Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: czwartek, 23.03.2017
Imieniny: Pelagii, Feliksa, Zbysława

Wyszukiwarka

Treść strony

Cmentarze

Cmentarz w Czernikowie

Cmentarz grzebalny w Czernikowie założono przy drodze do Jackowa, poza ówczesną zabudową wsi. Był to początkowo nieduży cmentarz, rozplanowany na rzucie kwadratu. Cmentarz w tych granicach nie przetrwał długo. Pierwsza regulacja miała miejsce już na początku XX wieku. Otoczono go nowym, trwalszym ogrodzeniem metalowym, wstawiono murowaną bramę z dwiema furtkami po bokach. Środka cmentarza został przesunięty w miejsce krzyżowania się alei. Tam też stanął krzyż centralny. Dziś jest to najstarsza część cmentarza. Późniejsze regulacje przyniosły dodatkowe grunty na północ. W tej części znajduje się kilkanaście mogił z kutymi artystycznie, kowalskiej roboty krzyżami z początku XX wieku. Wszystkie te monumenty centralne stanowią bardzo cenny zapis tożsamościowy.

Cmentarz przykościelny w Czernikowie

Cmentarz w Mazowszu

Cmentarz ten założono w drugiej połowie XIX wieku poza zwartą zabudową wsi, w odległości około 350 m od kościoła parafialnego. Usytuowano go w terenie równinnym, o lekkim skłonie w osi północno-zachodniej. Pierwotnie niewielkich rozmiarów rozplanowany był na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu. Aleja wytyczna na osi centralnej dzieliła go na dwie kwatery.Pierwsza regulacja nastąpiła po 1918 r. Przyłączono wówczas do północy obszar podobnej powierzchni co stary cmentarz, zwiększając ją do około 0,8 ha. W narożniku północno-wschodniej kwatery, w pobliżu krzyżowania się obydwu alei Lissowscy wystawili kaplicę cmentarną z kryptą rodzinną. Po tej regulacji zastąpiono też stare drewniane ogrodzenie parkanem metalowym. Podczas współcześnie dokonanej regulacji przyłączony został teren od wschodu, z prawego boku. W obrębie cmentarza znajdują się stare, interesujące architektonicznie nagrobki. Szczególnie cenna wydaje się być, odlewana w bronzie, płaskorzeźba św. Oracza, umieszczona na monumentalnym grobowcu Wiktora Dmochowskiego, właściciela majętności w Niedźwiedziu. Zachowało się bardzo dużo mogił z metalowymi, ażurowymi i drewnianymi, ozdobnie wyrzynanymi krzyżami sprzed 1939 roku.

Cmentarz w Makowiskach

Jest najlepiej zachowanym cmentarzem ewangelickim. Założyli go protestanccy osadnicy w pocz. XVIII w. Rozplanowany został na rzucie prostokąta z wejściem od wschodu. Pochówki na cmentarzu są orientowane. Cmentarz wypełniony jest mogiłami, tumbami, stelami, metalowymi obejściami grobów, żeliwnymi krzyżami i rumowiskiem płyt.

Cmentarz w Wilczych Kątach

Założony został w drugiej połowie XVIII wieku. Usytuowany jest na wzgórzu, dzisiaj wtopiony w linię lasu. Od południowego zachodu wznosi się przy cmentarzu metalowa konstrukcja dzwonnicy. W pobliżu niej stoi stary budynek szkoły. Rozplanowany na rzucie prostokąta. Zachowały się liczne mogiły, obejścia grobów, tumby i rumowiska. W pobliżu drewnianego krzyża cmentarnego, stojącego w miejscu centralnym cmentarza, znajduje się czynna kwatera rodziny Feldt.

Cmentarz w Włęczu

Założyli go w obecnym miejscu około połowy XVII wieku prawdopodobnie menonici. Usytuowany jest z prawej strony drogi wiodącej do wsi z Osieka nad Wisłą. Najstarsza część cmentarza znajduje się pośrodku, na wysuniętym od wschodu cyplowatym wzniesieniu. Wejście na cmentarz znajdowało się niegdyś od wschodu, na osi wzgórka. Stoi tam jeszcze dzisiaj dzwonnica cmentarna.

Cmentarz w Liciszewach

Cmentarz w Liciszewach znajduje się na wzniesieniu nad Jeziorem Liciszewskim, powstał na planie prostokąta. Krótszymi bokami sąsiaduje z drogą i brzegiem jeziora. Na granicy cmentarza znajdują się nasadzenia z lip i kasztanowców, a wewnątrz aleja lipowa. Południowa strona cmentarza- położona nieco wyżej, jest zarośnięta jest całkowicie przez samosiewy bzu. Jest to starsza część, gdzie znajdują się pozostałości XIX wiecznego grobowca rodzinnego, trzyosobowy nagrobek dziecięcy (lastrykowy, późniejszy) z datami śmierci od 1987 do 1908 r. Powierzchnia cmentarza wynosi około 0,45 ha. W odległości 200-300 metrów od cmentarza znajdowała się szkoła z żelazna dzwonnicą. W chwili obecnej pozostała dzwonnica bez dzwonu.

