Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: niedziela, 20.10.2019
Imieniny: Ireny, Kleopatry, Wendelina

Wyszukiwarka

Nawigacja:

Treść strony

Z życia Parafii Czernikowo:

 1/ Rozpoczął się Nowy 2009 Rok. Rok Jubileuszowy (700 lat Czernikowa) to wielkie wyzwanie dla mieszkańców Gminy Czernikowo i wiernych Parafii św. Bartłomieja w Czernikowie. Oto ogólny zarys planów do realizacji w Parafii z okazji Jubileuszu: 

a/ zbudowanie parkingu kościelnego pomiędzy kościołem a trasą nr 10;
b/ renowacja prezbiterium w kościele parafialnym: położenie posadzki granitowej, nowy ołtarz soborowy (na którym odprawiana jest Eucharystia) i nowe ambony z marmuru;
c/ renowacja kruchty wejściowej do świątyni;
d/ wykonanie nowych drzwi wejściowych szklanych w kościele - dar rodziców dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii św.;
e/ położenie kostki brukowej na kolejnej alejce na cmentarzu – w kierunku śmietnika – prace juz trwają;
f/ budowa ubikacji cmentarnej;
g/ dokończenie budowy ogrodzenia wikariatki od strony stawu.
 
2/ Największe wydarzenia religijne i wspólnotowe w Czernikowie w 2009 roku:
 
- 12/13 kwietnia – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego;
- 10 i 17 maja – Pierwsze Komunie św. dzieci z klas II SP;
- 31 maja – Parafialny Dzień Dziecka;
- 2 czerwca – Sakrament Bierzmowania dla klas III Gimnazjum;
- 24 sierpnia – Uroczystość odpustowa ku czci św. Bartłomieja Apostoła, Patrona Parafii oraz poświęcenie odnowionego prezbiterium, ołtarza i ambon;
- 30 sierpnia – Dziękczynienie za plony i ciężką pracę rolnika (Dożynki) Wojewódzkie (Kujawsko-Pomorskie) i Diecezjalne (Diecezja Włocławska).
 
3/ w sobotę – 24 stycznia – odbyła się choinka parafialna organizowana przez Parafialny Zespół Charytatywny oraz Stowarzyszenie „Czyż-Nie”. Uczestniczyło ponad 250 osób – dzieci, młodzież i rodzice. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty od prawdziwego Mikołaja, a wiele z nich wzięło udział w konkursie pt. „Rodzinne śpiewanie kolęd”.
4/ Od 25 stycznia rozpoczęło się zbieranie starych zdjęć, fotografii do wydania pamiątkowej książki-albumu o naszej Parafii. Kto chciałby jeszcze udostępnić zdjęcia i fotografie dotyczące różnych wydarzeń religijnych w Czernikowie lub zdjęcia kościoła, plebani, kapłanów pracujących w Czernikowie  - proszę o dostarczenie ich do kancelarii parafialnej.
 
5/ Dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum z Czernikowa uczestniczyli w dwóch festiwalach piosenki religijnej i bożonarodzeniowej – w Toruniu i Kowalewie Pomorskim – gdzie zdobyli wiele cennych nagród, wyróżnień i dyplomy. Zwycięzcom gratuluję.
 
6/ 26 stycznia zmarł nagle Ks. Jan Anklewicz, proboszcz Parafii w Osieku n/Wisłą. Jako nasz rodak, pochodzący ze Skrzypkowa, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Czernikowie w kwaterze kapłańskiej obok Ks. Dziekana Czesława Pytlarza. Wieczny odpoczynek...
 
7/ W styczniu został wyremontowany hall główny na plebani – ocieplona podłoga i położona ozdobna posadzka oraz wykonana nowa łazienka dla księży i gości – koszt 15.600 w całości pokryty z oszczędności księdza proboszcza.
 
8/ W czasie kolędy w Czernikowie razem z kapłanem po kolędzie chodzili też ministranci. Za otrzymane od wiernych pieniądze (prawie 4 tys. złotych - ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać) 17-tu z nich wyjechało na ferie zimowe do Zakopanego, gdzie zwiedzali, uczyli się jazdy na nartach, uczestniczyli w kuligu góralskim i ognisku. W wydatkach na wyjazd w góry partycypował też ks. proboszcz, opłacając naukę jazdy na nartach, instruktora, kulig i transport – razem 1.430 zł.
9/ W drugim tygodniu ferii zimowych (23-27 luty) 30-ro dzieci uczestniczyło w tzw. Feriach z Bogiem, polegających na zabawie, uczestnictwie w konkursach i zawodach w salkach parafialnych. Dzieci otrzymywały wyżywienie i słodycze, a w ostatnim dniu pojechały z księdzem proboszczem i opiekunami na wycieczkę do Torunia – zwiedzanie rozgłośni Radia Maryja, Wyższej Szkoły Medialnej oraz obejrzenie filmu pt. „Wyspa dinozaura 2”. Wycieczkę ufundował ks. proboszcz, a autokar – Urząd Gminy.
10/ 25 lutego rozpoczął się Wielki Post, zapraszający nas do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej – w każdy piątek i Gorzkich Żali – każda niedziela. 27 marca odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa ulicami Osówki, a 3 kwietnia – ulicami Czernikowa.
 
