Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: niedziela, 31.05.2020
Imieniny: Anieli, Petroneli, Kamili

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Czy Gmina nie chce pieniędzy?

 

Czy Gmina nie chce pieniędzy?
 
W związku z tym, iż wokół informacji dotyczącej wycofania się Gminy Czernikowo z realizacji pierwotnej wersji projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”, współfinansowanego ze środków unijnych (działanie 8.3), narosło wiele niejasności. Jako Przewodniczący Rady Gminy zobowiązany jestem do złożenia kilku wyjaśnień w tej sprawie:
1.                  Pierwotny projekt, przygotowany przez członków Stowarzyszenia „ Czyż – nie”, przewidziany na kwotę 4 991 598,10 zł z wkładem własnym 750 828,10 zł zakładał zbudowanie na terenie gminy szerokopasmowej sieci dla 300 odbiorców, wybranych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Został on przedstawiony Radzie Gminy w ostatniej chwili, poprzedzającej wyznaczony termin jego złożenia do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, co nie pozwoliło na dokładną jego analizę. Nie chcąc jednak go dyskredytować, pomimo obaw, w oparciu o ustne wyjaśnienia autorów, dotyczące zasad jego wdrażania i funkcjonowania, projekt przesłano we właściwym terminie do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Radni zobowiązali jednak Wójta do uzyskania z ministerstwa pisemnej odpowiedzi na zapewnienia autorów, dotyczące możliwości podłączenia do sieci wszystkich zainteresowanych tym mieszkańców gminy.
 
2.                  Wójt zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o wyjaśnienia w sprawie wątpliwości wskazanych powyżej. Niestety, nasze obawy potwierdziły się. Nieprawdziwe okazały się zapewnienia dotyczące możliwości podłączenie do sieci kolejnych abonentów, po trzyletnim okresie trwania projektu. Jak okazało się, w projekcie przez 8 lat nie można dokonywać zmian, nie można także dołączać następnych odbiorców (mieszkańców czy podmiotów gospodarczych). Okazało się też, że deklarowany we wniosku wkład własny (750 tys. zł na okres początkowych 3 lat trwania projektu) nie jest jedyną kwotą, jaką samorząd musi przeznaczyć na jego realizację. Autorzy projektu, z niezrozumiałych dla radnych przyczyn, nie poinformowali ich o tym, iż w okresie kolejnych lat utrzymania projektu (najkrócej następnych 5-ciu) 100% kosztów związanych z dalszym funkcjonowaniem projektu będzie ponosiła Gmina, to według przygotowanej analizy ekonomicznej 303 256,53 zł rocznie przez 5 lat (w tym amortyzacja 168 016,53 zł), co daje łącznie 1 516 282,65 zł.
 
3.                   Trudno dziwić się, iż wśród radnych narosło szereg wątpliwości: jak wybrać tę uprzywilejowaną 3-setkę?, czy każdy mieszkaniec będzie mógł korzystać z sieci?, czy nie narosną z tego powodu konflikty i pretensje między mieszkańcami? ,co jeśli w tym okresie ulegnie zmianie status społeczny rodziny kwalifikującej się dzisiaj do pomocy społecznej?, co ze szkołami?, dlaczego one jako najważniejsze jednostki organizacyjne gminy nie zostały uwzględnione w projekcie? Uwagę radnych zwróciły także wykazane w budżecie projektu wysokie koszty osobowe jego obsługi. W grudniu Wójt zwrócił się do Rady Gminy o wpisanie tego zadania do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, co było kolejnym warunkiem dalszej oceny projektu, postawionym przez Ministerstwo. Radni na wspólnych posiedzeniach komisji dwukrotnie - 17 i 21 grudnia 2009 r. - omawiali ten projekt, prosząc autorów o wyjaśnienia. Na podstawie tych wszystkich ustaleń, Rada Gminy nie wyraziła zgody na wpisanie tego zadania do WPI. Mimo to projekt ten przechodziłkolejne etapy oceny, co świadczy o bardzo małym zainteresowaniu samorządów tymi zadaniami. Efektem tych wątpliwości był brak dalszego poparcia dla projektu w tej wersji. Uznano, że należy jeszcze raz projekt przeanalizować i profesjonalnie przygotować nowy wniosek.
 
