Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: poniedziałek, 18.10.2021
Imieniny: Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Czernikowo po raz piąty z rzędu wśród najlepiej zarządzanych gmin w Polsce!

  Tegoroczna edycja Rankingu Samorządów, przeprowadzonego przez „Rzeczpospolitą”, okazała się kolejnym dużym sukcesem gminy Czernikowo, która w zestawieniu II etapu konkursu na niemal 1600 polskich gmin wiejskich zajęła najwyższą na przestrzeni lat tworzenia rankingu lokatę. Po 82. pozycji przed czterema laty, 67. miejscu w 2011 roku, 70. w roku 2012 i 53. w roku ubiegłym tym razem zanotowaliśmy awans na 48. lokatę.

    Ponownie wyprzedziliśmy m.in. wszystkie gminy sąsiadujące. Na przestrzeni województwa kujawsko-pomorskiego zajęliśmy znakomite, drugie miejsce. Jesteśmy ponadto w gronie zaledwie pięciu gmin wiejskich, które znalazły się w czołowej setce rankingu w każdym z ostatnich pięciu zestawień.

     Ranking przeprowadzany jest w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2010-2013 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Punkty przyznawano według klucza wskaźników dotyczących m.in. dynamiki wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach, wartości środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenia samorządu w stosunku do dochodów, dynamiki wzrostu dochodów własnych, relacji nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, transportu i ochrony środowiska.

  Drugi etap poszerzał kryteria o kolejne kwestie, m.in. liczbę złożonych wniosków o unijne dofinansowania, wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczbę nowych podmiotów gospodarczych, współpracę z jednostkami pomocniczymi, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i inicjatywy w ramach PPP.

  Warto także wspomnieć o dodatkowym rankingu „Innowacyjne gminy wiejskie”, w którym zajęliśmy 47. miejsce, a trzecie spośród gmin kujawsko-pomorskich. Punktowano m.in. wizerunek jednostki w Internecie i sieciową dostępność na terenie gminy oraz zintegrowany system zarządzania gminą.

   Intensyfikacja działań mających na celu pozyskiwanie środków unijnych w połączeniu z racjonalnie opracowanym budżetem i słusznymi inwestycjami znalazła odzwierciedlenie w rankingu obejmującym cały kraj. Wynik gminy Czernikowo to powód do dumy tym bardziej, że o zajętym miejscu świadczyły nie opinie i wybór, a fakty i wskaźniki jednoznacznie potwierdzające tempo rozwoju i kondycję naszej gminy.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 90547 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.