Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: piątek, 20.05.2022
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandry

Wyszukiwarka

Nawigacja:

  • AKTUALNOŚCI

Treść strony

PUE ZUS ma już 10 lat.  Z platformy korzysta ponad 10 mln użytkowników

Bydgoszcz, 5 maja 2022 r.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzysta już ponad 10 mln użytkowników, wystartowała blisko 10 lat temu. Dziś to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie e-urzędów. Swój profil na PUE ZUS mają zarówno przedsiębiorcy, lekarze, osoby pracujące, jak i  emeryci czy renciści.

Przez PUE ZUS można załatwić wiele spraw w ZUS bez wychodzenia z domu przez 7 dni w tygodniu. Po potwierdzeniu swojej tożsamości – przez internet – można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe. Seniorzy tą drogą mogą np. złożyć wniosek o zmianę sposobu wypłaty świadczenia z adresu na rachunek bankowy  - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Platforma Usług Elektronicznych ZUS  jest cały czas rozwijana i unowocześniana, aby lepiej służyć klientom. Za jej pomocą możemy na przykład umówić wizytę w placówce ZUS na konkretny dzień i godzinę, by nie czekać w kolejce.

Z platformy korzysta ponad 10 mln użytkowników w tym emeryci i renciści. Dla każdej grupy klientów przygotowano na PUE specjalną zakładkę (rolę, profil), która ułatwia obsługę spraw. Na przykład świadczeniobiorcy mają dostęp do informacji o przyznanych i wypłaconych świadczeniach (emeryturach, rentach, zasiłkach) i rozliczeniach podatkowych wystawionych przez ZUS. Mogą również poprzez PUE ZUS złożyć wniosek o zmianę danych w sytuacji zmiany adresu zamieszkania czy numeru rachunku bankowego.

Ubezpieczeni mogą natomiast sprawdzić stan swojego konta w ZUS oraz dane o wysokości opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Mają też informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny i zwolnieniach lekarskich. Mogą też obliczyć swoją prognozowaną emeryturę.

Z kolei płatnicy składek mogą dokonać rozliczeń z ZUS przez bezpłatną, internetową aplikację ePłatnik. Dzięki PUE ZUS wiedzą o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników i stanie bieżących rozliczeń z Zakładem.

Pozostałe świadczenia

Poprzez PUE ZUS rodzice mogą także złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, czy o świadczenie z programu Dobry Start 300+. Konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest także niezbędne, aby aktywować bon turystyczny.

Nie masz konta na PUE ZUS? Załóż je!

Tych, którzy jeszcze nie mają swojego konta na Platformie Usług Elektronicznych, ZUS zachęca do założenia. Można to zrobić przez internet - za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub bankowości elektronicznej. Konto na PUE ZUS założymy także w  trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS lub tradycyjnie w placówce ZUS – dodaje rzeczniczka.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

  • zdjęcie PUE

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
  • Ogłoszenie
    Uprzejmie informujemy o serwisie Agro-Market24.pl. Portal został stworzony, aby pomóc producentom rolnym w dotarciu do odbiorców na swoje produkty. Zachęcamy również osoby fizyczne do kupowania bezpośrednio od rolników. W ten sposób, wspólnie możemy wspierać polskie rolnictwo. Korzystanie z portalu jest bezpłatne.

    Więcej informacji na stronie https://agro-market24.pl/

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
Gmina Czernikowo Solidarna z Ukrainą
Szczepienia
Platforma Zakupowa
System Informacji Przestrzennej
Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy
Urząd Skarbowy
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2022
Mapa wyłączeń ENERGA
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 4294317 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.