Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: sobota, 13.07.2024
Imieniny: Ernesta, Andrzeja, Sary

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Bierzmowanie w Czernikowie

  W dniu 30 czerwca na zaproszenie księdza proboszcza Piotra Siołkowskiego do Czernikowa przybył Ks. Bp Stanisław Gębicki, by udzielić Sakramentu Bierzmowani młodzieży tej Parafii. W roku 100-lecia Urodzin św. Jana Pawła II i 100-lecia Cudu nad Wisłą oraz w czasie pandemii koronawirusa młodzież klas ósmych ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie, Szkoły Podstawowej w Osówce i Szkoły Podstawowej w Steklinie przygotowywała się do tego sakramentu w podwójny sposób. Najpierw przez: katechezę szkolną (dwie godziny w tygodniu), niedzielną Eucharystię, nabożeństwa okresowe, comiesięczną spowiedź świętą, niedzielną Mszę świętą dla kandydatów do Bierzmowania i ich rodziców, rekolekcje adwentowe, egzaminy z katechizmu oraz Sakrament Pokuty przed przyjęciem Bierzmowania, ale również w miesiącach: marcu, kwietniu i maju w sposób zdalny przez katechezę on-line. W czerwcu udało się zorganizować spotkania formacyjne, próby, a 29 czerwca młodzież i jej rodziny przystąpili do Sakramentu Spowiedzi.

  Dnia 30 czerwca o 11.00 ks. Biskup Stanisław przewodniczył Eucharystii, podczas której wygłosił młodzieży i wszystkim zebranym okolicznościową homilię i udzielił sakramentu Ducha Świętego. W powitaniu ks. Biskupa, rodziców i młodzieży ks. proboszcz powiedział: „Teraz wzywamy Ciebie, Duchu, Coś równy w Bóstwie Ojcu z Synem, Przyjdź i napełnij nasze serca Ożywczym światłem swojej łaski. W czytaniu z Dziejów Apostolskich w poniedziałek Siódmego tygodnia okresu wielkanocnego słyszeliśmy słowa: „A kiedy Paweł włożył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich”. Ekscelencjo, przybywasz do wspólnoty Parafii św. Bartłomieja w Czernikowie, jak Św. Paweł do Efezu, aby sprawować Eucharystię, podczas której udzielisz Sakramentu Bierzmowania zgromadzonej tu młodzieży. Serdecznie witamy Waszą Ekscelencję. Dzisiejszą uroczystość udzielenia Sakramentu Bierzmowania przeżywamy w ostatnim dniu czerwca. Św. Jan Paweł II powiedział: „Serce Chrystusa kryje w sobie orędzie do każdego człowieka; przemawia także do współczesnego świata. W społeczeństwie, w którym coraz szybciej rozwija się technika i informatyka, w którym pochłonięci jesteśmy tysiącami często sprzecznych dążeń, człowiek może zgubić centrum – centrum samego siebie. Ukazując nam swoje Serce, Jezus przypomina przede wszystkim, że właśnie tam, we wnętrzu człowieka rozstrzyga się los każdego, wybór między śmiercią a życiem w wymiarze ostatecznym”. Następco Apostołów, przybywasz do świątyni, w której istnieje Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Relikwii polskich świętych i błogosławionych. Od wczesnych godzin porannych aż do wieczora wierni przychodzą, aby pokłonić się Jezusowi Chrystusowi. Witam Cię bardzo serdecznie i proszę, abyś przez posługę szafarza Sakramentu Bierzmowania napełnił serca zgromadzonej tu młodzieży i całej wspólnoty parafialnej darami Ducha Świętego”.

  Do sakramentu Bierzmowania przystąpiło 75 osób z Parafii Czernikowo – absolwentów klas ósmych.

  W Eucharystii, obok młodzieży, uczestniczyli: Wójt Gminy Czernikowo Tomasz Krasicki i Przewodniczący Rady Gminy Czernikowo Rafał Rutkowski, wszyscy katecheci, radni duszpasterskiej rady parafialnej, dyrektorzy szkół oraz wychowawcy bierzmowanych, zarząd i sztandar Koła Łowieckiego „Łabędź” z Bieżunia, rodzice, chrzestni. Na skutek reżimu sanitarnego byli tylko dwaj świadkowie: jedna katechetka dla dziewcząt i jeden katecheta dla chłopców.

  Dziękując za posługę szafarza Bierzmowania, młodzież, władze gminy, katecheci, rada parafialna, zarząd koła łowieckiego oraz miejscowi duszpasterze złożyli Księdzu Biskupowi także życzenia na zbliżające się urodziny. W końcowym słowie ks. proboszcz powiedział: „Najczcigodniejszy Biskupie Stanisławie, Duch Święty swoimi darami ogarnął wspólnotę parafialną, a zwłaszcza nowobierzmowanych. Boże, Ty przez łaskę przybrania uczyniłeś nas dziećmi światłości, nie dopuść, aby nas ogarnęły ciemności błędu, * lecz spraw, abyśmy żyli w blasku Twojej prawdy. Dziękuję Księdzu Biskupowi za dzisiejszą posługę: Eucharystię, Homilię i udzielenie Sakramentu Bierzmowania tym młodym ludziom. Dziękuję za każdy gest życzliwości dotyczący wszystkich prac konserwatorskich przy naszej świątyni. Ponieważ zbliżają się Urodziny Księdza Biskupa, proszę przyjąć od nas, Kapłanów, szczere życzenia zdrowia, Bożej Opieki, długich lat życia i troski Pani Czernikowskiej o serce, duszę i ciało Księdza Biskupa. Ad multos annos. W tym miejscu pragnę bardzo serdecznie podziękować rodzicom młodzieży, która przyjęła dziś Sakrament Bierzmowania, za  dar serca dla naszej świątyni: nowy baldachim ze stelażem, nowe świece ołtarzowe i bieliznę kielichową oraz kwiaty, a także wczorajsze sprzątanie kościoła. Dziękuję dyrektorom SP Czernikowo, SP Osówka, SP Steklin, Wychowawcom, Katechetom za ich troskę o tę młodzież i dzisiejszą obecność. Dziękuję Panu Wójtowi za przyjęcie zaproszenia i obecność oraz zawsze życzliwą współpracę Gminy z Parafią. Dziękuję Księżom Wikariuszom: Damianowi i Robertowi za chętną i życzliwą pomoc, Katechetom Panu Organiście, Panu Kościelnemu, zwłaszcza Pani Beacie za wystrój kościoła. Dziękuję Pani Teresie za troskę o nasz cielesny byt. Dziękuję Radzie Parafialnej zawsze życzliwej i gotowej pomagać. Wszystkim tu obecnym Wiernym naszej Parafii jak i przybyłym Gościom, zwłaszcza Koleżankom i Kolegom z K. Ł. „Łabędź” z Bieżunia serdecznie dziękuję.  Ekscelencjo, proszę o Błogosławieństwo dla naszej wspólnoty, aby umiłowała Chrystusa, którego możemy adorować w Kaplicy Najświętszego Sakramentu”.

Opracował: Ks. Piotr Siołkowski
Zdjęcia – Radosław Ziółkowski.

 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie
 • Bierzmowanie w Czernikowie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 44723 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.