Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: wtorek, 07.07.2020
Imieniny: Benedykta, Cyryla, Estery

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Zapraszamy na Platformę Żywnościową

W warunkach postępującej liberalizacji polityki rolnej Unii Europejskiej utrzymanie stabilności dochodów w rolnictwie wymaga udostępnienia podmiotom działającym w sektorze rolno-spożywczym narzędzi, za pomocą których będą w stanie koncentrować podaż, uzyskiwać przewagę w kontaktach handlowych, a dzięki temu również stabilizować własne dochody. Takim narzędziem jest Platforma Żywnościowa.

Co to jest?

Platforma Żywnościowa jest pionierskim rozwiązaniem na rynku polskim. Będzie ona funkcjonowała na Towarowej Giełdzie Energii S.A. jako wyodrębniony Rynek Towarów Rolno-Spożywczych RTRS stanowiący segment Rynku Towarów Giełdowych TGE.

Przeznaczenie

Platforma przeznaczona będzie do prowadzenia obrotu wybranymi produktami rolno-spożywczymi (spełniającymi jednakowe, powtarzalne wymagania jakościowe określone przez Giełdę), które będą zdeponowane w profesjonalnych magazynach mających odpowiedni potencjał i posiadających autoryzację Giełdy.

Głównym celem Platformy jest utworzenie giełdy, na wzór giełdy papierów wartościowych, która umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie kontraktów terminowych. Podstawowym założeniem Platformy Żywnościowej jest zwiększenie konkurencyjności polskich podmiotów sektora rolno-spożywczego, (na rynku krajowym i rynkach zagranicznych).

Możliwości

Uruchomienie zorganizowanej elektronicznej platformy obrotu umożliwi koncentrację podaży krajowych towarów rolno-spożywczych poprzez tworzenie dużych, jednorodnych partii. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w oparciu o wystandaryzowane produkty i określone warunki transakcji, ograniczone zostanie ryzyko handlowe.

Dla kogo?

Sprzedawać za pośrednictwem Platformy będą mogli producenci oferujący jednorodne partie pszenicy. Platforma ułatwi też dostęp do surowca o ustalonej jakości wszystkim potencjalnie kupującym (przetwórcom, eksporterom).

Przewidujemy, że na początku Platforma uzupełni tradycyjne kanały dystrybucji, ale z czasem będzie to główne miejsce obrotu pszenicą. Przedmiotem obrotu na tym rynku będą towary dopuszczone przez zarząd Giełdy do obrotu i oznaczone co do gatunku. Na Giełdzie będzie kupowany/sprzedawany towar, w określonych klasach jakości. Przedmiotem obrotu będzie towar wystandaryzowany. Na podstawie tej informacji podejmowana będzie decyzja o zawarciu transakcji.

 

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: www.platformazywnosciowa.com.pl, na której zamieszczono szereg informacji, w tym harmonogram szkoleń stacjonarnych i moduł szkoleń elektronicznych (e-learning).

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
  • Koszenie
    Zlecę koszenie łąki w Pokrzywnie.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 71704 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.