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • sprzedam-wynajmę
  Sprzedam lub wynajmę mieszkanie o pow.56m.kw. w Osówce.
 • PROMOCJA!!!!!!
  HURTOWNIA GOSŁAW
  ul. Toruńska 25a
  87-640 Czernikowo

  PROMOCJA!!

  Sprzedaż krzewów róż po 6zł za 1 sztukę.

  Ziemia Uniwersalna 50L tylko 8,90zł
 • Nadproża drzwiowe SOLBET prefabrykowane
  Sprzedam nadproża prefabrykowane firmy SOLBET.

  Nowe, nie używane. Pozostały z nowej budowy. W podanej cenie nadproża:

  1400x120x240 sztuk 5
  1600x120x240 sztuk 1
  2000x120x240 sztuk 1
  2300x120x240 sztuk 5

  Cena 1200 zł za całość (do negocjacji !). Dostępne od ręki. Dzwonić / pisać do 23.
 • Mieszkanie– Czernikowo
  Mieszkanie 85 m.kw.–pokoje 31 i 25 m.kw., kuchnia 15 m.kw., korytarz 8 m.kw, łazienka 4 m.kw. i osobno WC 2 m.kw. Dodatkowo dostęp do obszernej piwnicy. Kilka miesięcy temu została założona nowa stolarka okienna. Ogrzewanie w zimę wygodnym w użytkowaniu piecem z podajnikiem na ekogroszek. W okresie letnim nie ma konieczności podgrzewania wody poprzez centralne ogrzewanie. W domu założony jest elektryczny przepływowy ogrzewacz wody zapewniający dostęp do ciepłej wody 24h na dobę. Mieszkanie świeżo odmalowane. Przy budynku oświetlenie uliczne, asfalt. Teren ogrodzony z miejscami parkingowymi. Z przodu i z tyłu budynku tarasy oraz trawniki. Centrum miejscowości. W promieniu 300 metrów: szkoła podstawowa, boisko typu Orlik, place zabaw, biblioteka, 4 sklepy, ośrodek zdrowia, poczta, kościół, Wiejski Dom Kultury, przystanki PKS jak również przystanek szkolny dla gimnazjalistów a 200 metrów za domem bezpośredni dostęp do jeziora widocznego z dużego tarasu. Mieszkanie znajduje się w miejscowości Mazowsze - 8 km od Czernikowa i 25 od Torunia. Bardzo dobre połączenie liniami autobusowymi z Toruniem. Bez pośredników i prowizji. Niskie całkowite koszty wynajmu z opłatami.
 • DOM do wynajęcia - 1 lub 2 rodzinny
  Do wynajęcia dom w miejscowości Mazowsze - 8 km od Czernikowa i 25 od Torunia. Ze względu na rozkład pomieszczeń na każdej kondygnacji, wyposażonych w oddzielne kuchnie i łazienki spełniać może charakter domu dwurodzinnego. Kilka miesięcy temu została założona nowa stolarka okienna. Ogrzewanie w zimę wygodnym w użytkowaniu piecem z podajnikiem na ekogroszek. W okresie letnim nie ma konieczności ogrzewania wody poprzez centralne ogrzewanie. W domu założony jest elektryczny przepływowy ogrzewacz wody. Przy domu oświetlenie uliczne, asfalt. Teren ogrodzony z miejscami parkingowymi. Z przodu i z tyłu budynku trawniki. Centrum miejscowości. W promieniu 300 metrów: szkoła podstawowa, boisko typu Orlik, place zabaw, biblioteka, 4 sklepy, ośrodek zdrowia, poczta, kościół, Wiejski Dom Kultury, przystanki PKS jak również przystanek szkolny dla gimnazjalistów a 200 metrów za domem jezioro widoczne z dużego tarasu. Bardzo dobre połączenie liniami autobusowymi z Toruniem. Bez pośredników i prowizji.
 • Praca
  Szukam Panią do prac domowych
  tel. 502-513-807

Biuletyn Informacji Publicznych

Reklama

System Gospodarki Odpadami
e-Usługi Czernikowo
Profil Zaufany Czernikowo
WebEwid
Facebook
"DWA SŁOWA" Nr 4/2016
WOŚP
Plan Czernikowa
Gminna Liga Piłki Nożnej Halowej
ciasteczka

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 15.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 3880 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie
Do góry strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.