Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: sobota, 15.05.2021
Imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Podziękowania i opis festynu średniowiecznego.

Zrealizowaliśmy z powodzeniem projekty z Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego- z puli powiatowej WIOSKA ŚREDNIOWIECZNA - podgrodzie rzemieślników przy grodzisku Steklin-Niedźwiedź ( realizator: D. Chrobak i "Stowarzyszenie Czyż-nie") oraz z puli gminnej TURNIEJ ŁUCZNICZY "o Złotą Strzałę Kasztelana na Steklinie", gry i zabawy plebejskie oraz pływanie łodzią Wikingów (realizator: St. Lewandowski i grupa Czyż-nie). Dziękujemy Staroście i Zarządowi za pomysł BO, społeczeństwu za poparcie wniosków, Wójtowi za wypożyczenie sprzętu i dowóz dzieci, członkom Stowarzyszenia Czyż-nie za aktywną pomoc logistyczną i finansową, Zakładowi Komunalnemu za przewiezienie sprzętu, SP Steklin za współuczestnictwo- stoisko Skrybów i poczęstunek, panu Arturowi Stankiewiczowi za organizację turnieju łuczniczego, Pani Emilii i Marii za stoiska zielarskie, fundacji "Barwy Pomocy" za stoisko ozdób, fundacji "Barwy Życia" za udostępnienie terenu, panu Gołębiewskiemu za pomoc, harcerkom 8 DH za wsparcie w grach plebejskich, jednostce OSP Czernikowo za czuwanie nad bezpieczeństwem na wodzie, rzeźbiarzowi A. Bajkowskiemu, pracownikom SP im. K. K. Baczyńskiego za pomoc logistyczną i przygotowanie posiłków, pracownikom Biblioteki za stoisko piśmiennicze, panu prof. Wojciechowi Chudziakowi za prelekcje o badaniach archeologicznych przy grodzisku i udostępnienie broni i ceramiki, naczyń z wykopalisk i nurków, Osieckiemu Stowarzyszeniu Kultury Ludowej za stoisko wikliniarskie, fundacji "Trybik" za "cudawianki", zespołom: Ciechowiacy z Ciechocina, KGW Jutrzenka i KS Radość z Czernikowa, Kawęczyniankom, Kapeli Ludowej im. Kamińskich z Osieka nad Wisłą, pani Dorocie Bułakowskiej, panu Chylickiemu z bryczką, nurkom, lotnikom, żaglówce i wszystkim innym, dzięki którym festyn nabrał dodatkowych barw przeszłości i świętojańskich.

W Wiosce było kilkadziesiąt stanowisk: skórnik, tkaczka, prząśniczka- krosno, garncarz, bednarz, łyżkarz, szkutnik, płatnerz-snycerz, kowal, rogownik, stanowisko "zdobywania" grodziska, zielarka, wikliniarz, wioska rycerska, papiernik, skryba, malarz, rzeźbiarz, wicie wianków, ozdoby średniowieczne, stanowisko naczyń z trawy, wioska Wikingów, kilka stanowisk potraw średniowiecznych (chleb, napoje, zupa, kasze), artefakty z XI wieku, stanowisko tańców średniowiecznych, stanowiska łucznicze, do rzutu siekierka, stanowisko ciosania łodzi techniką dłubankową, stanowisko pływania łodzią dłubankową, stanowiska gier i zabaw plebejskich (narty, rzuty do koszy, przeciąganie liny, wyścigi, trzymanie miecza), stanowisko nauki wiosłowania łodzią typu drakkar, warsztaty wioślarskie, przejażdżki łodzią, prezentowano strój Braci Dobrzyńskich i rycerzy h. Jastrzębiec, Mundur Wojewódzki Ziemi Dobrzyńskiej. Do południa przewinęło się ponad 1111 uczniów z SP Czernikowo, (w tym wielu przebranych w stroje średniowieczne albo ludowe), Steklin, Makowiska, Mazowsze, Osówka, Kikół, Zbójno, Ciechocin, Zaduszniki, Włocławek, 8 DH im. Ziemi Dobrzyńskiej. Po południu szacujemy, że ok 333 osób-w tym z gminy Czernikowo, Osiek, Kikół, Ciechocin, Lubicz, Włocławka, powiatu toruńskiego i Torunia. Odbyły się konkursy na potrawy średniowieczne- (min. dania z ryby, przepiórki, kaszy, soczewicy, cieciorki, pokrzywy), na makietę lub rysunek grodu w Steklinie-Niedźwiedziu, na pieśń średniowieczną ( lub ludową), na strój średniowieczny (bili Prasłowianie, Wikingowie, rycerze itp). Największym wzięciem cieszył się jednak konkurs na wianki- było ich chyba blisko 111. Nagroda należy się Pani Śmiechowskiej i Pani Wolin, które uszyły stroje prasłowiańskie dla członków Stowarzyszenia Czyż-nie. Osobno nagrodzono zwycięzców turnieju łuczniczego dla dzieci i dla dorosłych. Dodatkową atrakcją była przejażdżka bryczką przez wieki (od grodziska z XI w, do dworu z XIX w.). Po zakończeniu festynu średniowiecznego odbyła się (u nas tydzień wcześniej) noc świętojańska, - szukanie kwiatu paproci, ognisko kupałowe, tańce i pląsy, puszczanie wianków na wodzie z łodzi Wikingów, nocny rejs i iskrzący pokaz ogni .

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
  • Szukam kawalerki do wynajęcia
    Szukam do wynajęcia kawalerki
    w Czernikowie lub okolicy
  • SIEW KUKURYDZY i Inne Usługi Rolnicze
    Firma AgroPower wykonuje usługowy siew kukurydzy. Cena 120-130 zł / ha. Tel. 726089410
    Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na stronie www.facebook.com/AgroPowerZebowo

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

Szczepienia
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Platforma Zakupowa
-
System Informacji Przestrzennej
Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy
Urząd Skarbowy
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2021
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 57516 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.