Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: środa, 27.05.2020
Imieniny: Jana, Magdaleny, Izydora

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Czy będzie drugi stopień wodny na Dolnej Wiśle? Konsultacje trwają…

Czy będzie drugi stopień wodny na Dolnej Wiśle? Konsultacje trwają…

   W dniu 12 marca 2012 roku o godz.16.00 w Gminnym Centrum Informacji w Czernikowie mieliśmy okazję uczestniczyć w otwartych konsultacjach społecznych projektu „Budowy drugiego stopnia wodnego na Dolnej Wiśle”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele inwestora, którym jest Energia S.A. m.in. Marek Laskowski- kierownik projektu, dr Andrzej Szamowski- ekspert ds. hydrotechnicznych, Tomasz Galixelli- ekspert ds. wodnych i środowiskowych oraz eksperci techniczni z międzynarodowej firmy Ove Arup & Partners m.in. Jacek Zalewski- kierownik projektu, Urszula Serafińska- ekspert ds. środowiskowych i Magdalena Majkowska-Cieciura ekspert ds. społecznych. Obecni byli gospodarze terenu: Starosta Toruński- Mirosław Graczyk, Wójt Gminy Czernikowo- Zdzisław Gawroński, zastępca Wójta- Dariusz Zagrabski, radni, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Czernikowo i ościennych gmin. Swoją obecnością zaszczycił nas także poseł Łukasz Zbonikowski. Eksperci przedstawili plany inwestycji oraz aktualny stan prac projektowych. Zaprezentowano potencjalne lokalizacje nowego stopnia, które wybrano w toku analiz wykonalności technicznej z ponad 20 propozycji.  Są to m.in.:

-Włocławek, na wysokości ul. Hutniczej

-Nieszawa, Gm. Nieszawa

-Przypust, Gm. Waganiec

-Siarzewo I, Gm. Raciążek pod Kępą

-Siarzewo II, Gm. Raciążek na wysokości Kępy

Każdy uczestnik konsultacji mógł bezpośrednio zapoznać się z projektem i zadać pytania a także zgłosić swoje uwagi ekspertom opracowującym analizy przedprojektowe inwestycji również w formie pisemnej, za pomocą kwestionariuszy. Projekt w swoich założeniach ma umożliwić wędrówkę ryb, zapobiec erozji wgłębnej w rzece oraz zapewnić kompensację wpływu inwestycji na środowisko. Natomiast wśród warunków wyboru odpowiedniej lokalizacji do budowy wymieniono konieczność stałego i pełnego zabezpieczenia istniejącego już stopnia we Włocławku oraz minimalizacji zagrożenia powodziami lodowym i śryżowymi. Szczegółowe dane techniczne budowli i ostateczny wybór jej lokalizacji znane będą w połowie 2012r., po opracowaniu niezbędnych dokumentów: Studium Lokalizacyjnego, Studium Wykonalności, Oceny Oddziaływania na Środowisko i po zakończeniu konsultacji społecznych. Przedstawiciele Energii nie ukrywają, że największym problemem dla realizacji inwestycji może być uzyskanie pozytywnej opinii i zezwoleń środowiskowych zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej. Wskazane lokalizacje znajdują się na terenach chronionych unijnym programem Natura 2000 oraz na Terenie Chronionego Krajobrazu Niziny Ciechocińskiej, który został powołany w celu ochrony walorów mikroklimatycznych Ciechocinka i nadwiślańskiego krajobrazu. Większość uczestników była pozytywnie nastawiona do inwestycji. Mieszkańców interesowały kwestie związane z terenami zalewowymi oraz bezpieczeństwem, zwłaszcza obszarów potencjalnie zagrożonych powodziami. Zainteresowani podjęli także temat praktycznego zagospodarowania nowego zbiornika wodnego, który byłby efektem powstania stopnia wodnego a także możliwych korzyści gospodarczych dla lokalnej społeczności.

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Praca
  Dam pracę na polu lawendy przy ścinaniu i pielęgnacji. Szkleniec koło Czernikowa tel. 570 316 510
 • Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę
  Posiadasz działkę o powierzchni min. 1,5 ha, o szerokości min. 60 m i klasie gruntów IV, V, VI. Jest to teren niezaciemniony, a w pobliżu działki (do 500 m) znajduje się linia energetyczna.

  Oferujemy od 8000 do 9000 zł rocznie za każdy hektar. Dzierżawa na okres 25 lat.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Sun Hunter z Krakowa, która zajmuje się poszukiwaniem działek do wydzierżawienia pod farmy fotowoltaiczne, mogą być to zarówno grunty gminne jak i prywatne działki mieszkańców.
  Tel. 519 590 611

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 84841 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.