Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: czwartek, 23.03.2017
Imieniny: Pelagii, Feliksa, Zbysława

Wyszukiwarka

Treść strony

Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest wymownym znakiem jedności kolejnych pokoleń, które z różnorodności czasów i kwestii tworzą wspólne patrymonium kultury i nauki.Biblioteka jest więc szczególną świątynią twórczego ducha ludzkiego, który odzwierciedla owo Boże natchnienie, które towarzyszyło dziełu stworzenia świata i człowieka.

Jan Paweł II

 

Gminna Biblioteka

Publiczna w Czernikowie

 

Filia w Mazowszu

 

Biblioteka w Mazowszu powstała w kwietniu 1957 roku jako Gromadzka Biblioteka Publiczna. Obecnie podlega pod Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernikowie jako Filia nr 1.

Przez 34 lata prowadziła ją pani Stanisława Kowalska, w roku 1991 kierownictwo przejęła pani Halina Gawrońska, a od 1996 r. do pracy przyjęta została pani Bożena Piskorska. Placówka oferuje czytelnikom 10330 tomów, z tego ok. 4400 tomów literatury pięknej dla dorosłych, 3900 tomów literatury pięknej dla dzieci i młodzieży oraz ponad 2000 tomów z zakresu literatury popularno-naukowej. Oprócz książek prenumeruje 11 tytułów czasopism, m.in. Claudia, Dziewczyna, Auto Świat, Gazeta Pomorska. Na miejscu można korzystać z księgozbioru podręcznego (encyklopedii, leksykonów, słowników). Biblioteka sukcesywnie zakupuje nowości wydawnicze. Do dyspozycji czytelników są katalogi: alfabetyczny, rzeczowy i tytułowy.

Od roku 2004 w bibliotece znajdują się trzy stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

Biblioteka zajmuje się również kulturą i edukacją wśród dzieci.

Organizuje m.in.

- konkursy (czytelnicze, plastyczne)

- zajęcia świetlicowe (zabawa z kredą)

- zajęcia plastyczne

- kalambury, gry planszowe i komputerowe

Od marca 2009 roku do grudnia 2011 pracą w bibliotece kierowała Agnieszka Romanowska. Od stycznia 2012 bibliotekę prowadzi Donata Luberadzka.

 

Filia w Osówce

 

Filia biblioteki powstała w 1955r, początkowo mieściła się w prywatnym budynku później w gminnym. Jej pracą kierowała pani Halina Kacprowicz. Biblioteka wielokrotnie była przenoszona obecnie (od 2004 r.) mieści się w budynku Szkoły Podstawowej w Osówce. Księgozbiór liczy 7780 książek, w tym literaturę piękną, popularno – naukową, literaturę dla dzieci i młodzieży, księgozbiór podręczny.

Biblioteka udostępnia również czasopisma.

W roku 2008 zarejestrowano 252 czytelników głównie dzieci i młodzież. Organizowane są wszelkiego rodzaju konkursy i zajęcia dla dzieci, które maja na celu upowszechnianie i zachęcanie do czytelnictwa, propagowanie właściwych postaw i rozwijanie zdolności manualnych. Biblioteka współpracuje również z szkołą podstawową w ramach zajęć pozalekcyjnych i przygotowywania apeli i imprez. Od stycznia 2008 do końca 2011 roku pracą w bibliotece kierowała Magdalena Seweryn. Od 2012 roku bibliotekę prowadzi Agnieszka Romanowska.

 

Biblioteka Gminna

 

Decyzję o powstaniu biblioteki gminnej podjęto na posiedzeniu Gminnej Rady Narodowej w Czernikowie Uchwałą nr 43 z dnia 30 sierpnia 1948 r. Lokalem bibliotecznym stało się pomieszczenie w domu prywatnym pana Kazimierza Ziemkiewicza. Pierwszą bibliotekarką została pani Stanisława Morawska, która pracowała do 1969 r. Z zapisów w księgach inwentarzowych wynika, że pierwszy księgozbiór liczył 520 tomów. Do 1972 r. biblioteka borykała się z ogromnymi trudnościami lokalowymi. Wszystkie zajmowane pomieszczenia (głównie w domach prywatnych) nie spełniały warunków do prawidłowego funkcjonowania tego typu instytucji. Od 1992 r. biblioteka mieściła się w sali posiedzeń Urzędu Gminy. Wtedy już pracami bibliotecznymi kierowała pani Dobrosława Sobocińska (1969-1991). W 1998 r. staraniem władz gminy, bibliotekarki i innych ludzi oddanych kulturze odkupiono od prywatnego właściciela wolnostojący, piętrowy budynek i w całości przeznaczono go na cele biblioteczne. Biblioteka, mając do dyspozycji 140 m2, wydzieliła wypożyczalnie dla dorosłych i oddział dla dzieci. Na obecny kształt i wygląd biblioteki publicznej w Czernikowie złożyły się więc lata lepsze i gorsze, wieloletni trud bibliotekarzy oraz ludzi właściwie rozumiejących rolę i zadania bibliotek. Obecnie nasza placówka posiada ponad 15tys. woluminów. Jakość i charakter księgozbioru kształtują potrzeby czytelnicze, każdego roku w budżecie biblioteki są zabezpieczone środki na zakup nowości książkowych. Biblioteka pozyskuje nowych czytelników poprzez różnorodne formy pracy, zarówno z czytelnikiem indywidualnym jak i zespołowym. Czyni to bibliotekę ważnym ośrodkiem dla środowiska. Dla dzieci organizowane są specjalne konkursy literackie i plastyczne, spotkania w ramach edukacji czytelniczo-medialnej, przygotowywane w przy współpracy z nauczycielami szkół z terenu gminy. W kalendarz stałych imprez biblioteki wpisał się międzyszkolny konkurs wiedzy o regionie z cyklu „Małe ojczyzny”. Tematycznie obejmuje on zagadnienia związane z historią, geografią, kulturą i sztuką Ziemi Dobrzyńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem naszej gminy.

