Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: środa, 27.01.2021
Imieniny: Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja:

 • AKTUALNOŚCI

Treść strony

Czas przedświątecznych porządków. Co i jak segregować?

W okresie przedświątecznym często robimy tzw. „generalne” porządki. Przeglądamy zawartość szaf, schowków, pawlaczy, a nawet decydujemy się na drobne remonty. Sięgając do różnych zakamarków znajdujemy niepotrzebne lub zniszczone rzeczy i zastanawiamy się, co z nimi zrobić.

 • Czas przedświątecznych porządków. Co i jak segregować?

W pierwszym odruchu chcielibyśmy wszystko wyrzucić do śmietnika. Musimy jednak pamiętać, że altana śmietnikowa nie jest miejscem, gdzie można zostawić wszystkie odpady i dlatego też warto zadbać o to, by w niej również panował porządek. Zaplanujmy porządki, uwzględniając harmonogram zbiórki odpadów. Z niektórymi odpadami trzeba pofatygować się do PSZOK-u.

Stare, zniszczone meble

Meble, stoły, krzesła, fotele, szafy, łóżka, sofy, materace, kołdry to opady wielkogabarytowe, czyli takie, które nie mieszczą się w standardowych pojemnikach. Zaliczamy również do nich duże zabawki, meble ogrodowe, dywany, wykładziny, deski do prasowania, walizki i sztuczne choinki. Można je oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Jackowie
(tzw. PSZOK).

Porządki w kuchni

Zniszczone, stare naczynia kuchenne: aluminiowe, blaszane, metalowe i emaliowane, takie jak: garnki, patelnie, blachy, miski, miseczki; sztućce: noże, widelce, łyżki; jak również akcesoria kuchenne typu: wyciskacze do czosnku, chochle metalowe, ostrzałki do noży, tarki wyrzuca się do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale . Innym rozwiązaniem jest oddanie ich do PSZOK-u.

Pokój dziecięcy

Małe, plastikowe lub blaszane zabawki, takie jak np.: grzechotki, lalki, samochodziki, klocki wyrzuca się do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale. Można je też dostarczyć do PSZOK-ów. Małe, drewniane zabawki, np. klocki, podobnie jak dziecięce gryzaki powinny trafić do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji-zmieszane.

Z dużymi przedmiotami, takimi jak np.: wózki dla lalek, jeździki, rowerki, jak również
z zabawkami wykonanymi z materiałów tekstylnych, czyli popularnymi pluszakami czy maskotkami postępujemy tak samo jak z odpadami wielkogabarytowymi.

Porządki w szafie

Najlepsze, co można zrobić ze starymi, niepotrzebnymi ubraniami, to oddać je innym. Jest wiele fundacji, akcji i miejsc, zbierających odzież dla osób bezdomnych, samotnych matek czy potrzebujących rodzin. Ważne, by ubrania były czyste i w dobrym stanie. Warto też przed oddaniem odzieży do konkretnej placówki czy organizacji skontaktować się z jej pracownikami i zapytać, czego konkretnie potrzebują. Tego typu rzeczy można również oddać do PSZOK-u, gdzie znajdują się specjalne kontenery na odzież lub tekstylia.

Prace remontowe

Odpady komunalne, które pochodzą z drobnych prac wykonywanych samodzielnie, takich jak np.: malowanie, kafelkowanie, montaż paneli to m.in.: resztki glazury i terakoty, umywalki, wanny, zużyte pędzle i wałki, gruz, cement, gips, suche kleje, tapety, kasetony, listwy, drzwi, futryny, ościeżnice, pozostałości paneli podłogowych, resztki płyt gipsowo-kartonowych, styropian i inne pozostałości po remoncie.

Odpady remontowo-budowlane, podobnie jak opony, nie są zbierane przez firmę wywozową. Należy zająć się nimi we własnym zakresie.

Jeśli drobny remont przeprowadzasz samodzielnie, to:

 • zawieź odpady do PSZOK-u,
 • możesz również zamówić kontener. Jest wiele firm, które za opłatą dostarczą kontener pod wskazany adres.

Jeśli remont naszego mieszkania przeprowadza firma, to na nią prawo narzuca obowiązek zagospodarowania tych odpadów.

Dodatkowo należy pamiętać, iż bardzo istotną rzeczą, o której należy również pamiętać, zwłaszcza teraz w okresie przygotowań świątecznych, jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Z najnowszych danych statystycznych wynika, że w Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności. Wyrzucając jedzenie, marnuje się także surowce potrzebne do jego wyprodukowania: wodę, glebę, godziny pracy, energię i inne. To z kolei przyczynia się do ocieplenia klimatu.

A po świętach pamiętajmy aby ogrom opakowań, które powstaną po otwarciu prezentów, podzielić zgodnie z zasadami segregacji. Poniżej podajemy link w kwestii przypomnienia:

https://czernikowo.esog.pl/#/artykul,701321,Zasady_segregowania_odpadow,761iHQ1uBVhcV6waworQLM7FLl1-AVduL_2u-fiAo6aFmZjbqpwctmhx6B.html

drukuj ()

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • dzierżawa
  WSHU w Czernikowie wydzierżawi sklep spożywczo przemysłowy w Osówce oraz pomieszczenia po byłym sklepie w Steklinie /PGR/
  kontakt5
  500082305

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

Platforma Zakupowa
-
System Informacji Przestrzennej
Urząd Skarbowy
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 3/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 3848247 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.