Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: wtorek, 09.08.2022
Imieniny: Romana, Edyty, Rolanda

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Wyjaśnienia wójta w sprawie mieszkania pani Katarzyny Dobrzeńskiej

       W ostatnim czasie w „Nowościach” ukazywały się artykuły, dotyczące trudnej sytuacji mieszkaniowej pani Katarzyny Dobrzeńskiej, zamieszkałej w Czernikowie przy ulicy Ogrodowej. Oprócz wskazanych faktów, są tam także fragmenty mówiące o mało skutecznych działaniach gminy w pozyskaniu mieszkania dla tej rodziny. Teksty te przedstawiają, w mojej ocenie, jednostronny obraz sytuacji, bez zaznajomienia się ich autora z działaniami wójta, GOPS i radnych w tej sprawie (odpowiednie dokumenty są w urzędzie). Brak jest też opinii sąsiadów, czy innych mieszkańców Czernikowa. Są one zatem napisane w sposób tendencyjny i nierzetelny.

       Przykładem tej nierzetelności  są dwa zdjęcia lokalu - opuszczonego wcześniej przez ówczesnych sąsiadów pani Dobrzeńskiej, zamiast fotografii opisywanego mieszkania. Nieprawdziwa jest także informacja mówiąca o tym, iż przez 7 lat wójt nie potrafił znaleźć mieszkania - podanie o mieszkanie zostało złożone w maju ubiegłego roku .
       Nadmieniam, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernikowie od wielu lat pomaga rodzinie pani Dobrzeńskiej pomimo tego, że jej dochody miesięczne wynoszące ponad 2,4 tys. zł netto (za informacją prasową), przekraczają kryterium dochodowe, kwalifikujące do bezzwrotnej pomocy społecznej (351 zł na osobę). Rodzina ta  otrzymuje pomimo tego zasiłki specjalne - na opał i lekarstwa. Kilka lat temu gmina sfinansowała w całości podłączenie mieszkania do sieci wodno - kanalizacyjnej oraz zakup bojlera elektrycznego, a w ubiegłym roku drzwi wejściowych i papy na remont dachu.Przez cały okres  zamieszkiwania  we  wspomnianym  lokalu, pani Dobrzeńska nie opłacała czynszu. Ponadto gmina zapewnia dowóz chorego dziecka do specjalistycznych placówek medycznych do Torunia. Pozostający w obowiązku szkolnym Kamil pobiera nauczanie indywidualne,  realizowane przez Szkołę Podstawową w Czernikowie.
       W dniu 13.05.2009 r. pani Katarzyna Dobrzeńska. złożyła podanie, w którym zwróciła  się o pomoc w znalezieniu „… jakiegokolwiek mieszkania murowanego…” .
W odpowiedzi na powyższe pismo, pracownicy GOPS podjęli działania zmierzające do znalezienia mieszkania. O wynikach poszukiwań pani Dobrzeńska była na bieżąco w formie ustnej informowana, jednak proponowane lokale nie znajdowały akceptacji zainteresowanej. Wnioskodawczyni kwestionowała m. in. mały metraż lokali, odległość od placówek opieki zdrowotnej oraz brak innych udogodnień. W wyniku kilkukrotnych odmów, w dniu 9.06.2009 r. pracownik GOPS, skierował do pani Dobrzeńskiej pismo, w którym powtórnie  zawarł przedstawiane wcześniej  informacje i propozycje.
       Zgodnie z zapisem  ustaw, w kryzysowej sytuacji (pożar, zawalenie domu itp.) gmina ma za zadanie zapewnić potrzebującym mieszkanie socjalne, którym jest lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny oraz którego powierzchnia pokoi, przypadająca na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy, nie może być mniejsza niż 5 m2 , przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie. Obecnie gmina dysponuje dwoma lokalami, spełniającymi warunki lokalu socjalnego –  w Czernikowie i Bernardowie. Jednak ze względu na dziecko specjalnej troski, uważam, iż lokal socjalny nie spełnia potrzeb i oczekiwań tej rodziny.
       W poszukiwanie mieszkania o dobrym standardzie zaangażowała się także (obok pracowników GOPS) część radnych z Czernikowa, którzy nawiązali kontakt z panią Katarzyną Dobrzeńską. Pozyskanie mieszkania dla 5-osobowej rodziny okazało się jednak bardzo trudne. Dzięki ich zaangażowaniu w poszukiwania  znaleziono lokal  do wynajęcia od  lipca 2009r. (domek o pow. 70m2 w Czernikowie, przy ul. Polnej). Na spotkaniu w dniu 8.06.2009 r. zorganizowanym przez wójta i GOPS z właścicielem domu, uzgodniono szczegóły najmu ( w tym wysokość czynszu – 700 zł miesięcznie). Część czynszu miała być pokrywana ze środków  gminy, w formie dodatku mieszkaniowego. Niestety, po kilku dniach właściciele domu wycofali się z uzgodnień i wynajęli go innej rodzinie.