11/ W czwartek – 5 marca – odbyło się na plebani w Czernikowie posiedzenie Komisji Sztuki i Budownictwa sakralnego z Włocławka, Konserwatora Zabytków z Torunia i wykonawcy dotyczące odnowienia prezbiterium. Ustalono m. in. projekt, wymagania konserwatora oraz kolejność prac (kwiecień – oczyszczenie ścian w prezbiterium z farby olejnej, początek lipca – zalanie podkładu, koniec lipca – położenie posadzki i budowa ołtarza oraz dwóch ambon). Koszt prac – 60 tys. złotych.
 
12/ W marcu zakończono budowę ogrodzenia wokół parkingu kościelnego – łącznie 196 m – koszt 11.160 zł oraz wożono piasek na podsyp – we wtorek – 24 marca przywieziono łącznie ok. 300 ton piasku – ok. 40% potrzebnego piasku jako podsyp. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w tych pracach poświęcili swoje siły i cenny czas dla dobra Parafii.
13/ 16 marca w Czernikowie odbywała się całodzienna Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 
14/ 22 marca o 12.00 odbyło się w Czernikowie spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych dzieci założonych przez Madzię Buczek. Msza św. była transmitowana przez Radio Maryja.
15/ Parafialny Zespół Charytatywny ufundował pani Dobrzeńskiej nowe drzwi do mieszkania.
 
16/ W Wielkim Poście dzieci i młodzież uczestniczą w dwóch konkursach: na najładniejszą palmę i na namalowanie jednej stacji Drogi Krzyżowej (kategorie wiekowe: 0-3; 4-6 SP oraz gimnazjum i liceum).
 
17/ W dniach 26-29 marca odbyły się w naszej wspólnocie Rekolekcje wielkopostne, prowadzone przez O. Piotra Andrukiewicza CSsR pod hasłem: „Otoczyć troską życie”.
 
18/ 25 i 30 marca najubożsi z naszej Parafii i Gminy otrzymywali w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej dary żywnościowe przywiezione z Caritas Diecezji Włocławskiej – łączna wartość tych darów to kwota 23 tys. złotych.
 
19/ W Wielkim Poście jałmużną wielkopostną jest okazja nabycia pamiątkowej cegiełki, przeznaczonej na odnowienie prezbiterium czernikowskiej świątyni.
 
20/ Parafia nasza posiada obecnie dwie strony internetowe: www.czernikowo.pl; www.bartlomiej.org; Zapraszamy do odwiedzin.
 
21/ 2 kwietnia – czwarta rocznica odejścia Sługi Bożego Jana Pawła II Wielkiego do Domu Ojca. Uroczystości w kościele w Czernikowie to: 2000 – Koncert w wykonaniu młodzieży Gimnazjum; 2030 – Eucharystia o beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II; 2137 – Apel Jasnogórski, dzwony i zapalenie świec w oknach domów i zniczy przed tablicą Papieża przy kościele.
 
 
Zbliża się czas Świąt Wielkanocnych i radosnego wołania: „Chrystus żyje”.
Wszystkim Drogim Redaktorom i Czytelnikom „Dwóch Słów” – Parafianom i Gościom,
Władzom i Pracownikom Urzędu Gminy, Radnym,
wszystkim mieszkańcom Gminy Czernikowo i przybywającym Gościom
życzę
podczas świętowania wiele radości,
częstego pozdrawiania się „Chrystus zmartwychwstał – Prawdziwie zmartwychwstał”, darów duchowych i fizycznych od Pana Jezusa,
więcej życzliwości wzajemnej, zgody, dobrego i pozytywnego myślenia,
dobrego mówienia o drugim człowieku
oraz spełnienia marzeń i planów, smacznego jajka,
a w Poniedziałek Wielkanocny – mokrego dyngusa.
 
        
 
                                                                           Opracował: Ks. dr Piotr Siołkowski
                                                                                     Dziekan Czernikowski 

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • Ekogroszek - WYPRZEDAŻ
  Hurtownia
  F.H.U. GOSŁAW
  ul. Toruńska 25A
  87-640 Czernikowo
  kom. 505-093-518

  Do dnia 31.10.2019 prowadzimy wyprzedaż ekogroszka

  Ekogroszek Premium:
  -Kaloryczność : ~28MJ
  -Wymiary ziarna: 5-25mm
  -Siarka : do 0,8%
  -Popiół do 8%

  Dla klientów którzy cenią sobie wysoką jakość.

  CENA: 1000zł

  Przy zakupie min. 1 tony
 • sprzedaż nieruchomości
  WSHU w Czernikowie sprzeda nieruchomość wraz z budynkiem /Sklep/ w miejscowości Liciszewy.
  Kontakt 500082305
  Wydzierżawimy sklep nr 15 Steklin /PGR/ Sklep nr 18 Czernikowo Pawilon przy kościele/
 • Ogłoszenie
  Darmowy prąd ze słońca!
  Instalacje fotowoltaiczne z dotacją 5000z zł z programu „Mój prąd”

  Ilość środków jest ograniczona!

  Dodatkowa forma wsparcia-Ulga termomodernizacyjna.

  Oferujemy bezpłatny audyt, montaż, pomoc w uzyskaniu dofinansowania, zgłoszenie instalacji do ZE.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 2/2019
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
-
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 17.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 13.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 20815 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.