Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: sobota, 12.06.2021
Imieniny: Onufrego, Jana, Janiny

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO - POMORSKIEGO I DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ - CZERNIKOWO 2009

 

Miniona niedziela (30 sierpnia) była dla Czernikowa niezwykle ważnym dniem. Stało się tak za sprawą Dożynek Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej, które w tym roku zostały zorganizowane w naszej gminie. Wojewódzkie Święto Plonów było kulminacyjnym punktem obchodów 700-lecia Czernikowa, przygotowywanym od ponad roku. Dzięki temu wszystko było dokładnie zaplanowane za wyjątkiem pogody, która na szczęście była bardzo łaskawa tego dnia.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła polowa msza św. na parkingu przy kościele p.w. Św. Bartłomieja, koncelebrowana przez Biskupa Włocławskiego Wiesława Meringa. Podczas mszy zostały poświęcone plony i wieńce, a następnie przy dźwiękach orkiestry dętej miał miejsce przemarsz korowodu dożynkowego na główny plac obchodów, tzn. stadion sportowy w Czernikowie. Delegacje z powiatów, gmin i wsi z naszego województwa oraz parafii z diecezji włocławskiej, przywiozły ze sobą przepiękne i różnorodne wieńce i chleby, które ułożono przy scenie. Z okazji tego święta do Czernikowa przyjechało wielu znakomitych gości, którzy zajęli miejsca honorowe przed sceną. Wśród przybyłych znaleźli się: europarlamentarzysta Ryszard Czarnecki, posłowie z ziemi kujawsko – pomorskiej, m.in.: Anna Sobecka, Domicela Kopaczewska, Marian Filar, Grzegorz Karpiński, Tomasz Latos i Jerzy Wenderlich oraz senatorowie: Michał Wojtczak i Jan Wyrowiński, przedstawiciele rządu i agencji rolnych, władze kościelne, wojewódzkie, starostowie, burmistrzowie i wójtowie. Goście zostali powitani przez Starostę Toruńskiego – Mirosława Graczyka oraz Wójta Gminy Czernikowo – Zdzisława Gawrońskiego. Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego – Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Sejmu RP – Ewa Kierzkowska, podziękowali rolnikom za ich pracę i jej owoce, poruszając przy tym problemy polskiego rolnictwa. Następnie przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa – Andrzej Dycha oraz doradca Prezydenta ds. rolnictwa – Krzysztof Ardanowski odczytali listy Prezydenta i Premiera, skierowane do rolników. Po przemówieniach i podziękowaniach na scenie pojawili się Starostowie Dożynek – Państwo Hanna i Tadeusz Ziółkowscy z Mazowsza Parceli, którzy dokonali symbolicznego przekazania chleba na ręce Marszałka Piotra Całbeckiego, biskupa Wiesława Meringa oraz Wójta Zdzisława Gawrońskiego. Ten gest był sygnałem dla organizatorów, którzy przekazali kosze z chlebem gościom honorowym, by podzielili się tym darem z innymi zgromadzonymi. To tradycyjny zwyczaj dożynkowy.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę, występy i zwiedzanie wszystkich stoisk. A było co zwiedzać, gdyż na placu dożynkowym zgromadziło się łącznie ponad 90 rozmaitych stoisk. Czernikowo odwiedzili wystawcy z kilkunastu powiatów, którzy prezentowali tradycje regionalne, w tym kulinarne i kulturalne. Poza tym swoje stoiska miały Lokalne Grupy Działania, urzędy i instytucje (m.in. WUP w Toruniu, Urząd Marszałkowski, ARiMR, ARR, KRUS, Inspekcja Pracy), szkoły, banki, koło łowieckie, sadownicy, rzemieślnicy, rękodzielnicy, rolnicy ekologiczni oraz prywatne firmy związane z rolnictwem i nie tylko. Poza tym było wiele stoisk gastronomicznych oraz rozrywkowych. Wszystkie stanowiska były bardzo ciekawe i kolorowe, co przyciągało odwiedzających. W tym samym czasie odbywały się popisy wokalne na scenie. Wśród występujących były: Koło Gospodyń Wiejskich oraz Klub Seniora „Radość” z Czernikowa, zespół „Kawęczynianki” oraz Osiecka Kapela Ludowa „Kamińskich” z gminy Obrowo, Orkiestra Dęta z Lipna, zespół folklorystyczny Kruszynioki, soliści i zespoły z terenu gminy Czernikowo, wokalistki z Chełmży, kabaret KGW z Kończewic oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Pokolenia” z Lubicza Dolnego. Podczas dożynek nie mogło zabraknąć gwiazd muzycznych. Publiczność rozgrzał najpierw swoim występem Ivan Komarenko, którego piosenka „Żono moja” była nucona przez wielu uczestników jeszcze długo po koncercie. Jednak największą sensację wzbudził zespół Czerwone Gitary, który zagrał swoje największe przeboje. Publiczność zgromadzona przed sceną przyjęła ten występ z ogromnym entuzjazmem, dzięki czemu Czerwone Gitary kilkakrotnie bisowały. Zwieńczeniem wieczoru był bardzo długi i efektowny pokaz pirotechniczny, który wszystkich zachwycił. Uczestnicy bawili się do późnych godzin wieczornych przy muzyce ludowej zespołu KAMIDA oraz z Andrzejem Kozińskim SHOW.
Ciekawą atrakcję przygotował dla najmłodszych uczestników Urząd Marszałkowski. Na małym boisku tartanowym zostały zorganizowane zabawy edukacyjne dla dzieci, prowadzone przez profesjonalną firmę, które zainteresowały również osoby dorosłe.
Podczas obchodów rozstrzygnięto konkursy na najładniejsze wieńce oraz najciekawsze stoisko dożynkowe. Nagrodę za najładniejszy wieniec dożynkowy wykonany w stylu tradycyjnym otrzymał Powiat Inowrocławski. Powiat Lipnowski z kolei triumfował w konkursie na najładniejszy współczesny wieniec lub ozdobę dożynkową. Powiat Radziejowski wygrał konkurs na najciekawsze stoisko Powiatu/Lokalnej Grupy Działania.
Dożynki już za nami, jednak nie mogłyby się odbyć bez ogromnego zaangażowania całego sztabu ludzi, instytucji oraz sponsorów. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować serdecznie wszystkim, którzy nawet w najmniejszym stopniu pomogli w organizacji tego święta. Państwa wkład sprawił, że obchody przebiegły sprawnie i bezproblemowo, a my – mieszkańcy gminy oraz samego Czernikowa możemy być dumni z naszej Małej Ojczyzny.
 
Zorganizowanie dożynek było możliwe dzięki zaangażowaniu finansowemu następujących instytucji i firm:
 
Urząd Gminy Czernikowo
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu
Starostwo Powiatowe Toruńskie
 
UNIQA
Kujawski Bank Spółdzielczy w Aleksandrowie Kujawskim
Inter Broker sp. z o.o.
Agencja Nieruchomości Rolnej
Polo Market
Vobacom Sp. z o.o.
Sotralentz Sp. z o.o.
  • -

« wstecz

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 58902 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.