Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: sobota, 30.05.2020
Imieniny: Ferdynanda, Jana, Feliksa

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Szanowni mieszkańcy Gminy Czernikowo.

     W związku z wiosennym okresem, wspólnie z przedstawicielami Straży Pożarnej, apelujemy o przestrzeganie zakazu wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Podstawa prawna: art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92 poz. 880 z późn. zm.).
Wypalanie traw wyrządza olbrzymie szkody w środowisku naturalnym, powoduje również wzrost zagrożenia pożarowego.
Art. 131 cytowanej ustawy stanowi, iż: „.Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze grzywny albo aresztu”.
Właścicielom nieruchomości nie wolno również spalać na terenie posesji oraz w paleniskach domowych odpadów komunalnych, takich jak: opony, opakowania z tworzyw sztucznych, folie, kartony po napojach, zużyte ubrania i obuwie itp. powodujących wprowadzanie do atmosfery powstałych w procesie spalania szkodliwych substancji.
Palenie tradycyjnych ognisk nie podlega przepisom o spalaniu odpadów dopóty, dopóki oprócz gałęzi i chrustu nie spala się w nim odpadów.
Spalanie odpadów skutkuje odpowiedzialnością karną za wykroczenie z art. 71 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.).
Dym z palonych śmieci jest szkodliwy. Wrzucając do ognia folię, opakowania z tworzyw sztucznych, kolorową gazetę czy środki higieniczne nie dajemy wyboru sobie i swoim dzieciom: narażamy ich i siebie na oddychanie trującym powietrzem, odżywianie się skażonymi pokarmami, czego konsekwencją mogą być poważne choroby. Uwolnione przy spalaniu śmieci do atmosfery związki chemiczne wracają na ziemię w postaci kwaśnych deszczy, pyłu zawierającego metale ciężkie, odkładają się w glebie skażając rośliny, zatruwają wodę,  pokarm dla ludzi i pasze dla zwierząt. 
Przy spalaniu śmieci do atmosfery emitowane są:
 • pył, który odkładając się w glebie powoduje zanieczyszczenie roślin metalami ciężkimi,
 • tlenek węgla, który jest trujący dla ludzi i zwierząt. Wiąże czerwone krwinki, utrudniając transport tlenu w organizmie. Oddziałuje także na centralny układ nerwowy,
 • dwutlenek siarki, który powoduje u ludzi trudności w oddychaniu a u roślin zanik chlorofilu i zamieranie liści. Przyczynia się do powstania kwaśnych deszczy, zakwasza glebę,
 • tlenki azotu, które są przyczyną podrażniania i uszkodzenia płuc, chorób płuc, uszkodzenia liści,
 • metale ciężkie: kadm, rtęć, tytan, arsen, kobalt, nikiel, selen, ołów, chrom.
Skutki emisji substancji szkodliwych są tym poważniejsze i groźniejsze, że pochodzą z tzw. źródeł emisji niskiej czyli niskich kominów. W tej sytuacji niemożliwe jest wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr.
 

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Praca
  Dam pracę na polu lawendy przy ścinaniu i pielęgnacji. Szkleniec koło Czernikowa tel. 570 316 510
 • Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę
  Posiadasz działkę o powierzchni min. 1,5 ha, o szerokości min. 60 m i klasie gruntów IV, V, VI. Jest to teren niezaciemniony, a w pobliżu działki (do 500 m) znajduje się linia energetyczna.

  Oferujemy od 8000 do 9000 zł rocznie za każdy hektar. Dzierżawa na okres 25 lat.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Sun Hunter z Krakowa, która zajmuje się poszukiwaniem działek do wydzierżawienia pod farmy fotowoltaiczne, mogą być to zarówno grunty gminne jak i prywatne działki mieszkańców.
  Tel. 519 590 611

Biuletyn Informacji Publicznych

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 42778 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.