Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: środa, 24.01.2018
Imieniny: Franciszka, Felicji, Mileny

Wyszukiwarka

Treść strony

„Od dzieciństwa żyłka awanturnicza i ciekawość świata zmuszały mnie do szukania własnych ścieżek.

Wciąż to samo pragnienie: zobaczyć, co kryje się za ścianą, za górą, za morzem. (...)

Przygoda stała się dla mnie narkotykiem, dostarczającym coraz większą dozę emocji.”

( „Moja wielka przygoda”)

 Mieczysław Sędzimir Halik  znany w wielu krajach świata jako Antoni lub Tony, urodził się 24 stycznia 1921 roku w Toruniu przy ulicy Prostej 8. To jeden   z najsłynniejszych podróżników XX wieku.  

W czasie drugiej wojny światowej był pilotem RAF-u w Wielkiej Brytanii i członkiem ruchu oporu we Francji. Za udział w wojnie Francuzi odznaczyli go Krzyżem Wojennym. Halik mógł się także poszczycić brytyjskimi i polskimi odznaczeniami wojskowymi.  

Pierwsze doświadczenia w roli operatora filmowego zdobywał w latach 1945 – 1948 podczas  wędrówek  po Afryce i Azji. Reportaże z tych podróży opublikował w znanych czasopismach m.in. w „Life Magazin”.  W 1948 roku wraz z żoną  Pierrette osiedlił się w Argentynie. Zorganizował i zaczął prowadzić w Buenos Aires szkołę dla pilotów. By swobodnie podróżować przyjął obywatelstwo tego kraju. Trudne do wymówienia przez obcokrajowców imiona Mieczysław  i Sędzimir zamienił na łatwiejsze -Antoni.

Od 1950 roku Tony Halik zaczął współpracować z amerykańską siecią telewizyjną NBC. Praca jako operator i dziennikarz pozwalała na podróże po całym świecie. Wyjeżdżał zawsze tam, gdzie działo się coś ważnego i gdzie coś ciekawego mógł przeżyć. Przygoda była jego pasją i powołaniem. Jego brawurowe ekspedycje do wnętrza Amazonii, Gran Chaco, na Mato Grosso wypełniały białe plamy na mapie Ameryki Południowej. Podczas wyprawy, w północnoargentyńskiej dżungli odkrył wielką grotę, którą nazwał Jaskinią Orła Białego. 

Był mistrzem kamery, starannie dopracowywał każde ujęcie. Dążenie do perfekcji i wielka odwaga skłaniały Halika do pracy w ekstremalnych, często niebezpiecznych warunkach. 

W latach 1957 – 1962 odbył wraz z żoną najdłuższą w życiu podróż. Jeepem przejechali z Ziemi Ognistej na Alaskę. W ciągu 1536 dni pokonali 182 624 kilometry. Nakręcili 100 tysięcy metrów taśmy filmowej. Podczas tej wyprawy Pierrette urodziła syna.  

W 1972 roku Tony Halik przyjechał do Polski jako operator kroniki telewizyjnej NBC. W 1976 roku Tony Halik jako korespondent NBC i Elżbieta Dzikowska jako dziennikarz polskiej telewizji uczestniczyli w wyprawie peruwiańskiego uczonego Edmondo Guillena poszukującego ostatniej stolicy Inków – Vilcabamby. Halik stał się w Polsce osobą rozpoznawaną na ulicach. Przyjeżdżał do Polski bardzo często i przywoził kolejne filmy. Narodził się z nich w 1978 roku kolejny cykl – „Ścieżki w nieznane”.  

W 1979 roku zamieszkał wraz z nową towarzyszką życia – Elżbietą Dzikowską na stałe w naszym kraju, w Międzylesiu pod Warszawą. Nagrywane były programy „Tam, gdzie pieprz rośnie” (1982 – 1984), „Tam, gdzie rośnie wanilia” (1984 – 1986) i „Pieprz i wanilia” (1986) w ramach „Klubu Sześciu Kontynentów”. Następne cykle to: „Nieznany kraj” i „Z wiatrem przez świat”. W tym ostatnim znalazły się filmy nakręcone podczas rejsu „Darem Młodzieży” dookoła świata. W ciągu dziewięciu miesięcy pokonano trasę około 36 tysięcy mil morskich, czyli prawie 67 tysięcy kilometrów (1mila morska = 1852 metry).  

