Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: niedziela, 15.12.2019
Imieniny: Celiny, Niny, Waleriana

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

"Klejnoty powiatu toruńskiego" w Czernikowie.

Dzięki staraniom grupy nauczycieli oraz pracowników Starostwa Powiatowego z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa przy udziale SP Czernikowo, Stowarzyszenia Czyż-nie i UG w Czernikowie odbyła się na ziemi dobrzyńskiej kolejna edycja konkursu o zabytkach i historii powiatu.

W dniu 17 września o godzinie 9.00 rozpoczęła się w Szkole Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Czernikowie III edycja powiatowego konkursu o zabytkach i historii powiatu toruńskiego dla uczniów szkół podstawowych pt.” Klejnoty Powiatu Toruńskiego”. Ideą konkursu jest udział trzyosobowych drużyn z każdej gminy w powiecie by wzajemnie przybliżyć sobie historię i zabytki swojej okolicy. (Służą temu min. prezentacje komputerowe o zabytkach własnych gmin). W poprzednich edycjach brały udział w konkursie drużyny z gminy Chełmża, Obrowo, Zawieś Wielka, Lubicz i Czernikowo. Nota bene idea konkursu wywodzi się z konkursów o ziemi dobrzyńskiej organizowanych przez SGZD oraz konkursu organizowanego przez H. Pankowwską konkursu dla gimnazjum z powiatu toruńskiego.

W tym roku do konkursu przystąpiły następujące drużyny ze szkół z powiatu: Zławieś Wielka, Obrowo, Makowska, Czernikowo. W bibliotece była przygotowana poświęcona Toruniowi- zabytkom, Kopernikowi, miastom zaprzyjaźnionym. Natomiast w sali historycznej- izbie tradycji była przygotowana wystawa o powiecie toruńskim i gminie Czernikowo, dokumentacja warsztatów filmowych, fotograficznych i dziennikarskich „Stowarzyszenia CZYŻ-NIE”, dokumentacja akcji „Śladami Przeszłości”Nastąpiło też nieoficjalne otwarcie wystawy prac malarskich o zabytkach Czernikowa naszej absolwentki Marty Grzywińskiej. Konkurs rozpoczął się występem chóru SP Czernikowanego przygotowanym przez p. M. Janiszewską specjalnie pod kątem EDD i konkursu. Dzieci zaśpiewały piosenki o Toruniu, Wiśle, Chopinie. Uczniowie mieli zespołowe zadania: wypełnić test wyboru i uzupełnienia, uzupełnić mapę powiatu o gminy, rzeki i sąsiednie powiaty, przygotować trasy wycieczkowe po starym mieście Toruniu, narysować logo Torunia, opisać heraldycznie herb Torunia, rozpoznać i podpisać zabytki powiatu. Kształcenie kompetencji grupowych w połączeniu z dobrą zabawą będzie przyświecało temu zadaniu.
Wyniki konkursu w b.r.: I miejsce zajęła reprezentacja Czernikowa w składzie: K. Adamska, M. Mazurek, P. Balina, M.Różewicka,, II miejsce reprezentacja ze szkoły z Makowisk, III miejsce Zławieś Wielka, IV miejsce Obrowo. Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ( z ramienia starostwa wręczał je Pan Jan Krajewski z z ramienia Stowarzyszenia Czyż-nie Andrejus Sivickis) , a ich opiekunowie albumy do bibliotek szkolnych. Natomiast SP z UG były fundatorem obiadu i poczęstunku. 

Zapraszamy do kolejnej edycji we wrześniu. 2009 Regulamin, (który pojawi się na stronie starostwa w przyszłym roku do marca) przewiduje eliminacje w szkołach i gminach do końca czerwca,(czyli dla uczniów klas IV-V) a konkurs we wrześniu.
Z racji obchodów 700-lecia Czernikowa konkurs w 1/3 pytań będzie dotyczył Czernikowa i gminy Czernikowo a następne edycje dobrze- jeśli odbędą się w innych gminach i tematyka poszerzona byłaby o treści dotyczące gminy organizującej  Zapraszamy.
  • autor: Dariusz Chrobak,

« wstecz

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 18371 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.