Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: piątek, 14.06.2024
Imieniny: Michała, Elizy, Elwiry

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Z NASA do Mazowsza.

W dniu 12. maja 2010r. w Szkole Podstawowej im. mjr Henryka Sucharskiego w Mazowszu w Polsce odbyło się spotkanie pod hasłem  „WINDOW OF OPPORTUNITY” z Dr Stephenem K. Robinsonem, astronautą z NASA, uczestnikiem misji kosmicznych STS – 85, STS – 95, STS – 114, STS – 130.

 W spotkaniu udział wzięło wielu zaproszonych gości wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciel Ambasady Amerykańskiej w Warszawie Beata Milewska, przedstawiciel Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności z siedzibą w Warszawie Robert Milewski, Starosta Toruński Mirosław Graczyk, Wójt Gminy Czernikowo Zdzisław Gawroński i dyrektorzy wszystkich szkół z terenu Gminy Czernikowo. Audytorium stanowili także wszyscy uczniowie Szkoły podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Mazowszu oraz delegacje z pozostałych szkół z terenu gminy, łącznie ponad 100 osób.
 
Spotkanie z astronautą poprzedziła przygotowana specjalnie na tą okazję prezentacja toruńskiego Planetarium Pt. „Na orbicie Mazowsza”, z której zgromadzeni mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy m.in. o tym, jak można obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną.
 
Podczas spotkania astronauta zaprezentował krótki film na temat jego ostatniej misji, od pierwszych przygotowań do lotu, poprzez start, dokowanie, pracę na Stacji, spacery kosmiczne aż do lądowania na Florydzie.
 
Kolejnym punktem programu były pytania do Dr. Robinsona zadawane przez zgromadzonych. Nie zabrakło pytań o to czy astronauta spotkał Marsjan w kosmosie, ale również tych bardziej poważnych jak chociażby kiedy nastąpi koniec ekspansji wszechświata.
 
Spotkanie było również okazją dla baseballistów z Mazowsza do zaprezentowania swojej działalności. Kluczowym momentem było wręczenie koszulki klubowej astronaucie z jego własnym nazwiskiem i numerem. Numer 42 został tym samym zastrzeżony wyłącznie dla Dr. Stephena Robinsona.
 
 
Ostatnim punktem spotkania były autografy, które rozdawał astronauta.
 
W trakcie spotkania Wójt Gminy Czernikowo Zdzisław Gawroński przekazał na ręce astronauty pamiątkowe foldery o gminie.
 
Po spotkaniu miała miejsce Ceremonia Balonu, podczas której organizator imprezy bejsboliści z  „Comets Mazowsze” oraz Dr Robinson wypuścili w niebo balon w kształcie promu kosmicznego z informacją w języku angielskim o spotkaniu, z założeniem, że znalazca balonu poinformuje o tym gdzie balon został znaleziony.
 
Dr. Stephen Robinson nie był jedynym astronautą przebywającym w tym samym czasie w Polsce. Dwójka jego kolegów, również z misji STS – 130 odwiedziła kilkanaście innych polskich miast, miasteczek i wsi.
 
Po raz pierwszy do Polski zawita niemal cała załoga promu kosmicznego, która zaledwie kilka tygodni wcześniej odbyła lot w kosmos. Astronautów zaprosiła Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, obchodząca w tym roku dziesięciolecie swojej działalności.
Głównym celem wizyty, podczas której odbyło się kilkadziesiąt spotkań, prelekcji i pokazów, było inspirowanie uczestników, zwłaszcza dzieci i młodzieży z najmniejszych miejscowości, do podejmowania wyzwań, stawiania sobie ambitnych celów i wytrwałego dążenia do ich realizacji.
UKS Comets Mazowsze został współorganizatorem PAFW i Ambasady USA w Warszawie w organizacji spotkania z uwagi na fakt, że był jedną z wielu organizacji pozarządowych aktywnie uczestniczących w programach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności współpracujących z Ambasadą USA w Warszawie.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji spotkania. Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie i Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie – za pamięć i szansę spotkania astronauty, Starostwu Powiatowemu w Toruniu, Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA” – za wsparcie finansowe, Szkole Podstawowej w Mazowszu – za pomoc w organizacji, Planetarium w Toruniu za przygotowanie prezentacji „Na orbicie Mazowsza”, przybyłym przedstawicielom mediów i wszystkim gościom za przybycie.
 
