OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE - Przymrozki
WOL.5533.1.2.1.29.2025.WJP
Toruń, dnia 27.03 .2025 r.
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE
Nr 29/03/2025
Zjawisko: Przymrozki
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 00:00 dnia 28.03.2025 r. do godz. 07:00 dnia 28.03.2025 r.
Obszar: Miasto Toruń; powiat toruński
Przebieg: Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około –1°C przy gruncie do –4°C.
Źródło informacji: Kujawsko Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Wydział Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysoweg
Informacja Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (TCZK)
Niskie temperatury jakie pojawiają się w mroźne zimowe dni i noce powodują dla osób nieprzygotowanych lub wykazujących nieodpowiednie zachowania znaczne zwiększenie ryzyka powstawania odmrożeń krańcowych części ciała (najbardziej narażone są palce, dłonie, stopy, nos, uszy) oraz wychłodzenia organizmu w różnym stopniu do śmiertelnego włącznie.
Uwaga!
W związku z prognozowanym spadkiem temperatury przypominamy najważniejsze zasady zachowania się człowieka w warunkach mrozów.
Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:
- Unikać długotrwałego przebywania na wolnym powietrzu. Szczególnie dotyczy to osób w wieku podeszłym, małych dzieci i osób osłabionych, osób z zaburzeniami krążenia obwodowego krwi, rekonwalescentów, niepełnosprawnych oraz przemęczonych.
- Szczególną ostrożność powinny zachować osoby spożywające alkohol, ponieważ po spożyciu alkoholu dochodzi do wychłodzenia organizmu znacznie szybciej niż u osoby, która alkoholu nie spożywała.
Wychłodzeniu osoby pod wpływem alkoholu sprzyja fałszywe „uczucie ciepła” - osoba taka nie czuje zimna i w związku z tym nie podejmuje działań obronnych przed wychłodzeniem.
Przy niskich temperaturach, jakie utrzymują się obecnie, zaleca się nie opuszczanie ogrzewanych pomieszczeń osobom, które spożywały alkohol i całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu na wolnym powietrzu.
- Osoby mające długotrwale przebywać na wolnym powietrzu powinny pamiętać o prawidłowym ubiorze:
- kilka warstw odzieży (3 do 4 cieńszych zamiast 1 grubej) – na tzw. „cebulkę”; Zalecane materiały ubrań : bawełna, flanela, polar, materiały termoaktywne.
- solidnie zabezpieczyć części ciała znajdujące się najdalej od tułowia : dłonie – luźne rękawiczki (mogą być podwójne), stopy – grube skarpety(mogą być podwójne) i nie uciskające (niezbyt mocno dopasowane) obuwie, uszy – odpowiednia czapka zasłaniająca uszy lub nauszniki (można stosować również tzw. grube „kominiarki”, które osłaniają uszy, usta i nos – szczególnie zalecane u wychodzących na zewnątrz starszych dzieci i młodzieży.
- Na odsłonięte części twarzy stosować wazelinę, maść cholesterolową, albo inne preparaty dostępne w aptekach opisane jako służące ochronie przed mrozem (szczególnie u dzieci).
- W razie odmrożeń:
I stopnia – objawy: blada do żółtawej skóra, później zaczerwienienia, ból – należy stopniowo ogrzewać poprzez zanurzenie w chłodnej wodzie, a następnie stopniowo i powoli ogrzewać dodając coraz cieplejszej, aż do przywrócenia ciepłoty częściom odmrożonym.
II stopień i wyższe – główne objawy : powstają obszary blade, sine, pojawiają się sinofioletowe wybroczyny, pęcherze i rany – zależnie od rodzaju uszkodzeń – przy niewielkich uszkodzeniach można zastosować ogrzewanie jak przy I stopniu, każdorazowo założyć opatrunki i koniecznie, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Wojciech Pawlik
Główny Specjalista
ds. Zarzadzania Kryzysowego i Zgromadzeń
(imię i nazwisko)
Dyżurny TCZK