Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: czwartek, 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana, Joanny

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Dożynki Parafialno-Gminne 2011

           Mszą święta w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Czernikowie rozpoczęło się 11 września 2011 roku coroczne święto plonów. Msza święta, oprócz dziękczynnego, dożynkowego charakteru, była również sumą odpustową z okazji II odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny. Po zakończeniu sakralnej części obchodów korowód dożynkowy przemaszerował na boisko sportowe marszowym rytmem prowadzącej go Gminnej Orkiestry Dętej. Po dotarciu na miejsce organizacji świeckiej części obchodów, odegraniu roty i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych, oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Czernikowo Zdzisław Gawroński. Dożynkowy chleb wręczyła mu sołecka reprezentacja, po czym nastąpiło tradycyjne podzielenie się dziękczynnymi wypiekami, czemu towarzyszył koncert orkiestry, która standardowo zachwyciła wysokim poziomem.

            Następnie na scenie pojawił się toruński zespół Cynober. Trębacz Marcin, klawiszowiec Jakub, basista Jeremi, wokaliści i gitarzyści – dwóch Michałów oraz czernikowianin Szymon przy instrumentach perkusyjnych przypadli do gustu szczególnie dwudziesto- i trzydziestolatkom, którzy od dawna czekali na gitarowo-perkusyjne brzmienia na żywo. Każdy musiał jednak zauważyć, jak duży potencjał w nich drzemie – wyraźnie ożywili publiczność.

            Po koncercie Cynobera nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu na najpiękniejszy wieniec, chleb dożynkowy i kosz owoców. Jury w składzie: ks Rafał Zatorski, Dariusz Chrobak oraz Ewa Barszczyk w kategorii wieńców dożynkowych tradycyjnych I nagrodę przyznało sołectwu Czernikowo, II nagrodę – sołectwu Steklinek, zaś III – sołectwu Jackowo. Wyróżnione zostały wieńce z Kijaszkowa-Kijaszkówca, Makowisk oraz Czernikówka. W kategorii chleba dożynkowego najbardziej przypadł do gustu jurorom chleb upieczony przez twórców z sołectwa Wygoda. Kolejne nagrody zdobyły sołectwa: Steklin oraz Kiełpiny, wyróżniono natomiast wypieki z Liciszew, Osówki, Skrzypkowa, Mazowsza, Czernikówka, Czernikowa, Steklinka oraz Klubu Seniora „Radość”. Najpiękniej owoce skomponowało sołectwo Witowąż, za którym uplasowały się Skwirynowo oraz Kijaszkowo-Kijaszkówiec. Wyróżnienie otrzymał kosz Koła Gospodyń Wiejskich „Jutrzenka”.

            Rozstrzygnięto również konkurs na hasło promocyjne gminy Czernikowo. Drugie miejsce za hasło „Gmina Czernikowo – Twoja przystań” otrzymała Agnieszka Grąbczewska, natomiast największe uznanie zdobyło hasło Pauliny Strychalskiej „Gmina Czernikowo – przyjedź, zobacz, zostań”, które znalazło się na projekcie gminnej koszulki.

            Po odebraniu laurów przez zwycięzców w podróż po krainie zabawy zabrała najmłodszych grupa Bano-Show. Po skocznym programie Bartosza Nowaka ludowe rytmy zaprezentowali publiczności goście z Osieka – Kapela im. Kamińskich, po których na scenie pojawiło się, świętujące w tym roku swoje 45-lecie oraz 20-lecie zespołu „Jutrzenka”, Koło Gospodyń Wiejskich w Czernikowie. Zespoły wyśpiewały tradycyjne piosenki, jak co roku wzbudzając zachwyt publiczności. Po „Jutrzence” wystąpili nieco młodsi artyści – zespół Joanny Skowrońskiej „Mali Czernikowianie” odtańczył „Polkę dudlebską”, zaśpiewały natomiast podopieczne państwa Janiszewskich ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie: Katarzyna Popławska, Klaudia Pokorzyńska oraz Martyna Janiszewska, oraz podopieczne Anny Dzwonkowskiej: Aleksandra Pryl, Karolina Markowska oraz Alicja i Aldona Tarnowskie. Nie mogło zabraknąć oczywiście Klubu Seniora „Radość” (obchodzącego w tym roku 35-lecie działalności). Członkowie Klubu wykazali się wyjątkowym profesjonalizmem, recytując wiersze nawet w momencie, gdy zabrakło prądu. Za ten koncert słusznie otrzymali gorące brawa.

