Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: środa, 27.05.2020
Imieniny: Jana, Magdaleny, Izydora

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Wizyta w Biogazowni gmina Przechlewo

Wizyta w Biogazowni gmina Przechlewo

Dnia 15 lutego 2012 roku delegacja w składzie: Wójt Gminy Czernikowo- Zdzisław Gawroński, Przewodnicząca Rady Gminy w Czernikowie- Jadwiga Padlewska wraz z radnymi, sołtysami oraz mieszkańcami byli gośćmi Wójta Gminy Przechlewo Andrzeja Żmudy Trzebiatowskiego.Celem wizyty było zwiedzenie Biogazowni o mocy 2,126 MW, która znajduje się w miejscowości Koczała oraz zapoznanie się z procesami technologicznym wytwarzania biomasy. Podczas przejazdu na teren Biogazowni Wójt Przechlewa przedstawił charaketrystykę gminy, opowiedział o walorach   przyrodniczych i turystycznych oraz o inwestycjach realizowanych na terenie gminy. W trakcie zwiedzania obiektu uzyskano informację na temat wielkości wytwarzania biogazu, wielkości substratów jakie są potrzebne do wytwarzania odpowiedniej ilości gazu. Pracownik Biogazowni przedstawił delegacji cały proces funkcjonowania instalacji, pokazał poszczególne urządzenia Biogazowni, udzielał odpowiedzi na zadawane pytania. Z uzyskanych informacji wynika, iż budowa biogazowni  cieszy się coraz większą popularnośćią w śród gospodarstw. Wyprodukowana energia elektryczna i cieplna w części wykorzystywana jest na potrzeby technologiczne biogazowni oraz własnych gospodarstw rolnych, natomiast nadwyżka sprzedawana jest do sieci elektroenergetycznej. Pozostała po procesie masa pofermentacyjna stosowana jest do nawożenia pól uprawnych.

Biogazownia posiada wiele zalet, spośród których można wymienić między innymi:
produkcja biogazu ze źródeł odnawialnych, w sposób przyjazny dla środowiska,
-  redukcja emisji metanu, metan powstający w czasie niekontrolowanej fermentacji po dostaniu się do atmosfery jest 21 razy bardziej szkodliwy niż CO2, z uwagi na efekt cieplarniany,
-  uporządkowanie gospodarki gnojowicą i obornikiem w gospodarstwach rolnych,
-  bezpieczny sposób pozbywania się odpadów roślinnych i zwierzęcych - redukcja powierzchni składowisk, ograniczenie innych metod unieszkodliwiania,
-  aktywizacja lokalnego rynku rolnego, możliwość dodatkowego dochodu dla przedsiębiorstw rolnych, podniesienie opłacalności produkcji rolnej,
-  zwiększenie areału upraw roślin energetycznych,
-  możliwość wykorzystania wielu surowców, jako substratu,
-  proces produkcji biogazu opiera się wyłącznie na przemianach biochemicznych, nie wymaga użycia substancji chemicznych, stanowiących zagrożenie dla środowiska,
-  specyfika procesu wymaga, aby był on hermetyczny - minimalizuję to do zera emisję odorów z komór fermentacyjnych,
-  inwestycja w budowę biogazowni może być korzystna z ekonomicznego punktu widzenia,
-  dywersyfikacja źródeł energii, krok w kierunku samowystarczalności energetycznej i uniezależnienia się od paliw kopalnych.
Warto także zaznaczyć, że jest to efektywne i proekologiczne wykorzystanie odpadów z produkcji rolnej i przetwórczej. Co więcej budowa takiego zakładu na terenie gminy może zaktywizować rolników, a także wpłynąć na modernizację polskiego rolnictwa. Lepsze wykorzystanie potencjału ziemi uprawnej, a także wykorzystanie pozostałości pofermentacyjnych jako nawozu organicznego to kolejne atuty biogazowni rolniczej. Warto także wspomnieć o redukcji emisji metanu oraz dwutlenku węgla do atmosfery, jak również nieprzyjemnego zapachu, który wydzielają odpady pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wytwórnię boigazu wyróżnia to, że przy niewiele większym nakładzie inwestycyjnym w przeliczeniu na 1 MW, proces wytwarzania metanu trwa tam bez przerwy 24 godziny  na  dobę  365  dni  w  roku.  Produkcja  prądu  w  elektrowniach wiatrowych i słonecznych jest natomiast uzależniona od warunków pogodowych bądź też od pory dnia. W skali roku biogazownie są czterokrotnie efektywniejsze niż elektrownie wiatrowe.

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Praca
  Dam pracę na polu lawendy przy ścinaniu i pielęgnacji. Szkleniec koło Czernikowa tel. 570 316 510
 • Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę
  Posiadasz działkę o powierzchni min. 1,5 ha, o szerokości min. 60 m i klasie gruntów IV, V, VI. Jest to teren niezaciemniony, a w pobliżu działki (do 500 m) znajduje się linia energetyczna.

  Oferujemy od 8000 do 9000 zł rocznie za każdy hektar. Dzierżawa na okres 25 lat.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Sun Hunter z Krakowa, która zajmuje się poszukiwaniem działek do wydzierżawienia pod farmy fotowoltaiczne, mogą być to zarówno grunty gminne jak i prywatne działki mieszkańców.
  Tel. 519 590 611

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 84729 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.