Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: piątek, 05.06.2020
Imieniny: Bonifacego, Walerii, Waltera

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

100 lecie konsekracji kościoła i poświęcenie nowego ołtarza

Święty Bartłomieju, synu Tolmy oracza,
Dziś nas dobrodzieju łaską swą otaczaj.
O Natanaelu nasz patronie miły,
Odpust rozpoczęty daj na odpust siły.
Daj nam wyzwolenie od grzechów i złości,
Niech miłość i spokój w sercach dziś zagości.
Pozwól po spowiedzi na szczere wzruszenie,
Niechaj uzyskamy grzechów odpuszczenie.
Pobłogosław Panie naszym parafianom
I wszystkim co dzisiaj tu przed Tobą staną,
Niech relikwie święte, co w parafii mamy
Będą w naszym życiu zawsze wskazówkami.
Święty Bartłomieju patronie nasz, módl się za nami.
(Anna Waruszewska)

Te słowa piosenki religijnej napisane przez parafiankę, były mottem przygotowującym do uroczystości, która odbyła się w Czernikowie 24 sierpnia 2010 roku. Uroczystość niezwykła - odpust parafialny ku czci św. Bartłomieja Apostoła, połączony z obchodami setnej rocznicy konsekracji parafialnej świątyni oraz konsekracja nowego ołtarza i poświęcenie ambony, pulpitu, kredensji w nowej aranżacji prezbiterium, jako wotum wdzięczności na 100-lecie konsekracji świątyni. Pod przewodnictwem pasterza diecezji, biskupa Wiesława Alojzego Meringa zgromadzili się w świątyni ks. prałat Bogumił Leszcz dziekan dekanatu Lubickiego, ks. Piotr Sierzchała diecezjalny konserwator zabytków, pod którego okiem prowadzone były i są prace w prezbiterium świątyni, ks. kanonik Zenon Szczesny, ks. kanonik Tadeusz Pakulski, były proboszcz parafii w Czernikowie, ks. Marek Mrówczyński proboszcz parafii w Kikole, kapłani z dekanatu czernikowskiego, ojcowie i bracia zakonni wraz z czernikowskimi parafianami, gośćmi i wójtem Gminy Czernikowo panem Zdzisławem Gawrońskim. Uroczystość uświetniła gra Orkiestry Gminnej i śpiew chóru Klubu Seniora oraz obecność Asysty i Liturgicznej Służby Ołtarza.

Pasterza diecezji powitał w świątyni proboszcz parafii ks. kanonik dr Piotr Siołkowski. W krótkich słowach przybliżył wydarzenia sprzed stu lat i prosił o odprawienie Mszy św. w intencji parafii oraz świętych, licznych i gorliwych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Parafian zaś prosił o modlitwę w intencji Pasterza.
Przed Liturgią Słowa nastąpił obrzęd błogosławieństwa ambony. Biskup modlił się, aby słuchacze Dobrej Nowiny stali się gorliwymi jej wykonawcami, a jej głosiciele, ukazywali takie drogi życia, by wszyscy krocząc nimi naśladowali samego Chrystusa.

W homilii ksiądz Biskup ukazał rolę ołtarza w życiu człowieka wierzącego. Mówił, że „z każdego miejsca w świątyni, wzrok każdego wchodzącego ma koncentrować się na tym ołtarzu, na którym sprawowana jest Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa, i Który z tego ołtarza przychodzi do naszych serc, do serc naszych bliskich, będących ludźmi chorymi, starymi, dotkniętymi kalectwem, Który z tego ołtarza zanoszony jest do tabernakulum, tak jak to od wieków praktykowali chrześcijanie, i przechowywany, tam właśnie w tabernakulum, po to, żeby zawsze służyć ludziom potrzebującym swoją obecnością, żeby móc być w każdej chwili zaniesionym do ludzi chorych i starych, do ludzi umierających, żeby też móc Chrystusa obecnego w znaku chleba nieustannie adorować, z nim rozmawiać i Jego obecnością się cieszyć”. Następnie ksiądz biskup wskazał na współczesną tendencję „oczyszczania ludzi z wiary”, stawiania człowieka w miejsce Boga, głoszenia, że człowiek jest Bogiem. W tym kontekście Biskup zadawał pytania „dlaczego tak ludzi drażni krzyż, dlaczego on tak przeszkadza? Dlaczego tak bardzo drażni Kościół?” i dawał odpowiedź, że to „Chrystus przeszkadza, Jego znak przeszkadza, dlatego i ołtarz przeszkadza i krzyż przeszkadza”.

Po homilii nastąpiły obrzędy konsekracji ołtarza. Rozpoczął je śpiew litanii do Wszystkich Świętych, bowiem z Jezusem łączą się wszyscy Święci, którzy uczestniczyli w Jego męce i brali udział w Uczcie eucharystycznej. Następnie Biskup wyśpiewał modlitwę konsekracyjną. Modlił się, by Bóg uświęcił niebieską łaską ołtarz zbudowany w kościele, aby zawsze służył Ofierze Chrystusa i był stołem Pańskim, przy którym lud będzie się posilał na Bożej uczcie. Kolejnym elementem obrzędów było namaszczenie ołtarza i okadzenie. Po tych obrzędach ołtarz został przez wikariuszy parafii przybrany obrusem, a proboszcz parafii, otrzymawszy światło od Biskupa, zapalił świece ołtarzowe. Po złożeniu darów rozpoczęła się liturgia eucharystyczna.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz wraz z parafianami wyrazili Księdzu Biskupowi wdzięczność, gdyż to dzięki biskupim dłoniom sam Bóg sprawił, że ten ołtarz stał się miejscem na którym dokonywać się będą misteria zbawienia. W darze wdzięczności ofiarowali ks. Biskupowi złoty ornat z wyhaftowanym napisem „dar parafii Czernikowo dla ks. Biskupa Wiesława Meringa z okazji 100-lecia konsekracji kościoła 1910-2010”.

Biskup, wyraził wdzięczność Proboszczowi parafii w Czernikowie i wszystkim, którzy poprzez modlitwę, ofiarę i zaangażowanie przyczynili się do uświetnienia uroczystości.

100 lecie konsekracji świątyni i konsekracja nowego ołtarza

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Pomoc dla producentów rolnych
  Uprzejmie informujemy o serwisie Agro-Market24.pl. Portal został stworzony, aby pomóc producentom rolnym znalezienie odbiorców na swoje produkty. Zachęcamy również osoby fizyczne do kupowania bezpośrednio od rolników. W ten sposób, wspólnie możemy wspierać polskie rolnictwo. Korzystanie z portalu jest bezpłatne.

  Więcej informacji na stronie https://agro-market24.pl/
 • Praca
  Dam pracę na polu lawendy przy ścinaniu i pielęgnacji. Szkleniec koło Czernikowa tel. 570 316 510
 • Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę
  Posiadasz działkę o powierzchni min. 1,5 ha, o szerokości min. 60 m i klasie gruntów IV, V, VI. Jest to teren niezaciemniony, a w pobliżu działki (do 500 m) znajduje się linia energetyczna.

  Oferujemy od 8000 do 9000 zł rocznie za każdy hektar. Dzierżawa na okres 25 lat.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Sun Hunter z Krakowa, która zajmuje się poszukiwaniem działek do wydzierżawienia pod farmy fotowoltaiczne, mogą być to zarówno grunty gminne jak i prywatne działki mieszkańców.
  Tel. 519 590 611

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 9890 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.