Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: piątek, 19.01.2018
Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

Wyszukiwarka

Treść strony

Ochotnicza Straż Pożarna


Artykuły Struktura i władze Historia

Rys historyczny:

 • Początki OSP Czernikowo:

Ochotnicza Straż Pożarna w Czernikowie założona została w 1916 roku. Wówczas posiadała skromne wyposażenie: ręczną sikawkę, beczkowóz konny, kilka bosaków i trąbkę. Pierwszą „siedzibą” OSP była drewniana szopa Szymona Kiełpińskiego, w której przechowywano cały sprzęt. Dziś siedziba mieści się na działce budowlanej, którą przydzieliły ówczesne władze polskie aktem notarialnym w 1918 roku.  Pierwszy budynek z murowaną 3-piętrową wieżą obserwacyjną powstał w 1926 roku (wieża została rozebrana w czasie okupacji). Stało się to dzięki zaangażowaniu i ofiarności mieszkańców Czernikowa.

Warto zaznaczyć, że w tym okresie OSP w Czernikowie liczyła 30 członków i należała do przodujących w powiecie, za co otrzymywała wyróżnienia i nagrody. W 1939 roku zarząd OSP składał się z następujących osób:

- Stefan Kołaczyński – prezes (kierownik szkoły)

- Feliks Małas – naczelnik (sekretarz Urzędu Gminy)

- Józef Zmudziński – podnaczelnik

- Stanisław Czajkowski – sekretarz

Zdjęcie nr 1 - Remiza OSP w budowie (1925 r.) – wybudowana z inicjatywy prezesa i aktywu OSP.

Zdjęcie nr 2 - Maj 1936 r.  - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej (kierownik szkoły) dokonuje uroczystego otwarcia budynku remizy, przecina wstęgę.

Zdjęcie nr 3  - 1938 r. – Kurs I stopnia OSP, na zdjęciu Stefan Kołaczyński (prezes)

Zdjęcie nr 4 - OSP Witowąż 1925 r.

 • OSP w czasach II wojny światowej

Świetlany okres działalności OSP w Czernikowie przerwał wybuch II Wojny Światowej. Z rąk hitlerowców ginie ówczesny prezes Stefan Kołaczyński, a wielu strażaków zostaje zmuszonych do opuszczenia domów. Ci którzy pozostali, zostali przymusowo podporządkowani władzom niemieckim. Stworzono jednostkę pożarniczą, na czele której stanął Fryc Maradzki. Strażaków uczono musztry, mieli także zajęcia ze sprzętem pożarniczym. Wszystko to odbywało się z pruskim rygorem  i dokładnością. W 1942 roku sprowadzono przyczepę, na której znajdowała się pierwsza w historii istnienia straży motopompa z wyposażeniem. Dwa lata później przydzielono jednostce samochód. Zarówno przyczepę jak i samochód zabrali  w 1945 roku wycofujący się hitlerowcy, którzy w nieznanych okolicznościach zniszczyli sprzęt.  W czerwcu tego samego roku powstał powojenny zarząd OSP. Ówczesnym prezesem został Wacław Ziemkiewicz. Zarząd ten po wojnie był wielokrotnie zmieniany.

Kolejny zarząd na czele z Janem Łysakiewiczem postawił sobie za cel zdobycie samochodu. Z odkupionych, darowanych i zdobytych rzeczy i części powstał wówczas pierwszy strażacki samochód „Citroen”. Równocześnie trwało zdobywanie sprzętu gaśniczego i umundurowania osobistego. Hełmami strażackimi stawały się hełmy dawnych niemieckich żołnierzy. Malowano je czarną farbą, a także domalowywano biało-czerwony pasek. Mundury uszyli ówcześni Krawcowie.

 

Zdjęcie nr 5 – Strażacy w zdobycznych hełmach. Po odpowiednim przemalowaniu stały się hełmami strażackimi.

 

 • Nadanie sztandaru OSP Czernikowo

W tamtym okresie OSP w Czernikowie  nie posiadała sztandaru. Jego rolę pełniła narodowa, biało-czerwona flaga. 21 listopada 1948 roku odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie sztandaru. W uroczystości udział wzięły delegacje władz gminnych i partyjnych, liczne jednostki okolicznych straży pożarnych, delegacje z różnych organizacji i stowarzyszeń, a także mieszkańcy Czernikowa.

Zdjęcie nr 6  – Rok 1953, pierwsze zdjęcie ze sztandarem

Zdjęcie nr 7– Najaktywniejsi w 1954 roku

 • 50-lecie istnienia czernikowskiej straży

10 lipca 1966 roku odbyła się główna uroczystość obchodów 50-lecia istnienia jednostki. Wśród wielu delegacji był także szef Komendy Rejonowej OSP w Lipnie. Przekazał on jednostce samochód bojowy Star 20 wraz z motopompą wyposażoną w elektryczny rozrusznik.


