc pamięci

W dniu 18 października 2013  z inicjatywy Gminnego Komitetu do Ochrony Miejsc Pamięci odbył się objazd po miejscach pamięci narodowej. Wzięli w nim udział uczniowie z ZS i SP Czernikowo, SP Makowiska, Osówka i Mazowsze i członkowie komitetu. Odwiedziliśmy obelisk poświęcony nauczycielom (Kołaczyński, Klimczewski Suski) przed SP Czernikowo, dęby pamięci poświęcone ofiarom Katynia i Charkowa (Kołaczyński, Gimpel). Na cmentarzu odwiedziliśmy grób powstańca styczniowego (Górski), nauczyciela w czasie zaborów (Sołtykiewicz), księdza, który był kapelanem więziennym w Płocku podczas aresztowania generała Z. Padlewskiego, księdza  Tyminskiego,  który zginął w obozie pracy, właściciela Obrowa- Góreckiego, który zginął pod Królewcem. Byliśmy także przy grobie zabitego członka MO Zielskiego, pomniku legionisty Hermanowskiego, grobach nauczycieli (Kołaczyński, Padlewski), obelisku wystawionym na pamiątkę bitwy o Warszawę 1920 roku, a także żołnierzy LWP (Gan) i  Szarych Szeregów oraz AK (Łapińska).

Za miejsce pamięci uznaliśmy też krzyż - wystawiony w 1946 roku w podziękowaniu za wyzwolenie z kajdan okrutnej niedoli. Przy kościele odwiedziliśmy groby pomordowanych przez Niemców - Janinę i Józefa Olszewskich (a wcześniej pomnik oraz krzyż im poświęcony w Wilczych Kątach) oraz pana Warawana; zamordowanych 13 października w Rozstrzałach (Celmer, Rutkowska, Pajewska) , legionisty i członka PPR Sz. Zagrabskiego.

W Mazowszu złożyliśmy hołd 10 powieszonym chłopom z okolicy za drobne przewinienia i w odwecie za zranienie gestapowca, pięć Dębów Pamięci i grób Gronczewskiego rozstrzelanego za posiadanie broni. Uczciliśmy także przed kaplicą Lissowskich na cmentarzu, pamięć Leona Lissowskiego - uczestnika powstania śląskiego i wojny 1920 roku oraz jego syna członka AK.

W Makowiskach obejrzeliśmy wystawę z odnowienia miejsca pamięci ewangelickiego cmentarza. Kwiaty na grób pani Pajewskiej w Rozstrzałach przekazaliśmy dzieciom z tej miejscowości.

W Osówce  odwiedziliśmy miejsce rozstrzelania Pana Warawana. Zatrzymaliśmy się także przed miejscem zbiorowej pamięci- karawaką czyli krzyżem cholerycznym w Witowężu, upamiętniającym przemarsz wojsk rosyjskich  i zarazę w czasie powstania listopadowego. Odwiedziliśmy także grób p. Błaszkiewicza rozstrzelanego za nielegalny ubój świni.

W planach jest także konkurs historyczny o miejscach pamięci.

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
  • Koszenie
    Zlecę koszenie łąki w Pokrzywnie.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 69831 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.