Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: czwartek, 11.08.2022
Imieniny: Klary, Ligii, Zuzanny

Wyszukiwarka

Nawigacja:

 • AKTUALNOŚCI

Treść strony

OHP szkolą operatorów dronów

Bezzałogowe statki powietrzne, zwane popularnie dronami, do niedawana używane były głównie przez wojsko. Służyły także zabawie i rekreacji. Te najbardziej znane maszyny latające to turecki Bayraktar TB2, siejący zniszczenie w szeregach inwazyjnej armii Federacji Rosyjskiej, oraz amerykański MQ-1 Predator, wykorzystywany od dwóch dekad we wszystkich konfliktach zbrojnych z udziałem USA. Dziś drony coraz częściej znajdują również zastosowania cywilne. Trend ten postanowiły wykorzystać Ochotnicze Hufce Pracy.

Drony w ciągu zaledwie parunastu lat okazały się niezwykle funkcjonalnym i wszechstronnym narzędziem. Ludzie używają ich zarówno do prowadzenia badań naukowych - zwłaszcza w obszarach niedostępnych dla uczonych, jak też do ratownictwa medycznego. Wykorzystuje się je z powodzeniem np. do dostarczania w strefy katastrof defibrylatorów lub zasobników z krwią do transfuzji. Bezzałogowe statki powietrzne to także potężne narzędzie używane w branży telekomunikacyjnej, filmowej, reklamowej i marketingowej.

Dziś bez zdjęć z drona trudno wręcz wyobrazić sobie jakąkolwiek relację z imprezy sportowej, planu reklamy czy relacji ze strefy wojennej.

Okazuje się jednak, że pomysłowość ludzka, co do wykorzystania potencjału tych maszyn wciąż jest niewyczerpana. Konstruktorzy przystosowują je do funkcji poszukiwawczo-ratowniczych - na przykład w jaskiniach, na bagnach lub na morskich akwenach. Za pomocą latających maszyn urzędy skarbowe wielu państw weryfikują zeznania podatkowe swoich najbogatszych obywateli. Korzystają z nich również śledczy z zakresu kryminalistyki rozpoznawczej i wykrywczej. Leśnicy i strażnicy parków narodowych tropią kłusowników, a pogranicznicy namierzają szmuglerów i nielegalnych imigrantów. Drony służą pośrednikom nieruchomości, którzy dzięki fotografii z powietrza uatrakcyjniają swoją ofertę, a nawet…firmom pocztowym dostarczającym przesyłki.

- Wraz z ilością prac świadczonych przez drony, rośnie również popyt na pilotów tych maszyn. Wychodząc naprzeciw światowym trendom, postanowiliśmy jako Ochotnicze Hufce Pracy zintensyfikować organizację szkoleń i kursów w tym nie tylko interesującym, lecz także posiadającym ogromne perspektywy zawodzie. Dron stał się narzędziem, którego umiejętność pilotażu może otworzyć wiele zawodowych drzwi. Co ważne, analitycy szacują, że zastosowanie dronów w najbliższych latach znacząco wzrośnie. Wykwalifikowany operator drona ma więc dużą szansę znaleźć dobrze płatną pracę. - mówi Małgorzata Zwiercan, Komendant Główny OHP

Jednym z ośrodków prowadzących szkolenia operatorów jest Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy.

- W roku 2021 kwalifikacje pilota drona uzyskało 26 uczestników naszych kursów. 20 osób zdobyło uprawnienia kategorii NSTS-01, a 6 osób - NSTS-05. Ta pierwsza kategoria daje prawo do wykonywania lotów w zasięgu widoczności wzrokowej z użyciem bezzałogowych statków powietrznych o masie mniejszej niż 4 kg. Uprawnienia w kat. NSTS-05 upoważniają do pilotażu maszyn cięższych i wykonywania operacji lotniczych VLOS i BVLOS o tzw. średnim ryzyku nad obszarami zaludnionymi.  – wyjaśnia Katarzyna Milczarek, Kierownik Zespołu ds. rozwoju zawodowego, programów europejskich i międzynarodowych Warmińsko-Mazurskiej KW OHP

W bieżącym roku w Olsztynie uprawnienia operatora w kategorii NSTS-05 uzyskało 19 uczestników OHP. Do szkoleń przystąpiła także młodzież z wolnego naboru.

