Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: poniedziałek, 25.05.2020
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Urbana

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Cmentarz w Czernikowie - 90 rocznica Cudu nad Wisłą

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (św. Jan Apostoł)

W przeddzień 90 rocznicy Cudu nad Wisłą, 14 sierpnia 2010 roku, na cmentarzu czernikowskim odbyła się niecodzienna uroczystość. Biskup Stanisław Gębicki dokonał poświęcenia krzyża, ołtarza i obelisku upamiętniającego żołnierzy Wojska Polskiego i polaków walczących na różnych frontach o wolność ojczyzny, zwłaszcza w czasie agresji wojsk Armii Czerwonej na Polskę w 1920 roku. Do tej uroczystości zostało włączone świadectwo syna żołnierza, który walczył w obronie Polski w 1920 roku oraz apel poległych poprowadzony przez żołnierzy, który został zakończony oddaniem salwy honorowej.

Wśród zaproszonych gości byli Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Garnizonu Toruń pod dowództwem kapitana Marka Serockiego, Mirosław Graczyk - Starosta Toruński, Zdzisław Gawroński - Wójt Gminy Czernikowo, Czesław Makowski - przewodniczący Rady Gminy Czernikowo, Paweł Maślewski - Komendant Policji w Czernikowie, kapłani dekanatu czernikowskiego i wierni. Swoją obecność zaznaczyły Poczty Sztandarowe Wojska Polskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernikowie, Polskiego Związku Łowieckiego Koło „Bażant” w Czernikowie oraz Szkoły Podstawowej w Czernikowie. Uroczystość uświetniła gra Orkiestry Gminnej w Czernikowie.

W otoczeniu duchowieństwa i służby liturgicznej, przy akompaniamencie orkiestry wykonującej Gaude Mater Polonia ks. bp Stanisław Gębicki w procesji od bramy cmentarza wyruszył do ołtarza. Tam został powitany przez Radę Parafialną i proboszcza parafii ks. Kan. Piotra Siołkowskiego. Po liturgicznym rozpoczęciu Mszy św. dokonał błogosławieństwa krzyża. Modlił się, aby ten święty znak naszej wiary zawsze łączył, gdyż jest on znakiem miłości Boga do człowieka, znakiem przebaczenia i Bożego miłosierdzia. Przy krzyżu widniał napis „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.

W homilii bp Stanisław przywołał postać św. Maksymiliana Marii Kolbego, albowiem dzień 14 sierpnia jest wspomnieniem liturgicznym tego męczennika, Polaka, patrioty, człowieka, „który wśród ludzi nienawistnych, w miejscu nienawiści zasłynął kwiatem bezgranicznej miłości drugiego człowieka”. W kontekst postaci św. Maksymiliana, ks. biskup Stanisław wpisał wspomnienie przypadającej w tym roku 90 rocznicy Cudu nad Wisłą. Wspomniał wydarzenia, które miały miejsce 90 lat temu. Mówił: „to 15 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Zielnej nastąpił zasadniczy zwrot w wojnie polsko – sowieckiej. Wiara i wysiłek polskiego żołnierza zmusiły bolszewików do odwrotu, który właśnie 15 sierpnia przerodził się w paniczną ich ucieczkę”. Odniósł się także do postawy ks. Ignacego Skorupki, który w czasie ostatniej Mszy św. mówił do 236 pułku piechoty, którym byli ochotnicy akademiccy i chłopcy z gimnazjów warszawskich, takie słowa: „czekają nas jeszcze ciężkie ofiary, ale nie za długo , bo w dzień naszej królowej losy odwrócą się w naszą stronę, już tylko zwycięstwo będzie naszym udziałem”. Na zakończenie homilii, ks. bp Stanisław polecił wszystkich poległych w obronie ojczyzny Matce Najświętszej Wniebowziętej i jej rycerzowi św. Maksymilianowi.

Po Modlitwie Wiernych ks. biskup pobłogosławił ołtarz, który został przygotowany do spełniania Bożych Misteriów. Prosił Boga, aby ten ołtarz był miejscem uwielbienia i dziękczynienia, ołtarzem przy którym będą spełniane święte obrzędy ofiary Chrystusa
.

Na zakończenie Mszy św. uczestnicy uroczystości wysłuchali świadectwa Czesława Wójcika-Uglisa, syna żołnierza walczącego w wojnie polsko-bolszewickiej, Piotra Wójcika. Piotr Wójcik, jako 19- latek, wcielony do 1 Dywizji Piechoty Legionowej, brał udział w wielu decydujących bitwach tej wojny. Ciężko ranny, doznał nadzwyczajnej opieki Matki Bożej, której opiece – jak twierdził – zawdzięczał życie. Pan Czesław wspominając swego Ojca, pragnął oddać cześć wszystkim żołnierzom bohatersko broniącym wtedy naszej Ojczyzny. Po błogosławieństwie zgromadzeni wzięli udział w odsłonięciu i poświęceniu obelisku ku czci poległych w obronie Ojczyzny. Ta część uroczystości zakończyła się Apelem poległych poprowadzonym przez kpt. Marka Serockiego i oddaniem przez żołnierzy potrójnej salwy honorowej.

 

Pliki dźwiękowe z powyższej Uroczystości

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Praca
  Dam pracę na polu lawendy przy ścinaniu i pielęgnacji. Szkleniec koło Czernikowa tel. 570 316 510
 • Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę
  Posiadasz działkę o powierzchni min. 1,5 ha, o szerokości min. 60 m i klasie gruntów IV, V, VI. Jest to teren niezaciemniony, a w pobliżu działki (do 500 m) znajduje się linia energetyczna.

  Oferujemy od 8000 do 9000 zł rocznie za każdy hektar. Dzierżawa na okres 25 lat.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Sun Hunter z Krakowa, która zajmuje się poszukiwaniem działek do wydzierżawienia pod farmy fotowoltaiczne, mogą być to zarówno grunty gminne jak i prywatne działki mieszkańców.
  Tel. 519 590 611

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2020
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. 54 287 50 01
  54 287 50 13
fax 54 230 50 51
e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 9851 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.