       Od czasu złożenia podania o mieszkanie ja osobiście oraz pracownicy GOPS podejmowaliśmy rozmowy z 25 właścicielami mieszkań (lista w GOPS), którzy wynajmują bądź mają wolne mieszkania, które mogliby wynająć. Większość właścicieli jednak odmawiała, nie chcąc wynajmować swojego lokalu 5-osobowej rodzinie, w tym 3 osobom dorosłym.
       Na wynajem w centrum Czernikowa zgodził się jedynie właściciel mieszkania o pow. 40 m2-  niestety lokal tylko z wodą bieżącą i ubikacją na zewnątrz oraz właściciel domu   jednorodzinnego przy ul. Góry – do wynajęcia cały parter o powierzchni 62 m2. Dom jest w bardzo dobrym stanie, z łazienką (prysznic) dużą kuchnią ( na podłodze i ścianach terakota) i korytarzem oraz jednym dużym pokojem (parkiet), do którego przylega duży taras z widokiem na ogród.
Pani Katarzyna Dobrzeńska odmówiła na piśmie, wolę zamieszkania w tym domu, argumentując swoją decyzję brakiem wanny, jednym pokojem oraz niemożliwością palenia w domu papierosów ( zastrzeżenie właściciela). Dziwię się tej decyzji, szczególnie, że pół roku temu wnioskodawczyni zwracała się w prośbą o zapewnienie „ … jakiegokolwiek mieszkania murowanego … „ .
       Mimo usilnych starań trudno będzie zrealizować, obecne oczekiwania rodziny na 3 pokojowe mieszkanie ( do czego przekonała rodzinę pani redaktor Oberlan ), ze względu na brak takich ofert. Nagłośnienie medialne znacznie utrudnia poszukiwanie takiego lokalu (dotychczas trzech właścicieli odmówiło wynajęcia mieszkania).
Sprawy jednak nie uważam za zamkniętą  i dalej trwać będą poszukiwania lokalu zgodnego lub zbliżonego z oczekiwaniami pani Dobrzeńskiej. Oczekuję jednak chęci współpracy z drugiej strony.
W całej Polsce są ludzie w bardzo trudnej sytuacji mieszkaniowej, może niejednokrotnie nawet gorszej. Żadna gmina nie jest w stanie spełnić wszystkich potrzeb i oczekiwań w tym zakresie. Co pewien czas na terenie kraju i naszej gminy pojawiają się różne, trudne sytuacje mieszkaniowe obywateli. Ostatnim tego przykładem była konieczność znalezienia przez gminę mieszkania dla państwa Nejman z Czernikówka. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad oddział w Bydgoszczy rozebrała dom w którym mieszkali.
         Pomimo wielu występujących trudności uważam, że opisany problem uda się szybko i pomyślnie  rozwiązać.
 

Zdzisław Gawroński

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Antykwariat Wasaczek
  Prowadzimy antykwariat, od 15 lat
  Jesteśmy zainteresowani kupnem książek i regałów od Organów Publicznych . Interesuje nas każda tematyka , nie przeszkadzają nam stemple oraz znaki własnościowe. Skupujemy również płyty cd z muzyką , dvd z filmami , płyty winylowe oraz kasety vhs.
  Zapewniamy Państwa, że książki oraz media zakupione przez nas będą mogły służyć ludziom i nie zostaną zniszczone. Z naszej strony zapewniamy transport oraz załadunek zakupionych przedmiotów. Oczywiście istnieje możliwość udokumentowania transakcji. Proponujemy umowę kupna sprzedaży, fakturę lub inny dokument wystawiony przez Państwa.
 • Wózek dla dziecka -tanio sprzedam
  Wózek 2w1 (gondola+spacerówka) w
  bardzo dobrym stanie,tanio sprzedam.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
Gmina Czernikowo Solidarna z Ukrainą
Szczepienia
Platforma Zakupowa
System Informacji Przestrzennej
Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy
Urząd Skarbowy
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 2/2022
Mapa wyłączeń ENERGA
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 99804 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.