Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: czwartek, 23.01.2020
Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Czernikowo przeciw białaczce

Sukcesem zakończyła się pierwsza akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Czernikowie, która odbyła się 19 kwietnia 2015 roku. W ciągu sześciu godzin aż 45 osób wyraziło chęć uratowania życia osobom chorym m.in. na nowotwory krwi. Wśród zarejestrowanych znalazło się wiele młodych, entuzjastycznie podchodzących do życia, świadomych osób.

Dzień Dawcy Szpiku nie odbyłby się bez życzliwości proboszcza czernikowskiej parafii, ks. kan. dr Piotra Siołkowskiego. Informacje o wydarzeniu umieszczane
były w niedzielnym biuletynie parafialnym oraz przekazywane były wiernym podczas ogłoszeń duszpasterskich już na kilka tygodni wcześniej. Ksiądz Dziekan użyczył również organizatorom salki parafialnej przy Kościele p.w. Św. Bartłomieja.
Należy również podkreślić zaangażowanie wolontariuszy Fundacji DKMS - pięcioosobowa grupa przeszkolonych wolontariuszy to mieszkańcy Czernikowa: Joanna Kwiatkowska, Martyna Kornetowska, Karolina Rumińska, Tomasz Jabłoński oraz Piotr Świątkowski. Zorganizowali oni akcję informacyjno-promocyjną i poświęcili swój wolny czas na przeprowadzenie jakże szczytnego przedsięwzięcia oraz swoją wiedzą uświadamiali naglącą potrzebę poruszania tematu chorych na białaczkę i sposobów ich wyleczenia. Odpowiadali na wszystkie, niekiedy trudne pytania i rozwiewali wątpliwości w kwestii metod pobierania komórek macierzystych.

Lokalna społeczność również nie zawiodła. Wszyscy bardzo chętnie wyrażali zgodę na umieszczenie plakatów informacyjnych, których na terenie całej miejscowości było prawie 100. Poczęstunek dla wolontariuszy zapewnił lokalny przedsiębiorca. Za wszystkie materiały niezbędne do rejestracji oraz koordynację tego wydarzenia odpowiadała międzynarodowa fundacja DKMS.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszcz szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Wiele osób może komuś uratować życie, rejestrując się jako potencjalny dawca. Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Potencjalny Dawca musi spełnić następujące wymagania: wiek 18-55 lat, waga powyżej 50 kg i ogólnie dobry stan zdrowia. W DKMS Polska zarejestrowanych jest blisko 700 tysięcy osób. Prawie 2 tysiące osób podzieliło się już cząstką siebie.

Mamy nadzieję i głęboko wierzymy, że ktoś z zarejestrowanych osób w Czernikowie zostanie Dawcą.

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • sprzedaż
  Sprzedam zmywarkę BOSCH białą wolnostojącą bardzo mało używaną.Wiele rzeczy oddam za darmo.
 • Ogłoszenie
  Darmowy prąd ze słońca!
  Instalacje fotowoltaiczne z dotacją 5000z zł z programu „Mój prąd”

  Ilość środków jest ograniczona!

  Dodatkowa forma wsparcia-Ulga termomodernizacyjna.

  Oferujemy bezpłatny audyt, montaż, pomoc w uzyskaniu dofinansowania, zgłoszenie instalacji do ZE.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 4/2019
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 42822 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.