            Kilka minut przed godziną 17:00 na scenę wkroczył Andrzej Koziński ze swoim „Show”. Andrzej wyśpiewał kilka disco-polowych przebojów, wzbudzając aplauz młodych dziewcząt rzucanymi w ich stronę ze sceny zdjęciami oraz umiejętnościami towarzyszących mu tancerzy. Po jego występie przeprowadzono dożynkowe konkurencje: rzut gumiakiem wygrała pani Wioletta Kozieł odległością 12,90 metra, natomiast, w sztafecie żniwiarza bezkonkurencyjny okazał się Paweł Ciechacki, który przebiegł ze snopkami w czasie poniżej 10 sekund. Niestety, nie udało się przeprowadzić konkurencji dla sołtysów – żaden z nich nie zgłosił się do wyścigu pojazdem rajdowym o napędzie na jedno koło, dwie ręce i dwie nogi – popularną taczką.

            Po wyłonieniu zwycięzców poszczególnych konkurenci w świat lat siedemdziesiątych zabrał zebranych zespół S.O.S., po mistrzowsku coverując hity legendarnego szwedzkiego kwartetu ABBA. Fajerwerkom na scenie towarzyszyły później fajerwerki w powietrzu, wkomponowane w muzykę zespołu Prodigy. To jeszcze z pewnością nie zwiastowało zakończenia dożynkowej zabawy – zadbał o to ciechociński zespół Cygański Tabor i barwne falbany spódnic ciemnowłosych tancerek.

            Imprezie towarzyszyło wiele innych atrakcji: grillowane kiełbaski i grochówka, dmuchane zjeżdżalnie i karuzele dla najmłodszych, stoiska z wyrobami regionalnymi, cukrową watą, lodami i goframi, ogródek piwny, kucyki, konkurs SKOK-u o skuter oraz sponsorowany przez ENERGA S.A. lot balonem na uwięzi. Wielkie podziękowania należą się sponsorom wydarzenia, bez których wsparcia dożynki z pewnością nie odbyłyby się w takim kształcie:

  1. Kujawski bank Spółdzielczy w Aleksandrowie Kujawskim o/Czernikowo
  2. Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe
  3. Jerzy Zglinicki – Usługi ślusarsko-mechaniczne
  4. Inter - Broker
  5. Piotr Rojek – Zakład Usług Melioracyjnych i Geodezyjnych
  6. Ryszard i Teresa Chlebowscy – DOMEX
  7. Przemysław Wilczak – Usługi transportowe
  8. Stanisław Chylicki – Centrum Czystości KER - BYD
  9. Elżbieta Nierychlewska – salony meblowe LUKSUS
  10. Jarosław Grodziński – FPHU BAJA
  11. Maria i Marian Gerc – Restauracja „Marysieńka” i Pizzeria „Mariano
  12. Piotr Lisiński – Zakład Mięsny PEKMAR
  13. Janusz Grodzicki – Zakład Usługowo – Handlowy
  14. Mirosław Miętkiewicz – Przetwórstwo Mięsa RAFAŁ
  15. Helena i Stefan Romanowscy – Zakład Masarski
  16. Beata Maciejewska – Zakład Fryzjerski U BEATY
  17. Beata Pietruszewska – FHU MEROL
  18. BRESSE POL Sp. z o.o.
  19. Ryszard Czajkowski – PPHU PIEKARZ
  20. Łukasz Woźniak – PPHU AGROHANDLER
  21. Beata i Stanisław Gerc – BEMAR
  22. Bank Spółdzielczy w Lipnie
  23. ENERGA S.A. – Gdańsk
  24. Mirosław Ziółkowski – FHU MIKA
  25. Jacek Urbański – KONKRET
  26. Rafał Nowicki – RAFPOL
  27. Eugeniusz Demski – MABUD
  28. Maria Jolanta Wyborska – Apteka PANACEUM
  29. Robert Gołębiewski – VOBACOM SP. z o.o.
  30. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lipnie
  31. Barbara Sulkowska – Apteka WIESIOŁEK
  32. Tadeusz Bożejewicz – Sadownictwo
  33. Maria i Czesław Bożejewicz – Sadownictwo
  34. Jan Kasprowicz – Sadownictwo
  35. Wiejska Spółdzielnia Handlowo – Usługowa
  36. Mieczysława i Wiesław Wójcik – Partner XXI KLEKS

Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

  • -

« wstecz

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 186192 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.