Menu
- AKTUALNOŚCI
- ADMINISTRACJA
- GMINA
- KULTURA I OŚWIATA
- Biblioteka Publiczna
- Szkoły
- Organizacje i stowarzyszenia
- 700-lecie Czernikowa
- SPORT
- OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY
- PARAFIE
- Dwa Słowa on-line
W okresie przedświątecznym często robimy tzw. „generalne” porządki. Przeglądamy zawartość szaf, schowków, pawlaczy, a nawet decydujemy się na drobne remonty. Sięgając do różnych zakamarków znajdujemy niepotrzebne lub zniszczone rzeczy i zastanawiamy się, co z nimi zrobić.
W pierwszym odruchu chcielibyśmy wszystko wyrzucić do śmietnika. Musimy jednak pamiętać, że altana śmietnikowa nie jest miejscem, gdzie można zostawić wszystkie odpady i dlatego też warto zadbać o to, by w niej również panował porządek. Zaplanujmy porządki, uwzględniając harmonogram zbiórki odpadów. Z niektórymi odpadami trzeba pofatygować się do PSZOK-u.
Stare, zniszczone meble
Meble, stoły, krzesła, fotele, szafy, łóżka, sofy, materace, kołdry to opady wielkogabarytowe, czyli takie, które nie mieszczą się w standardowych pojemnikach. Zaliczamy również do nich duże zabawki, meble ogrodowe, dywany, wykładziny, deski do prasowania, walizki i sztuczne choinki. Można je oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Jackowie
(tzw. PSZOK).
Porządki w kuchni
Zniszczone, stare naczynia kuchenne: aluminiowe, blaszane, metalowe i emaliowane, takie jak: garnki, patelnie, blachy, miski, miseczki; sztućce: noże, widelce, łyżki; jak również akcesoria kuchenne typu: wyciskacze do czosnku, chochle metalowe, ostrzałki do noży, tarki wyrzuca się do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale . Innym rozwiązaniem jest oddanie ich do PSZOK-u.
Pokój dziecięcy
Małe, plastikowe lub blaszane zabawki, takie jak np.: grzechotki, lalki, samochodziki, klocki wyrzuca się do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale. Można je też dostarczyć do PSZOK-ów. Małe, drewniane zabawki, np. klocki, podobnie jak dziecięce gryzaki powinny trafić do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji-zmieszane.
Z dużymi przedmiotami, takimi jak np.: wózki dla lalek, jeździki, rowerki, jak również
z zabawkami wykonanymi z materiałów tekstylnych, czyli popularnymi pluszakami czy maskotkami postępujemy tak samo jak z odpadami wielkogabarytowymi.
Porządki w szafie
Najlepsze, co można zrobić ze starymi, niepotrzebnymi ubraniami, to oddać je innym. Jest wiele fundacji, akcji i miejsc, zbierających odzież dla osób bezdomnych, samotnych matek czy potrzebujących rodzin. Ważne, by ubrania były czyste i w dobrym stanie. Warto też przed oddaniem odzieży do konkretnej placówki czy organizacji skontaktować się z jej pracownikami i zapytać, czego konkretnie potrzebują. Tego typu rzeczy można również oddać do PSZOK-u, gdzie znajdują się specjalne kontenery na odzież lub tekstylia.
Prace remontowe
Odpady komunalne, które pochodzą z drobnych prac wykonywanych samodzielnie, takich jak np.: malowanie, kafelkowanie, montaż paneli to m.in.: resztki glazury i terakoty, umywalki, wanny, zużyte pędzle i wałki, gruz, cement, gips, suche kleje, tapety, kasetony, listwy, drzwi, futryny, ościeżnice, pozostałości paneli podłogowych, resztki płyt gipsowo-kartonowych, styropian i inne pozostałości po remoncie.
Odpady remontowo-budowlane, podobnie jak opony, nie są zbierane przez firmę wywozową. Należy zająć się nimi we własnym zakresie.
Jeśli drobny remont przeprowadzasz samodzielnie, to:
Jeśli remont naszego mieszkania przeprowadza firma, to na nią prawo narzuca obowiązek zagospodarowania tych odpadów.
Dodatkowo należy pamiętać, iż bardzo istotną rzeczą, o której należy również pamiętać, zwłaszcza teraz w okresie przygotowań świątecznych, jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Z najnowszych danych statystycznych wynika, że w Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności. Wyrzucając jedzenie, marnuje się także surowce potrzebne do jego wyprodukowania: wodę, glebę, godziny pracy, energię i inne. To z kolei przyczynia się do ocieplenia klimatu.
A po świętach pamiętajmy aby ogrom opakowań, które powstaną po otwarciu prezentów, podzielić zgodnie z zasadami segregacji. Poniżej podajemy link w kwestii przypomnienia:
Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. +48 54 287 50 01
e-mail: info@czernikowo.pl
Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00