4.                  Tak też się stało: w ramach czwartego naboru, przygotowano drugi projekt z tego samego działania (8.3). Projekt ten różni się od poprzedniego filozofią podejścia: zakłada szeroki dostęp do niego wszystkich mieszkańców gminy poprzez położenie nacisku na wyposażenie szkół, bibliotek i świetlic w sieci komputerowe, serwery, szerokopasmowy dostęp do Internetu i nowoczesne pracownie komputerowe. Ogółem dla instytucji publicznych ma zostać zakupionych 140 nowoczesnych zestawów komputerowych, każdy z oprogramowaniem i dostępem do szybkiego Internetu. W tych punktach będą zdobywały wiedzę i umiejętności informatyczne wszystkie dzieci oraz chętni dorośli z terenu gminy, a nie tylko wybrani. Ponadto wyposaży się w sprzęt komputerowy 40 rodzin, w których znajdują się osoby niepełnosprawne, o niskich dochodach. Pozyskany w ten sposób komputer z podłączeniem do Internetu, w znacznym stopniu ułatwi im kontakt ze światem zewnętrznym.
 
5.                  Ministerstwo już po raz piąty ogłasza konkurs z zakresu działania 8.3, a mimo to tylko nieliczne gminy zdecydowały się wziąć w nim udział. Większość samorządów ma wątpliwości co do efektywności i trwałości projektu. Jest to przedsięwzięcie bardzo ryzykowne, gdyż technologia dostępu szerokopasmowego do Internetu zmienia się z miesiąca na miesiąc i to, co dziś wydaje się nam nowoczesne za rok będzie przestarzałe i niepotrzebne. Na rynku dostawców Internetu działa wiele firm oferujących dostęp stacjonarny, (np. TPSA, NETIA SA, DIALOG), dostęp bezprzewodowy - sieci komórkowe oraz małe firmy działające lokalnie, nie licząc dostawców kablowych i satelitarnych.
Na naszym lokalnym rynku pojawiła się Kujawsko Pomorska Sieć Informacyjna (KPSI), która wygrała przetarg na nowe częstotliwości radiowe dla technologii „WiMax” - kilkukrotnie szybszej i lepszej od obecnych łączy radiowych. Strategia jej rozwoju zakłada pokrycie zasięgiem całego województwa. Lokalizacja jednego z masztów przekaźnikowych zaplanowana została w Steklinku, co ma zapewnić zasięg dostępu na całą gminę. Konkurowanie gmin w zakresie dostawy Internetu z takimi potentatami to raczej „rzucanie się z motyką na słońce”. Stąd też tak daleko posunięta ostrożność w budowaniu własnych sieci, a jeśli już, to dla naszych jednostek (szkoły, biblioteki, świetlice itp.).
Dodam, iż po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości dotyczących projektu Gmina nie odpowiadała na pisma ministerstwa w sprawie kolejnych uzupełnień (mimo to wniosek został zaakceptowany). Wygląda na to, że ministerstwu zależy na rozdaniu tych pieniędzy wręcz na siłę. Czy w świetle przedstawionych faktów można stwierdzić, że Gmina nie chce pozyskiwać pieniędzy? Twierdzę, że chce, ale także w sposób racjonalny musi gospodarować pozyskanymi i własnymi środkami, kierując się trwałością inwestycji i dostępnością do niej wszystkich mieszkańców. Nie rozumiem, komu i dlaczego zależy na niejasnym przedstawianiu tej sprawy, rzucającym nieprawdziwe światło na decyzje radnych.
 
                                                                                          Czesław Makowski
                                                                                   Przewodniczący Rady Gminy
 
 

W załączniku wniosek o dofinansowanie realizacji projektu.

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Praca
  Dam pracę na polu lawendy przy ścinaniu i pielęgnacji. Szkleniec koło Czernikowa tel. 570 316 510
 • Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę
  Posiadasz działkę o powierzchni min. 1,5 ha, o szerokości min. 60 m i klasie gruntów IV, V, VI. Jest to teren niezaciemniony, a w pobliżu działki (do 500 m) znajduje się linia energetyczna.

  Oferujemy od 8000 do 9000 zł rocznie za każdy hektar. Dzierżawa na okres 25 lat.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Sun Hunter z Krakowa, która zajmuje się poszukiwaniem działek do wydzierżawienia pod farmy fotowoltaiczne, mogą być to zarówno grunty gminne jak i prywatne działki mieszkańców.
  Tel. 519 590 611

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 50819 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.