Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: niedziela, 26.01.2020
Imieniny: Tytusa, Tymoteusza, Michała

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Oświadczenie Wójta Gminy Czernikowo w związku z przebudową i rozbudową budynku Szkoły Podstawowej w Czernikowie

Mając na uwadze należyty poziom informowania opinii publicznej oraz ewentualne społeczne reakcje na stan prac związanych z przebudową i rozbudową Szkoły Podstawowej w Czernikowie niniejszym pragnę przedstawić swoje stanowisko w przedmiotowej kwestii.

W związku ze zbyt późnym, względem zapisów zawartej umowy, rozpoczęciem prac remontowych oraz opieszałością w ich realizacji Wykonawca nie spełnił wymogów związanych z terminem zakończenia robót, ustanowionym w umowie z Gminą Czernikowo i zawartym w przedstawionym harmonogramie prac budowlanych na dzień 20 sierpnia 2013 roku. Powyższe pociągnęło za sobą szereg konsekwencji, wśród których największą niedogodnością była organizacja lokali zastępczych dla rozpoczynających rok szkolny uczniów i zmiany związane z dowozami uczniów, wydłużeniem czasu pracy kierowców czy ograniczeniami w zakresie jakościowych możliwości nauczania. Przedmiotowe utrudnienia niosą za sobą spore koszty, które pokrywa Gmina Czernikowo.

Niestety brak na dzień dzisiejszy podstaw prawnych do odstąpienia od umowy z Wykonawcą, który realizuje prace budowlane pomimo wystąpienia niezgodności z harmonogramem. Wiązałoby się to z koniecznością ponownego przeprowadzenia procedury przetargowej i znaczącym wydłużeniem oczekiwanego terminu oddania obiektu do użytku (przygotowanie protokołu inwentaryzacyjnego z robót wykonanych, nowego przedmiaru robót, ogłoszenie procedury przetargowej z uwzględnieniem wymaganych terminów oraz wykonanie robót). Gdyby Gmina Czernikowo odstąpiła od umowy z przyczyn zależnych od Inwestora, zobowiązana byłaby zapłacić kwotę 10 % wartości wynagrodzenia Wykonawcy, a to i tak nie skróciłoby końcowego czasu wykonania inwestycji.

Ustawa Prawo Zamówień Publicznych nakłada na sposób wyłonienia wykonawcy szereg obostrzeń, które w rezultacie skutkują wyborem opartym na najniższej cenie spośród ofert, które spełnią formalne wymogi Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. W efekcie Inwestor de facto nie ma wpływu na wybór Wykonawcy, w wyniku czego może dojść do sytuacji takiej jak przedmiotowa, kiedy to Wykonawca z nieznanych Gminie Czernikowo przyczyn zaniechał pełnego zaangażowania w prace budowlane, kierując do Urzędu Gminy szereg pism z w większości błędnymi i pozbawionymi dokumentacyjnych podstaw założeniami, czym próbuje argumentować swą opieszałość – pomimo zapewnień oświadczanych na kolejnych spotkaniach, iż Wykonawca będzie pracował intensywniej, nawet w trzyzmianowym systemie pracy. Należy nadmienić, że Wykonawca spełnił wszelkie wymogi przetargowe, także w zakresie doświadczenia, referencji i wysokości posiadanych środków.

Gmina Czernikowo będzie egzekwować kary umowne wynikające z przedłużenia terminu realizacji zadania, jednak na dzień dzisiejszy nie istnieją kroki prawne, które pozwoliłyby na szybsze ukończenie prac remontowych i powrót uczniów szkoły do swej placówki, a to stanowi główny cel zarówno Gminy Czernikowo, jak i mieszkańców. W związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem jest wyegzekwowanie od Wykonawcy realizacji zadania. Za zaistniałą sytuację nie ponosi winy ani Gmina Czernikowo, ani Dyrekcja Szkoły podstawowej w Czernikowie. Ze swej strony spełniliśmy oczekiwania Wykonawcy – skrócono rok szkolny do 14 czerwca oraz udzielono gwarancji bankowych (na kwotę 78 tys. zł, do tej pory Wykonawca nie zwrócił połowy tej kwoty).

Bardzo przepraszam uczniów, rodziców i nauczycieli za zaistniałe trudności, nad którymi Gmina Czernikowo również ubolewa.
 

Zdzisław Gawroński

PS: Na spotkaniu z właścicielem firmy P.B. „Elmir” Przemysław Niewiadomski, kierownikiem budowy oraz inspektorem nadzoru sprawującym nadzór inwestorski z ramienia Gminy Czernikowo, które 6 września 2013 roku odbyło się w Urzędzie Gminy, Wykonawca wziął na siebie odpowiedzialność za zaistniałe opóźnienia, stwierdzając, iż wybrał „mniejsze zło”, zaprzestając prac związanych z przebudową i rozbudową budynku Szkoły Podstawowej w Czernikowie wobec realizacji innych inwestycji, tłumacząc to przejściowymi kłopotami finansowymi oraz zbyt dużym nasileniem pracy.     
                                                                                         

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • sprzedaż
  Sprzedam: DEFRO Kocioł grzewczy KOMFORT EKO DUO PZ 25.Moc minimalna:25KW,zakres mocy cieplnej:7,5KW-25KW ,sortyment paliwa:ekogroszek.
 • sprzedaż
  Sprzedam zmywarkę BOSCH białą wolnostojącą bardzo mało używaną.Wiele rzeczy oddam za darmo.
 • Ogłoszenie
  Darmowy prąd ze słońca!
  Instalacje fotowoltaiczne z dotacją 5000z zł z programu „Mój prąd”

  Ilość środków jest ograniczona!

  Dodatkowa forma wsparcia-Ulga termomodernizacyjna.

  Oferujemy bezpłatny audyt, montaż, pomoc w uzyskaniu dofinansowania, zgłoszenie instalacji do ZE.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 4/2019
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 58355 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.