Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: czwartek, 24.01.2019
Imieniny: Franciszka, Felicji, Mileny

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Podziękowania i opis festynu średniowiecznego.

Zrealizowaliśmy z powodzeniem projekty z Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego- z puli powiatowej WIOSKA ŚREDNIOWIECZNA - podgrodzie rzemieślników przy grodzisku Steklin-Niedźwiedź ( realizator: D. Chrobak i "Stowarzyszenie Czyż-nie") oraz z puli gminnej TURNIEJ ŁUCZNICZY "o Złotą Strzałę Kasztelana na Steklinie", gry i zabawy plebejskie oraz pływanie łodzią Wikingów (realizator: St. Lewandowski i grupa Czyż-nie). Dziękujemy Staroście i Zarządowi za pomysł BO, społeczeństwu za poparcie wniosków, Wójtowi za wypożyczenie sprzętu i dowóz dzieci, członkom Stowarzyszenia Czyż-nie za aktywną pomoc logistyczną i finansową, Zakładowi Komunalnemu za przewiezienie sprzętu, SP Steklin za współuczestnictwo- stoisko Skrybów i poczęstunek, panu Arturowi Stankiewiczowi za organizację turnieju łuczniczego, Pani Emilii i Marii za stoiska zielarskie, fundacji "Barwy Pomocy" za stoisko ozdób, fundacji "Barwy Życia" za udostępnienie terenu, panu Gołębiewskiemu za pomoc, harcerkom 8 DH za wsparcie w grach plebejskich, jednostce OSP Czernikowo za czuwanie nad bezpieczeństwem na wodzie, rzeźbiarzowi A. Bajkowskiemu, pracownikom SP im. K. K. Baczyńskiego za pomoc logistyczną i przygotowanie posiłków, pracownikom Biblioteki za stoisko piśmiennicze, panu prof. Wojciechowi Chudziakowi za prelekcje o badaniach archeologicznych przy grodzisku i udostępnienie broni i ceramiki, naczyń z wykopalisk i nurków, Osieckiemu Stowarzyszeniu Kultury Ludowej za stoisko wikliniarskie, fundacji "Trybik" za "cudawianki", zespołom: Ciechowiacy z Ciechocina, KGW Jutrzenka i KS Radość z Czernikowa, Kawęczyniankom, Kapeli Ludowej im. Kamińskich z Osieka nad Wisłą, pani Dorocie Bułakowskiej, panu Chylickiemu z bryczką, nurkom, lotnikom, żaglówce i wszystkim innym, dzięki którym festyn nabrał dodatkowych barw przeszłości i świętojańskich.

W Wiosce było kilkadziesiąt stanowisk: skórnik, tkaczka, prząśniczka- krosno, garncarz, bednarz, łyżkarz, szkutnik, płatnerz-snycerz, kowal, rogownik, stanowisko "zdobywania" grodziska, zielarka, wikliniarz, wioska rycerska, papiernik, skryba, malarz, rzeźbiarz, wicie wianków, ozdoby średniowieczne, stanowisko naczyń z trawy, wioska Wikingów, kilka stanowisk potraw średniowiecznych (chleb, napoje, zupa, kasze), artefakty z XI wieku, stanowisko tańców średniowiecznych, stanowiska łucznicze, do rzutu siekierka, stanowisko ciosania łodzi techniką dłubankową, stanowisko pływania łodzią dłubankową, stanowiska gier i zabaw plebejskich (narty, rzuty do koszy, przeciąganie liny, wyścigi, trzymanie miecza), stanowisko nauki wiosłowania łodzią typu drakkar, warsztaty wioślarskie, przejażdżki łodzią, prezentowano strój Braci Dobrzyńskich i rycerzy h. Jastrzębiec, Mundur Wojewódzki Ziemi Dobrzyńskiej. Do południa przewinęło się ponad 1111 uczniów z SP Czernikowo, (w tym wielu przebranych w stroje średniowieczne albo ludowe), Steklin, Makowiska, Mazowsze, Osówka, Kikół, Zbójno, Ciechocin, Zaduszniki, Włocławek, 8 DH im. Ziemi Dobrzyńskiej. Po południu szacujemy, że ok 333 osób-w tym z gminy Czernikowo, Osiek, Kikół, Ciechocin, Lubicz, Włocławka, powiatu toruńskiego i Torunia. Odbyły się konkursy na potrawy średniowieczne- (min. dania z ryby, przepiórki, kaszy, soczewicy, cieciorki, pokrzywy), na makietę lub rysunek grodu w Steklinie-Niedźwiedziu, na pieśń średniowieczną ( lub ludową), na strój średniowieczny (bili Prasłowianie, Wikingowie, rycerze itp). Największym wzięciem cieszył się jednak konkurs na wianki- było ich chyba blisko 111. Nagroda należy się Pani Śmiechowskiej i Pani Wolin, które uszyły stroje prasłowiańskie dla członków Stowarzyszenia Czyż-nie. Osobno nagrodzono zwycięzców turnieju łuczniczego dla dzieci i dla dorosłych. Dodatkową atrakcją była przejażdżka bryczką przez wieki (od grodziska z XI w, do dworu z XIX w.). Po zakończeniu festynu średniowiecznego odbyła się (u nas tydzień wcześniej) noc świętojańska, - szukanie kwiatu paproci, ognisko kupałowe, tańce i pląsy, puszczanie wianków na wodzie z łodzi Wikingów, nocny rejs i iskrzący pokaz ogni .

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • wydzierżawię
  WSHU w Czernikowie wydzierżawi pomieszczenia pod działalność gospodarczą w Czernikowie ul. 3 Maja w Pawilonie Handlowym/100m2/.
  Wydzierżawimy sklep spożywczo przemysłowy w Steklinie przy szkole oraz sklep w Osówce.
 • Budynki, hala, magazyn
  Mam do wynajęcia budynki pod dowolną działalność gospodarczą – łącznie ok. 320 m.kw. plus dodatkowe kondygnacje nad stropami betonowymi o powierzchni ok. 190 m.kw.
  Teren ogrodzony, oświetlony, z dużym podwórkiem, dojazd asfaltowy, woda, moc przyłączeniowa prądu 20,5 kW - zabezpieczenie 40A, posadzki betonowe. Centrum miejscowości - obok oświetlenie uliczne i miejsca parkingowe.
  Miejscowość Mazowsze, 7 km od Czernikowa i 25 km od Torunia.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 4/2018
-
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 15.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 8086 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.