Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Marka, Jarosława, Erwiny

Wyszukiwarka

Nawigacja:

  • AKTUALNOŚCI

Treść strony

Okólnik

W związku z tym, że do Urzędu Gminy wpływają już pierwsze sygnały dotyczące uszkodzeń niektórych plantacji ozimin będących skutkiem słabego przezimowania roślin uprawnych tj. wymarznięć, prosi się rolników o wnikliwą ocenę przezimowania swoich upraw.

O przezimowaniu zbóż decyduje przede wszystkim stan węzła krzewienia. Trzeba więc poczekać na reakcję plantacji na warunki pogodowe, czyli na odrost żywych roślin- tym bardziej, że jeszcze mogą występować również inne uszkodzenia.

Przemarznięcie naziemnej części rośliny nie świadczy jeszcze o śmierci rzepaku. Rośliny nie da się uratować dopiero wtedy, gdy szyjka korzeniowa jest obumarła, korzeń palowy przemarznięty, a jego kora oddziela się, jest miękka i zbrunatniała.

Przeglądu pola i stanu przezimowania dokonujemy, gdy gleba jest całkowicie rozmarznięta i ruszyła wegetacja. W tym celu idziemy po przekątnej plantacji i wyznaczmy losowo powierzchnię 1m2, na której liczymy rośliny zdrowe z lekkimi uszkodzeniami. Na plantacjach do 2 ha, liczymy w 6-8 miejscach, na polach do 10 ha w około 12 a na większych 15-20 punktach.

Plantację rzepaku zostawiamy, jeśli obsada wynosi około 45–50 roślin/m2. Minimum to 25 roślin/m2, pod warunkiem, że są całkowicie zdrowe i równomiernie rozmieszczone. W takich warunkach rzepak rozkrzewi się i wytworzy większą ilość łuszczyn, bo części nadziemne rzepaku mają dużą zdolność regeneracji i, jeżeli nie przemarzł stożek wzrostu, nie ma się czego obawiać.

W przypadku jęczmienia ozimego i pszenicy ozimej likwidacja plantacji jest wskazana, gdy obsada roślin na metrze kwadratowym wynosi poniżej 110-150 sztuk (w zależności od klasy gleby i odmiany zboża). Niezwykle ważne jest też wyrównanie obsady. Jeśli jest niska, a w dodatku występują na polu gołe place, plantację trzeba zaorać.

Jeżeli poszkodowany rolnik zamierza ubiegać się o jakąkolwiek pomoc np. preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji, szkodę należy zgłosić Wójtowi przed zaoraniem plantacji i to z odpowiednim wyprzedzeniem, koniecznym do oszacowania strat.

Zgodnie z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu realizowania niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ( Dz.U. z 2015 r. poz. 187 z późn. zm.) oraz na podstawie § 5 ust. 5,7 szacowania szkód dokonuje Komisja powołana przez Wojewodę.

W związku z powyższym Wójt Gminy Czernikowo wystąpił do Dyrektora ARiMR o podanie kandydatów do udziału w Komisji powoływanej przez Wojewodę, której celem będzie sporządzanie protokołów oszacowania szkód w uprawach rolnych.

 

Czernikowo dn. 01.03.2016 r.

« wstecz

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
  • Sprzedam Las
    Sprzedam Las z działką rolną o łącznej powierzchni 1,4 ha w obrębie Czernikowo. Cena do ustalenia pod nr telefonu 503 116 169
  • Zaginął owczarek niemiecki
    W dniu 29.03.2024 r. w miejscowości Steklinek gm. Czernikowo, zaginął owczarek niemiecki, długowłosy, podpalany.
    Przyjaciel dzieci, które bardzo za nim tęsknią. Pies posiada zarejstrowany chip.
    Ktokolwiek widział, bądź wie gdzie przebywa obecnie,
    proszę o kontakt pod numerem
    500 811 511

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
Gmina Czernikowo Solidarna z Ukrainą
Szczepienia
Platforma Zakupowa
System Informacji Przestrzennej
Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy
Urząd Skarbowy
Obszar Chronionego Krajobrazu Niz. Ciechocińskiej
Folder Promocyjny 2018
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 1/2024
Mapa wyłączeń ENERGA
Złoty Karaś
Pomorska Strefa Ekonomiczna
WOŚP
Plan Czernikowa
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo

tel. +48 54 287 50 01

e-mail: info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 7.00 - 15.00
Wtorek: 7.00 - 15.00
Środa: 7.00 - 17.00
Czwartek: 7.00 - 15.00
Piątek: 7.00 - 13.00

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 4903884 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.