Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: środa, 27.05.2020
Imieniny: Jana, Magdaleny, Izydora

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Lekcja ze 100 - letnią nauczycielką Panią Wandą Donarską

     W dniu 20 stycznia w Szkole Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Czernikowie odbyła się nietypowa lekcja ze 100-letnią nauczycielką Panią Wandą Donarską.
     Okoliczności było wiele - po pierwsze 91 urodziny naszego patrona (21 stycznia) i pokaz talentów jako prezent urodzinowy od dzieci, po drugie zbliżająca się rocznica wyzwolenia Czernikowa w 1945 roku, a wreszcie to, że odwiedziła nas była nauczycielka Wanda Donarska. Na sali - po właściwej lekcji - owacjami powitano przybycie wiekowej nauczycielki, która pozdrowiła uczniów.
Przedstawiciele władz i samorządów gminnych, powiatowych oraz oddziałowych, okręgowych Związku Nauczycielstwa Polskiego, przedstawiciele szkoły i inni złożyli jej na sali okolicznościowe podziękowania i wyrazy szacunku. Goście wysłuchali fragmentu pokazu talentów - recytacji poezji Baczyńskiego (laureaci konkursu), piosenki chóru - Pałacyk Michla, występów muzycznych, prozy dobrzyńskiej.
     Pani Wanda wcześniej w klasie historycznej przeprowadziła nietypową lekcję, prowadzący (Dariusz Chrobak) prawie nie został dopuszczony do głosu. Pani Donarska opowiadała barwnym językiem o swych urodzinach w Niemczech i karaniu za polskość w niemieckiej szkole, o przeprowadzce do wolnej Polski, o pracy harcerskiej, uzyskiwaniu statutu nauczyciela, pracy w Tczewie, w Toruniu, obozach harcerskich (także we Francji), o przedostaniu się w ostatnich sierpniowych dniach 1939 roku do Polski, o organizacji służby harcerskiej w pierwszych dniach września, o konspiracyjnej pracy, wspomaganiu łączników AK, o ślubie w 1941 roku w gminie Czernikowo, o Kępiaczu, o aresztowaniu...... Na opowieść  o wyzwoleniu, o organizacji szkolnictwa w Walentowie (Steklinie), o pracy w Osówce, Woli, Czernikowie, o działalności w Klubie Seniora RADOŚĆ już prawie nie było czasu. Swada, z jaką opowiadała Pani Wanda  i emocje jakie udzielały się słuchaczom mogłyby trwać godzinami. Na lekcji było wielu uczniów Pani Wandy, młodzi koledzy z pracy - raczkujący przed kilkudziesięciu laty, uczniowie SP Czernikowo, Osówka, Steklin, członkowie zespołu ludowego RADOŚĆ, dziennikarze z Nowości, Gazety Pomorskiej, filmowcy telewizyjni z TVN 24, z TVP Bydgoszcz , rodzina bohaterki, ludzie zainteresowani historią - prawie siedemdziesiąt osób. Lekcja odbyła się przy biurku z czasów powojnia, w ławkach przedwojennych ( co prawda dwóch) w których zasiedli przedstawiciele byłych uczniów i obecnych.
    Ponieważ lekcja trwała godzinę zegarową, pytania odbywały się w kuluarach, wśród serdecznych powitań i powinszowań, odśpiewanej pieśni STO LAT to za mało..., rozmów, wspomnień, wzruszeń, kwiatów, łez.Taka lekcja jest pretekstem do dalszych wspomnień, opisów, publikacji.

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Praca
  Dam pracę na polu lawendy przy ścinaniu i pielęgnacji. Szkleniec koło Czernikowa tel. 570 316 510
 • Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę
  Posiadasz działkę o powierzchni min. 1,5 ha, o szerokości min. 60 m i klasie gruntów IV, V, VI. Jest to teren niezaciemniony, a w pobliżu działki (do 500 m) znajduje się linia energetyczna.

  Oferujemy od 8000 do 9000 zł rocznie za każdy hektar. Dzierżawa na okres 25 lat.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Sun Hunter z Krakowa, która zajmuje się poszukiwaniem działek do wydzierżawienia pod farmy fotowoltaiczne, mogą być to zarówno grunty gminne jak i prywatne działki mieszkańców.
  Tel. 519 590 611

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 84791 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.