Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: piątek, 04.12.2020
Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Magiczna Noc Kupały we Włęczu

 W sobotę (21.06.14 r.) odbyła się "Magiczna Noc Kupały" zorganizowana przez członków Stowarzyszenia Czyż-nie z funduszu KSOW (w ramach „weekendu na wsi”) przed chatą we Włęczu. Impreza odbyła się nie bez powodu przed budynkiem byłego kantoratu we Włęczu, którego restauracją starają zająć się podmioty związane ze Stowarzyszeniem.

By nad chatą rozjaśniła się droga - w scenografii (poza wieloma elementami ludowymi, z wykorzystaniem drewna i akcesoriów) pojawiła się symboliczna tęcza. Zjechało bardzo dużo ludzi z okolic i z odległych terenów Torunia, Włocławka i zakątków ziemi dobrzyńskiej. Imprezę wzbogaciły poczęstunki fundowane przez KGW Stajęczynki, Osieckie Stowarzyszenie Kultury Ludowej, Stowarzyszenie Czyż-nie  ze Szkołą Podstawową i UG Czernikowo. Także można było skorzystać ze sklepiku WSHU (dawny GS) i dobrzyńskiej kuchni z Wielgiego.  Anna Zglińska umożliwiała cofnięcie się w czasie dzięki tajemniczemu urządzeniu. Ale najważniejszą częścią było spotkanie, wymiana kulturowa i konkursy.  Imprezę prowadzili Daniel Świdurski  i Dariusz Chrobak z pomocą członków Czyż-nie ubranych w stroje do inscenizacji.
Wystąpili w kolejności: taneczny zespół ludowy z SP Czernikowo "Mali czernikowianie" w strojach dobrzyńskich,  zespół teatralny z SP Steklin ( z inscenizacją o darciu pierza), chór Seniora "Radość" z Czernikowa, KGW  "Jutrzenka" z Czernikowa, zespół "Pikolo" z SP im. K. K. Baczyńskiego w Czernikowie z repertuarem ludowych pieśni i piosenek, zespól "Kawęczynianki" z gm. Obrowo, przygrywała Osiecka Kapela Ludowa im. Kamińskich, prozę w gwarze dobrzyńskiej przedstawiał Adrian Zatorski. Atrakcją wieczoru był oczywiście godzinny występ  Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy" z towarzyszeniem kapeli ludowej w trzech odsłonach - tańce i śpiewy łowickie, następnie bliskie nam: kujawskie, na koniec żywieckie. Zespół wzbudzał olbrzymi aplauz profesjonalizmem wykonania i bogactwem strojów oraz choreografii.  W trakcie występów odbywały się konkursy - kulinarny, na który przygotowano wiele ludowych potraw, dlatego jury miało olbrzymi problem z wyborem 3 nagród i 7 wyróżnień. Następnie odbył się konkurs na wianki, który również spotkał się z szerokim odzewem i wykonaniem różnorodnych ciekawych prac, także  w trakcie festynu. Konkurs plastyczny spotkał się z zainteresowaniem głownie dzieci i młodzieży. Kilkadziesiąt prac oceniało jury złożone z plastyków. A po występach zespołu "Kujawy" odbył się konkurs muzyczny, na który wystartowało mniej osób, za to część była rewelacyjnie, profesjonalnie przygotowana, część śpiewała a’capella. Po wręczeniu wszystkich nagród chętni udali się na poszukiwanie "kwiatu paproci". Mimo deszczu zespół teatralny złożony z absolwentów (byłych członków  "teatru 4-5-6" z Czernikowo) i uczniów podstawówki przedstawił sobótkową inscenizację, a następnie grupa kolędnicza z Czyż-nie w strojach "sobótkowych" udała się z pochodniami do ogniska nad martwą Wisłę, by zaśpiewać pieśni kupałowe i ludowe, poigrać przy ognisku i puścić wianki. Inna część puszczała wianki na żywszym nurcie przy Zielonej Kępie. A po powrocie były tańce i śpiewy.

Jeszcze raz dziękujemy sponsorom (KSOW) oraz wszystkim instytucjom (min. jednostka OSP z Czernikowa i Osieka) oraz ludziom, którzy włączyli się w pomoc w przygotowaniu imprezy.

  • -

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
  • Oddam psa.
    Mam do oddania w dobre ręce psa Golden Ratriver. Kolor Czarny, zadbany, zdrowy, ułożony, nie jest agresywny. Lubi spacery i zabawę. W szczególności je karmę suchą. Przyzwyczajony do zamykania w kojcu i biegania w ogrodzie.
  • meble
    Sprzedam stół do jadalni 160x80 wysoki 75 cm, kolor dąb sonoma cena 100 złotych

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

Powszechny Spis Rolny 2020
Platforma Zakupowa
-
System Informacji Przestrzennej
Urząd Skarbowy
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 2/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 68323 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.