Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: niedziela, 31.05.2020
Imieniny: Anieli, Petroneli, Kamili

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Od amatora do astronoma – szkoła perspektyw

    Astronomia to dziedzina wiedzy ciesząca się sporym zainteresowaniem wśród uczniów. Podróże kosmiczne, życie pozaziemskie, nieskończoność Wszechświata  - to tylko niektóre z zagadnień, które poruszane są w szkołach na lekcjach fizyki. Wśród licznego grona uczniów zainteresowanych tym tematem, młodej stażem nauczycielce fizyki w Szkole Podstawowej im. T. Halika w Osówce udało się rozpoznać wschodzącą gwiazdę.
    Jakub Kutnik to uczeń ósmej klasy. W jego przypadku astronomia to nie tylko amatorskie spoglądanie w niebo, ale także obserwacje, prowadzone przy użyciu profesjonalnego teleskopu. Dzięki nim odnosi swoje pierwsze sukcesy, przynosząc dumę szkole.
    Patrycja Bartnicka uczy fizyki w Szkole Podstawowej w Osówce dopiero od roku, lecz na pierwszych zajęciach z ósmą klasą udało jej się zauważyć ponadprzeciętny potencjał Kuby. Początkowo uważała go za zdolnego i szczególnie aktywnego ucznia. Zadania z zakresu kinematyki, dynamiki czy elektrostatyki nie sprawiały mu większego problemu. Bez większego namysłu zaproponowała mu udział więc w przedmiotowym, kuratoryjnym konkursie z fizyki. Kuba wziął w nim udział.
    Na jednych z pierwszych lekcji P. Bartnicka poruszyła temat zajęć dodatkowych teoretycznych - wykraczających poza podstawę programową. Zainteresowanie było zerowe. Nieco przychylniej uczniowie spojrzeli na propozycję realizowania doświadczeń z zakresu fizyki, Jednak największym zaskoczeniem była reakcja uczniów na spotkania obserwacyjne nieba. Wtedy w oczach Kuby pojawił się błysk.            
    „A” jak astronomia - to dziś motto Kuby. Niewiele trzeba było czekać, by w fizyczno-astronomicznym, Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym dla szkół podstawowych i gimnazjów z województwa kujawsko-pomorskiego, Jakub przebrnął do etapu wojewódzkiego, uzyskując 98 % poprawnych odpowiedzi!  Zadaniem I etapu była obserwacja meteorów z roju Geminidów (rodzaj widzialnej nocą „spadającej gwiazdy”), którą ,ze względu na złe warunki atmosferyczne, postanowiono zmienić. Zmieniony etap zawierał zarówno część teoretyczną, dotyczącą wiedzy ogólnej z zakresu meteorów, jak i doświadczalną - polegającą na obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca i zbliżeń planet. Etap II to konkurs wiedzy ogólnej oraz prezentacja swoich obserwacji. Pomimo tego, że uczestnicy konkursu to najlepsi uczniowie z całego powiatu toruńskiego, Kuba poradził sobie bez problemu.
    Pasja do astronomii kiełkowała w Kubie od ósmego roku życia, gdy dostał swój wymarzony prezent komunijny – teleskop. Od dwóch miesięcy Kuba może pochwalić się nowym, profesjonalnym teleskopem, który umożliwia mu wnikliwszą obserwację nieba. Dzięki niemu Kuba prowadzi obserwacje Księżyca oraz wykonuje jego zdjęcia.
    Kuba zdradził, że marzy, by zostać pilotem. Niewątpliwie chce być blisko nieba. Powiedział również, że kolejnym, równie ważnym i ciekawym zajęciem w przyszłości byłaby dla niego możliwość prowadzenia własnych badań. Rozważa również studia astronomiczne.      11 marca 2019 r. w Toruniu odbył się ostatni etap konkursu. Patrycja Bartnicka, Dyrekcja oraz całe Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Tony Halika w Osówce, są z Jakuba bardzo dumni i życzą mu dalszych sukcesów.

PB

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Praca
  Dam pracę na polu lawendy przy ścinaniu i pielęgnacji. Szkleniec koło Czernikowa tel. 570 316 510
 • Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę
  Posiadasz działkę o powierzchni min. 1,5 ha, o szerokości min. 60 m i klasie gruntów IV, V, VI. Jest to teren niezaciemniony, a w pobliżu działki (do 500 m) znajduje się linia energetyczna.

  Oferujemy od 8000 do 9000 zł rocznie za każdy hektar. Dzierżawa na okres 25 lat.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Sun Hunter z Krakowa, która zajmuje się poszukiwaniem działek do wydzierżawienia pod farmy fotowoltaiczne, mogą być to zarówno grunty gminne jak i prywatne działki mieszkańców.
  Tel. 519 590 611

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 17186 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.