Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: poniedziałek, 15.07.2024
Imieniny: Henryka, Włodzimierza, Egona

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Gmina Czernikowo na tle innych gmin

Przedstawiam niektóre dane finansowe gmin powiatu toruńskiego i sąsiednich w latach 2008-2011- na podstawie danych z Biuletynu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy.

Tabela pierwsza

 • Tabela pierwsza
  Tabela pierwsza (kliknij, aby powiększyć)

Tabela druga

 • Tabela druga
  Tabela druga (kliknij, aby powiększyć)

Tabela pierwsza i druga przedstawia strukturę dochodów i wydatków gmin. Jak można, zauważyć udział dochodów własnych Gminy Czernikowo jest najniższy i niestety w ostatnich latach spada do 17,2 % w 2011 roku. Wzrastają nam dotacje celowe, w tym inwestycyjne, w 2011 roku do poziomu 36,6 %, jest to najwyższa wartość wśród przedstawianych gmin. W wydatkach wzrasta systematycznie udział na inwestycje, a spadł udział na wynagrodzenia. W 2011 roku wydatki inwestycje stanowiły 35,5 % i były poza Gminą Wielka Nieszawka najwyższe wśród wymienianych. Niestety, przy niskich dochodach własnych, mimo bardzo dużych kwot pozyskanych na inwestycje,wzrasta nam zadłużenie przeznaczone na udział własny gminy w projektach. Widać to, gdy porównamy dane w czwartej tabeli, gdzie dochody własne plus dotacje inwestycyjne to kwota niższa niż wydatki inwestycyjne.

Tabela trzecia

 • Tabela trzecia
  Tabela trzecia (kliknij, aby powiększyć)

Tabela czwarta

 • Tabela czwarta
  Tabela czwarta (kliknij, aby powiększyć)

Tabele 3 i 4 przedstawiają strukturę dochodów i wydatków w złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak widać, chociaż dochody własne powoli wzrastają,to jednak są najniższe z przedstawianych tu gmin, np. Wielka Nieszawka ma dochody własne 4-6 razy wyższe. Nasza gmina ma wydatki inwestycyjne jedne z wyższych. Mimo bardzo dużej dotacji w 2011 roku na inwestycje,nie wystarcza to na wydatki inwestycyjne.

Tabela piąta

 • Tabela piąta
  Tabela piąta (kliknij, aby powiększyć)

Tabela piąta przedstawia stawki podatku od nieruchomości i rolnego w latach 2012 i 2013. Stawki podatkowe Gminy Czernikowo mieszczą się pośrodku. Podwyżka podatków w stosunku do stawek w innych gminach oraz rozpoczęte sprawdzanie złożonych deklaracji podatkowych zwiększy dochody własne. Wyższe dochody plus pieniądze pozyskane z projektów pozwolą dokończyć rozpoczęte już inwestycje oraz np. rozbudować Szkolę Podstawową w Czernikowie. Działania rządu ograniczające do 15 % dochodu własnego spłatę rocznych zobowiązań gmin, wymuszają konieczność jego wzrostu, aby móc zachować możliwości inwestycyjne Dochodzą do tego kolejne obciążenia przerzucane na samorządy np. 20 % udział w stypendiach socjalnych, niedoszacowana subwencja. To powoduje, że wiele gmin już rezygnuje z projektów dofinansowywanych z funduszy europejskich, ponieważ nie posiadają środków na wkład własny.
Podatków nikt z nas nie lubi płacić, ale niestety są one nieuniknione. W przypadku Gminy Czernikowo nie są one „przejadane”, a dobrze lokowane na poprawę infrastruktury, co mam nadzieję większość Naszych Mieszkańców zauważa.

Wójt Gminy

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 194428 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.