Tony Halik odwiedził około siedemdziesięciu krajów. Pani Elżbieta była nie tylko osobą towarzyszącą, ale przede wszystkim reżyserem filmów męża a także autorem komentarzy do nich. 

Wspólnie odwiedzili: Meksyk, Cejlon, Egipt, Maroko, Kenię, Tanzanię,. Libię, Chiny, Wyspę Wielkanocną, Australię, Tajlandię, Maltę, Gwatemalę, Galapagos, Nową Zelandię, Indie, Sri Lankę, Rosję, Tahiti, Hawaje, prawie całą Amerykę Południową, Europę  i 27 stanów USA. Żaglówkami „Halikówką I” i „Halikówką II” pływali po Morzu Egejskim, Śródziemnym, Karaibskim i Bałtyckim. Opłynęli Baleary, Wyspy Kanaryjskie i Kubę. Brali udział w regatach Hobart – Sydney (Tasmania – Australia). Poznali jeziora Finlandii i Polski. 

Wiek i choroba nie osłabiły jego temperamentu i pasji. W ostatnich latach, już schorowany, ryzykując życie filmował z lotu ptaka ziejące ogniem kratery hawajskich wulkanów. Marzył o nowych podróżach: szlakiem megalitów przez północną Europę i do Nepalu. Kiedy nie mógł już podróżować z zapałem zaczął uczyć się obsługi komputera i dostępu do Internetu. Opracowywał hasła do komputerowej encyklopedii oraz wygłaszał prelekcje w szkołach i domach kultury.

            Zmarł 23 maja 1998 roku w Warszawie.                 

Opracowała

Krystyna Szymaniak


Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • ZATRUDNIMY
  ZATRUDNIMY DZIEWCZYNĘ NA STANOWISKO KELNER-KUCHARZ W PIZZERII " MARIANO" W CZERNIKOWIE PRACA NA PEŁNYM ETACIE, JEDNOZMIANOWA ( 12 GODZ.) CO DRUGI DZIEŃ.
  TEL.KONTAKTOWY 502-764-524
 • BAL KARNAWAŁOWY
  RESTAURACJA MARYSIEŃKA W CZERNIKOWIE ZAPRASZA NA
  BAL KARNAWAŁOWY
  DNIA 10.02.2018 PRZY ULICY TARGOWEJ 19.
  BAL POPROWADZI ZESPÓŁ RAFA
  POCZĄTEK ZABAWY O GODZ. 20.00
  CENA : 290ZŁ/OD PARY
  W CENĘ WLICZONE:
  -WIELE GORĄCYCH POSIŁKÓW
  -LICZNE ZIMNE PRZEKĄSKI
  -CIASTA
  -NAPOJE.KAWA.HERBATA
  -0.5 L ALKOHOLU NA PARĘ GRATIS
  INFORMACJE POD NUMEREM TELEFONU 510240910 LUB 502764524
  ZAPRASZAMY GORĄCO
 • NOWE PRZEDSZKOLE + ZERÓWKA + KLUB MALUCHA 1-3
  Przyjmujemy zapisy do nowo tworzonego przedszkola i zerówki - szczegóły pod linkiem:
  https://www.olx.pl/oferta/nowe-przedszkole-i-zerowka-zapisy-CID88-IDmcAY4.html

  Serdecznie zapraszamy.
 • dzierżawa
  Wiejska Spółdzielnia Handlowo Usługowa w Czernikowie wydzierżawi pomieszczenia magazynowe po Wytwórni Pasz z dostępem do mediów; Pomieszczenia biurowe po Wytwórni Pasz; Pomieszczenia w miejscowości Mazowsze przy sklepie powierzchnia około 100m2; Pomieszczenia przy sklepie w Osówce pow.80m2.
 • Sprzedam dzialkę oraz dom
  Sprzedam:
  działkę inwestycyjną Czernikowo centrum pow:5600m2 lub dom parterowy, budynek gospodarczy na działce pow:1100m2 lub jako całość działka inwestycyjna pow: 6700m2 przy boisku sportowym ul.Szkolna.
  Telefony kontaktowe:
  508 060 864 lub 508 293 870 .
 • Sprzedam działki
  Sprzedam działki 6 i 13,5 arów na nowo powstającym osiedlu (przedłużenie ulicy Wiśniowej), w pełni uzbrojone – woda, prąd, kanalizacja, deszczówka, droga asfaltowa o szerokości 10 m, chodniki, oświetlenie uliczne.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 4/2017
-
Plan Czernikowa
-
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 15.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 5374 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.