Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: środa, 22.01.2020
Imieniny: Wincentego, Anastazji, Anastazego

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Setne urodziny Zofii Wiśniewskiej

         11 sierpnia 2013 r. Zofia Wiśniewska uroczyście obchodziła swoje setne urodziny. Proboszcz Parafii Sumin Ks. Andrzej Minko odprawił dziękczynną mszę o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Jubilatki. Po mszy św. były życzenia, kwiaty i upominki od proboszcza, starosty toruńskiego Mirosława Graczyka, wójta gminy Czernikowo Zdzisława Gawrońskiego, przewodniczącej rady gminy Jadwigi Padlewskiej, Stowarzyszenia „Razem łatwiej”, Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowiskach oraz gości, parafian i przyjaciół. Drogiej Jubilatce życzymy zdrowia, pomyślności, a także spokojnego, radosnego życia.

       Zofia Wiśniewska urodziła się 11 sierpnia 1913 roku w Westfalii w Niemczech. Rodzice, Jan i Helena Kaźmierscy, pochodzili z Lidzbarka w powiecie działdowskim (woj. warmińsko-mazurskie). Ojciec w poszukiwaniu pracy wyjechał do Niemiec. Gdy znalazł zatrudnienie w kopalni koło Gelsenkirchen, ściągnął do siebie żonę, gdzie przyszła na świat ich córka.

            Przed wybuchem I Wojny Światowej w 1914 r. rodzice wraz z roczną Zofią wrócili przez Berlin do Polski i zamieszkali w Lidzbarku. Jako młoda dziewczyna, tuż przed wybuchem II Wojny Światowej w 1939 r., Zofia wyjechała do Warszawy i tam zarabiała na życie sprzątając mieszkania i opiekując się dziećmi. W czasie II Wojny Światowej, we wrześniu 1940 roku, została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec, gdzie łącznie przepracowała 4 lata i 5 miesięcy (do stycznia 1945 roku). Ciężko pracowała u gospodarzy niemieckich, wykonywała różne prace polowe, karmiła świnie, sprzątała, gotowała, prała i zajmowała się dziećmi. Gospodyni była wobec niej bardzo wymagająca i surowa. Jubilatka ze smutkiem wspomina pewien incydent, jak niezadowolona gospodyni oblała ją gorącą zupą. To zdarzenie miało nawet swój finał w niemieckim sądzie i pracodawczyni została ukarana grzywną. Ale Zofia Wiśniewska to osoba o bardzo pozytywnym nastawieniu, w każdej sytuacji umie sobie radzić nie narzekając. Twierdzi, że nawet na zesłaniu szczęście się do niej uśmiechnęło, bo poznała swojego przyszłego męża Władysława Wiśniewskiego. Był przystojny i bardzo opiekuńczy - gdy byli razem nie czuła się już samotna i zastraszona.

              Po latach okupacji i upadku III Rzeszy wrócili do Polski, w 1945 roku w Czernikowie wzięli ślub. Zofia Wiśniewska urodziła pięcioro dzieci - 4 córki: Krystynę, Annę, Teresę, Alicję oraz syna Edwarda, z którym obecnie mieszka i który zapewnia jej należytą opiekę.

           Ze łzami w oczach wspomina ona rok 1989, kiedy zmarł jej mąż, a w grudniu - w wieku 34 lat - synowa Danuta. Tę pustkę z czasem zapełniły wnuki i prawnuki. Zofia Wiśniewska należy do Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, posiada legitymację członkowską nr 4603034, wydaną przez Zarząd Terenowy we Włocławku.

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • sprzedaż
  Sprzedam zmywarkę BOSCH białą wolnostojącą bardzo mało używaną.Wiele rzeczy oddam za darmo.
 • Ogłoszenie
  Darmowy prąd ze słońca!
  Instalacje fotowoltaiczne z dotacją 5000z zł z programu „Mój prąd”

  Ilość środków jest ograniczona!

  Dodatkowa forma wsparcia-Ulga termomodernizacyjna.

  Oferujemy bezpłatny audyt, montaż, pomoc w uzyskaniu dofinansowania, zgłoszenie instalacji do ZE.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 4/2019
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 58206 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.