Zdjęcie nr 8– Uroczyste przekazanie samochodu, na zdjęciu komendant Zdzisław Kozicki i naczelnik Czesław Woźniak
 

 • Utworzenie drużyny żeńskiej

W 1966 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernikowie została utworzona drużyna żeńska.  Kobietom uszyto nowe mundury, kupiono koszule, krawaty i furażerki. Pierwsze większe sukcesy zaczęły odnosić już rok później. Z okazji Dnia Strażaka zdobyły pierwsze miejsce w skali powiatu zdobywając 6 nagród indywidualnych oraz nagrodę zespołową – radioodbiornik.  Czernikowska drużyna żeńska w kolejnych latach odnosiła również spore sukcesy i robiła furorę w całym powiecie.

 

Zdjęcie nr 9– Żeńska drużyna
w strojach galowych

 

 • 75 – lecie istnienia OSP w Czernikowie

10 listopada 1991 roku OSP w Czernikowie obchodziła uroczystość 75-lecia powstania jednostki. Na uroczystości wręczono wiele odznaczeń, wyróżnień i dyplomów najbardziej zasłużonym strażakom.  W złotej księdze natomiast podpisy złożyli przedstawiciele władz, organizacji społecznych i społeczeństwa.

 

Zdjęcie nr  10– Część oficjalna uroczystości 75-lecia OSP w Czernikowie

 

Wybrane zdjęcia z archiwum OSP Czernikowo:

Zdjęcie nr 11– 26 maja 2002 – Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze

Zdjęcie nr  12– Komplet samochodów z roku 2004 – od lewej: Star GBM 2,5/8, Jelcz GCBA 6/32, Jelcz GCBA 6/32, Lublin 3 SLRŁ i Polonez SLOP

Zdjęcie nr  13– Rok 2005, Budynek OSP w Czernikowie

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • ZATRUDNIMY
  ZATRUDNIMY DZIEWCZYNĘ NA STANOWISKO KELNER-KUCHARZ W PIZZERII " MARIANO" W CZERNIKOWIE PRACA NA PEŁNYM ETACIE, JEDNOZMIANOWA ( 12 GODZ.) CO DRUGI DZIEŃ.
  TEL.KONTAKTOWY 502-764-524
 • BAL KARNAWAŁOWY
  RESTAURACJA MARYSIEŃKA W CZERNIKOWIE ZAPRASZA NA
  BAL KARNAWAŁOWY
  DNIA 10.02.2018 PRZY ULICY TARGOWEJ 19.
  BAL POPROWADZI ZESPÓŁ RAFA
  POCZĄTEK ZABAWY O GODZ. 20.00
  CENA : 290ZŁ/OD PARY
  W CENĘ WLICZONE:
  -WIELE GORĄCYCH POSIŁKÓW
  -LICZNE ZIMNE PRZEKĄSKI
  -CIASTA
  -NAPOJE.KAWA.HERBATA
  -0.5 L ALKOHOLU NA PARĘ GRATIS
  INFORMACJE POD NUMEREM TELEFONU 510240910 LUB 502764524
  ZAPRASZAMY GORĄCO
 • NOWE PRZEDSZKOLE + ZERÓWKA + KLUB MALUCHA 1-3
  Przyjmujemy zapisy do nowo tworzonego przedszkola i zerówki - szczegóły pod linkiem:
  https://www.olx.pl/oferta/nowe-przedszkole-i-zerowka-zapisy-CID88-IDmcAY4.html

  Serdecznie zapraszamy.
 • dzierżawa
  Wiejska Spółdzielnia Handlowo Usługowa w Czernikowie wydzierżawi pomieszczenia magazynowe po Wytwórni Pasz z dostępem do mediów; Pomieszczenia biurowe po Wytwórni Pasz; Pomieszczenia w miejscowości Mazowsze przy sklepie powierzchnia około 100m2; Pomieszczenia przy sklepie w Osówce pow.80m2.
 • Sprzedam dzialkę oraz dom
  Sprzedam:
  działkę inwestycyjną Czernikowo centrum pow:5600m2 lub dom parterowy, budynek gospodarczy na działce pow:1100m2 lub jako całość działka inwestycyjna pow: 6700m2 przy boisku sportowym ul.Szkolna.
  Telefony kontaktowe:
  508 060 864 lub 508 293 870 .
 • Sprzedam działki
  Sprzedam działki 6 i 13,5 arów na nowo powstającym osiedlu (przedłużenie ulicy Wiśniowej), w pełni uzbrojone – woda, prąd, kanalizacja, deszczówka, droga asfaltowa o szerokości 10 m, chodniki, oświetlenie uliczne.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 4/2017
-
Plan Czernikowa
-
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 15.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 1921 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.