Organizator spotkania
Robert Szwajkowski
UKS Comets Mazowsze

 
Dr Stephen K. Robinson, Astronauta NASA
DANE OSOBOWE: ma 55 lat
Ulubione zajęcia i hobby to: latanie, stare samoloty, wyprawy na kajakach, wycieczki piesze, gra na gitarze (członek zespołu rockandrollowego Max Q), rysowanie, malowanie i fotografia trójwymiarowa.
DOŚWIADCZENIE:  rozpoczął współpracę z Centrum Badań Ames NASA jeszcze jako student. Zanim rozpoczął pracę badawczą w NASA (w dziedzinach takich jak: dynamika płynów, aerodynamika, instrumenty doświadczalne i wizualizacja komputerowa), pracował jako grafik, geodeta, a także DJ radiowy. Z czasem został szefem grupy inżynierów i naukowców prowadzących badania dla NASA w zakresie aerodynamiki i fizyki płynów. Prowadził również badania nad symulacją lotów, zachowaniami w kokpicie i sposobem wyświetlania map. Spędził w powietrzu i przestrzeni kosmicznej ponad 2600 godzin.
DOŚWIADCZENIE W LOTACH KOSMICZNYCH: 
Ma na swoim koncie ponad 830 godzin i 14,1 mln mil w kosmosie, w tym ponad 20 godzin wyjść w otwartą przestrzeń kosmiczną. Wziął udział w czterech misjach wahadłowca:
Misja STS-85 Discovery (7-19 sierpnia 1997) Trwająca 12 dni misja, której zadaniem było wyniesienie na orbitę satelity do badania atmosfery Ziemi CRISTA-SPAS i sprowadzenie go później do ładowni wahadłowca. Zadania Robinsona, jako specjalisty misji, obejmowały loty manipulatorem i wspomaganie załogi podczas spacerów kosmicznych (EVA). Podczas misji trwającej 284 godzin i 27 minut wahadłowiec przebył 4, 7 mln mil i okrążył Ziemię 189 razy.
Misja STS-95 Discovery (29 października – 7 listopada 1998) Była to 9-dniowa wyprawa naukowa, podczas której w ładowni wahadłowca znajdował się hermetyczny moduł Spacehab-SM połączony z kabiną promu specjalnym tunelem. Przeprowadzone eksperymenty naukowe były poświęcone medycynie, biologii i mikrograwitacji, w tym procesowi starzenia się i wpływu pobytu w stanie nieważkości na organizm ludzki. Poza tym po raz piąty podczas wypraw amerykańskich promów kosmicznych w czasie lotu umieszczono na orbicie naukowego satelitę Spartan-201-5, którego zadaniem było przeprowadzenie obserwacji astronomicznych. Podczas tej misji satelita badał Słońce i wiatr słoneczny. Podczas misji trwającej 213 godzin i 44 minuty wahadłowiec przebył 3, 6 mln mil, okrążając Ziemię 134 razy.
Misja STS-114 Discovery (26 lipca – 9 sierpnia 2005) Misja będąca powrotem do programu lotów dwa i pół roku po katastrofie Columbii. STS-114 dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną niezbędne zaopatrzenie, jednak głównymi celami misji były naprawa żyroskopów stacji, a także gruntowne przetestowanie systemów bezpieczeństwa i metod naprawy poszycia wahadłowców. Robinson poleciał jako inżynier lotu; odbył 3 spacery kosmiczne trwające w sumie 20 godzin i 5 minut. Jeden z nich nie był planowany – musiał naprawić płytki osłony. Podczas misji trwającej 333 godziny, 32 minuty i 48 sekund Discovery przebył 5, 8 mln mil, okrążył Ziemię 219 razy.
Misja STS-130 Endeavour (8 – 21 lutego 2010). Prom transportował moduły Tranquility i Cupola przeznaczone do zainstalowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduł Tranquility (zwany też Node 3) stanowi teraz centrum podtrzymywania życia na stacji – znajdują się w nim urządzenia do kontroli środowiska i uzdatniania wody oraz przyrządy treningowe dla załogi. Natomiast Cupola to kopuła z 7 oknami – na żadnym innym statku kosmicznym nie było dotąd pomieszczenia z tak dużym zestawem okien do oglądania kosmosu. Okna tworzą półkulę, dającą spektakularny, panoramiczny obraz naszej planety, co pozwoli załogom w przyszłości na bezpośredni podgląd działania robotów na stacji. Robinson poleciał jako specjalista misji. Podczas misji trwającej 13 dni i 18 godzin wahadłowiec Endeavour pokonał 5,7 mln mil, okrążając Ziemię 217 razy.
  • -

« wstecz

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 123038 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.