Szkolenie operatora drona w IV kwartale br. planuje również Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy.

-Zakończona niedawno rekrutacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Zakwalifikowane osoby to głównie uczniowie ze szkoły budowlanej i fotograficznej. Kurs NSTS 5 BVLOS odbywał się będzie na lotnisku w Świdniku. Obejmie szkolenie naziemne z obsługi i funkcji systemu bezzałogowego statku powietrznego, szkolenie praktyczne w powietrzu oraz część teoretyczną z przepisów lotniczych, ograniczeń i możliwości człowieka, procedur operacyjnych i technicznych - mówi Ewa Trybulska-Grzesiak, Kierownik Zespołu ds. Rozwoju Zawodowego, Kształcenia i Wychowania Lubelskiej KW OHP.

Po ukończeniu szkolenia i zdanym egzaminie wewnętrznym, młodzież odbędzie egzamin zewnętrzny, po którym uzyska europejski certyfikat kompetencji pilota bezzałogowych statków powietrznych wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

- Operator drona to dziś bezsprzecznie zawód przyszłości. I to nie byle jaki, bo na młodych pilotów bezzałogowców czekają oferty w niemal wszystkich branżach, m.in. w rolnictwie, geodezji, logistyce, policji, straży pożarnej, wojsku, budownictwie, transporcie, energetyce, ratownictwie a nawet w mediach… A to dopiero początek, ta lista stale się wydłuża. Jestem pewna, że przygoda z latającymi maszynami może okazać się nie tylko dobrym pomysłem na życie, ale też ekscytującą przygodą. - podkreśla Komendant Głowna OHP, Małgorzata Zwiercan.

Aktualności na temat Ochotniczych Hufców Pracy znajdziecie Państwo na naszych mediach społecznościowych (Twitter, Facebook, Instagram) oraz na stronie Komendy Głównej www.ohp.pl.

Ochotnicze Hufce Pracy są jednostką budżetową nadzorowaną przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Celem OHP jest wspomaganie państwowego systemu oświaty za pomocą aktywizacji społecznej, zawodowej i ekonomicznej młodzieży. Beneficjentami działań Ochotniczych Hufców Pracy są osoby w przedziale wiekowym od 15 do 25 lat.

OHP pomagają im ukończyć szkołę oraz zdobyć lub podnieść kwalifikacje zawodowe w ponad 60 branżach.

Ponadto Hufce podejmują i wspierają wszelkie inicjatywy służące wychowaniu poprzez pracę oraz zwalczaniu bezrobocia.

W strukturach Ochotniczych Hufców Pracy działa obecnie 27 jednostek budżetowych. W tym 16 komend wojewódzkich,

7 centrów kształcenia i wychowania. Hufce dysponują czteroma ośrodkami szkolenia zawodowego, którym podlega

208 jednostek opiekuńczo-wychowawczych i 243 jednostek realizujących usługi z zakresu rynku pracy.

 • dron - kurs - ohp
 • dron - kurs - ohp
 • dron - kurs - ohp
 • dron - kurs - ohp
 • dron - kurs - ohp

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Antykwariat Wasaczek
  Prowadzimy antykwariat, od 15 lat
  Jesteśmy zainteresowani kupnem książek i regałów od Organów Publicznych . Interesuje nas każda tematyka , nie przeszkadzają nam stemple oraz znaki własnościowe. Skupujemy również płyty cd z muzyką , dvd z filmami , płyty winylowe oraz kasety vhs.
  Zapewniamy Państwa, że książki oraz media zakupione przez nas będą mogły służyć ludziom i nie zostaną zniszczone. Z naszej strony zapewniamy transport oraz załadunek zakupionych przedmiotów. Oczywiście istnieje możliwość udokumentowania transakcji. Proponujemy umowę kupna sprzedaży, fakturę lub inny dokument wystawiony przez Państwa.
 • Wózek dla dziecka -tanio sprzedam
  Wózek 2w1 (gondola+spacerówka) w
  bardzo dobrym stanie,tanio sprzedam.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
Gmina Czernikowo Solidarna z Ukrainą
Szczepienia
Platforma Zakupowa
System Informacji Przestrzennej
Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy
Urząd Skarbowy
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 2/2022
Mapa wyłączeń ENERGA
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 4363983 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.