Niezwykłym przeżyciem dla czytelników są spotkania autorskie z pisarzami, poetami, wybitnymi twórcami regionu. Czernikowska biblioteka gościła w swoich murach wiele znanych osobistości. W ostatnich latach z czytelnikami biblioteki spotkali się m.in.: Marta Fox, Krzysztof Petek, Grzegorz Kasdepke, Zbigniew Branach, Kazimierz Szymeczko, Wanda Chotomska. Biblioteka organizuje też cykliczne spotkania z twórcami regionu, najbardziej znanym, również poza granicami naszej gminy jest poeta Dariusz Chrobak.

Od kilku lat biblioteka udostępnia czytelnikom stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. W trakcie tworzenia jest katalog komputerowy. Współpraca z władzami gminy układa się bardzo dobrze, baza materialna poprawiła się, ocieplono budynek, naprawiono dach, dokonano wymiany okien. Wierzę, że wspólny wysiłek władz i pracowników wpłynie korzystnie na dalsze wzmocnienie pozycji biblioteki w środowisku, a następne lata będą latami rozwoju. 

Obecnie dyrektorem placówki jest Marianna Podgórska, a bibliotekarzem Magdalena Seweryn.

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • sprzedam-wynajmę
  Sprzedam lub wynajmę mieszkanie o pow.56m.kw. w Osówce.
 • PROMOCJA!!!!!!
  HURTOWNIA GOSŁAW
  ul. Toruńska 25a
  87-640 Czernikowo

  PROMOCJA!!

  Sprzedaż krzewów róż po 6zł za 1 sztukę.

  Ziemia Uniwersalna 50L tylko 8,90zł
 • Nadproża drzwiowe SOLBET prefabrykowane
  Sprzedam nadproża prefabrykowane firmy SOLBET.

  Nowe, nie używane. Pozostały z nowej budowy. W podanej cenie nadproża:

  1400x120x240 sztuk 5
  1600x120x240 sztuk 1
  2000x120x240 sztuk 1
  2300x120x240 sztuk 5

  Cena 1200 zł za całość (do negocjacji !). Dostępne od ręki. Dzwonić / pisać do 23.
 • Mieszkanie– Czernikowo
  Mieszkanie 85 m.kw.–pokoje 31 i 25 m.kw., kuchnia 15 m.kw., korytarz 8 m.kw, łazienka 4 m.kw. i osobno WC 2 m.kw. Dodatkowo dostęp do obszernej piwnicy. Kilka miesięcy temu została założona nowa stolarka okienna. Ogrzewanie w zimę wygodnym w użytkowaniu piecem z podajnikiem na ekogroszek. W okresie letnim nie ma konieczności podgrzewania wody poprzez centralne ogrzewanie. W domu założony jest elektryczny przepływowy ogrzewacz wody zapewniający dostęp do ciepłej wody 24h na dobę. Mieszkanie świeżo odmalowane. Przy budynku oświetlenie uliczne, asfalt. Teren ogrodzony z miejscami parkingowymi. Z przodu i z tyłu budynku tarasy oraz trawniki. Centrum miejscowości. W promieniu 300 metrów: szkoła podstawowa, boisko typu Orlik, place zabaw, biblioteka, 4 sklepy, ośrodek zdrowia, poczta, kościół, Wiejski Dom Kultury, przystanki PKS jak również przystanek szkolny dla gimnazjalistów a 200 metrów za domem bezpośredni dostęp do jeziora widocznego z dużego tarasu. Mieszkanie znajduje się w miejscowości Mazowsze - 8 km od Czernikowa i 25 od Torunia. Bardzo dobre połączenie liniami autobusowymi z Toruniem. Bez pośredników i prowizji. Niskie całkowite koszty wynajmu z opłatami.
 • DOM do wynajęcia - 1 lub 2 rodzinny
  Do wynajęcia dom w miejscowości Mazowsze - 8 km od Czernikowa i 25 od Torunia. Ze względu na rozkład pomieszczeń na każdej kondygnacji, wyposażonych w oddzielne kuchnie i łazienki spełniać może charakter domu dwurodzinnego. Kilka miesięcy temu została założona nowa stolarka okienna. Ogrzewanie w zimę wygodnym w użytkowaniu piecem z podajnikiem na ekogroszek. W okresie letnim nie ma konieczności ogrzewania wody poprzez centralne ogrzewanie. W domu założony jest elektryczny przepływowy ogrzewacz wody. Przy domu oświetlenie uliczne, asfalt. Teren ogrodzony z miejscami parkingowymi. Z przodu i z tyłu budynku trawniki. Centrum miejscowości. W promieniu 300 metrów: szkoła podstawowa, boisko typu Orlik, place zabaw, biblioteka, 4 sklepy, ośrodek zdrowia, poczta, kościół, Wiejski Dom Kultury, przystanki PKS jak również przystanek szkolny dla gimnazjalistów a 200 metrów za domem jezioro widoczne z dużego tarasu. Bardzo dobre połączenie liniami autobusowymi z Toruniem. Bez pośredników i prowizji.
 • Praca
  Szukam Panią do prac domowych
  tel. 502-513-807

Biuletyn Informacji Publicznych

Reklama

System Gospodarki Odpadami
e-Usługi Czernikowo
Profil Zaufany Czernikowo
WebEwid
Facebook
"DWA SŁOWA" Nr 4/2016
WOŚP
Plan Czernikowa
Gminna Liga Piłki Nożnej Halowej
ciasteczka

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 15.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 2611 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie
Do góry strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.