Urząd Gminy Czernikowo

Strona główna serwisu

Kalendarz

Kalendarium: poniedziałek, 22.01.2018
Imieniny: Wincentego, Anastazji, Anastazego

Wyszukiwarka

Treść strony

Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest wymownym znakiem jedności kolejnych pokoleń, które z różnorodności czasów i kwestii tworzą wspólne patrymonium kultury i nauki.Biblioteka jest więc szczególną świątynią twórczego ducha ludzkiego, który odzwierciedla owo Boże natchnienie, które towarzyszyło dziełu stworzenia świata i człowieka.

Jan Paweł II

 

Gminna Biblioteka

Publiczna w Czernikowie

 

Filia w Mazowszu

 

Biblioteka w Mazowszu powstała w kwietniu 1957 roku jako Gromadzka Biblioteka Publiczna. Obecnie podlega pod Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernikowie jako Filia nr 1.

Przez 34 lata prowadziła ją pani Stanisława Kowalska, w roku 1991 kierownictwo przejęła pani Halina Gawrońska, a od 1996 r. do pracy przyjęta została pani Bożena Piskorska. Placówka oferuje czytelnikom 10330 tomów, z tego ok. 4400 tomów literatury pięknej dla dorosłych, 3900 tomów literatury pięknej dla dzieci i młodzieży oraz ponad 2000 tomów z zakresu literatury popularno-naukowej. Oprócz książek prenumeruje 11 tytułów czasopism, m.in. Claudia, Dziewczyna, Auto Świat, Gazeta Pomorska. Na miejscu można korzystać z księgozbioru podręcznego (encyklopedii, leksykonów, słowników). Biblioteka sukcesywnie zakupuje nowości wydawnicze. Do dyspozycji czytelników są katalogi: alfabetyczny, rzeczowy i tytułowy.

Od roku 2004 w bibliotece znajdują się trzy stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

Biblioteka zajmuje się również kulturą i edukacją wśród dzieci.

Organizuje m.in.

- konkursy (czytelnicze, plastyczne)

- zajęcia świetlicowe (zabawa z kredą)

- zajęcia plastyczne

- kalambury, gry planszowe i komputerowe

Od marca 2009 roku do grudnia 2011 pracą w bibliotece kierowała Agnieszka Romanowska. Od stycznia 2012 bibliotekę prowadzi Donata Luberadzka.

 

Filia w Osówce

 

Filia biblioteki powstała w 1955r, początkowo mieściła się w prywatnym budynku później w gminnym. Jej pracą kierowała pani Halina Kacprowicz. Biblioteka wielokrotnie była przenoszona obecnie (od 2004 r.) mieści się w budynku Szkoły Podstawowej w Osówce. Księgozbiór liczy 7780 książek, w tym literaturę piękną, popularno – naukową, literaturę dla dzieci i młodzieży, księgozbiór podręczny.

Biblioteka udostępnia również czasopisma.

W roku 2008 zarejestrowano 252 czytelników głównie dzieci i młodzież. Organizowane są wszelkiego rodzaju konkursy i zajęcia dla dzieci, które maja na celu upowszechnianie i zachęcanie do czytelnictwa, propagowanie właściwych postaw i rozwijanie zdolności manualnych. Biblioteka współpracuje również z szkołą podstawową w ramach zajęć pozalekcyjnych i przygotowywania apeli i imprez. Od stycznia 2008 do końca 2011 roku pracą w bibliotece kierowała Magdalena Seweryn. Od 2012 roku bibliotekę prowadzi Agnieszka Romanowska.

 

Biblioteka Gminna

 

Decyzję o powstaniu biblioteki gminnej podjęto na posiedzeniu Gminnej Rady Narodowej w Czernikowie Uchwałą nr 43 z dnia 30 sierpnia 1948 r. Lokalem bibliotecznym stało się pomieszczenie w domu prywatnym pana Kazimierza Ziemkiewicza. Pierwszą bibliotekarką została pani Stanisława Morawska, która pracowała do 1969 r. Z zapisów w księgach inwentarzowych wynika, że pierwszy księgozbiór liczył 520 tomów. Do 1972 r. biblioteka borykała się z ogromnymi trudnościami lokalowymi. Wszystkie zajmowane pomieszczenia (głównie w domach prywatnych) nie spełniały warunków do prawidłowego funkcjonowania tego typu instytucji. Od 1992 r. biblioteka mieściła się w sali posiedzeń Urzędu Gminy. Wtedy już pracami bibliotecznymi kierowała pani Dobrosława Sobocińska (1969-1991). W 1998 r. staraniem władz gminy, bibliotekarki i innych ludzi oddanych kulturze odkupiono od prywatnego właściciela wolnostojący, piętrowy budynek i w całości przeznaczono go na cele biblioteczne. Biblioteka, mając do dyspozycji 140 m2, wydzieliła wypożyczalnie dla dorosłych i oddział dla dzieci. Na obecny kształt i wygląd biblioteki publicznej w Czernikowie złożyły się więc lata lepsze i gorsze, wieloletni trud bibliotekarzy oraz ludzi właściwie rozumiejących rolę i zadania bibliotek. Obecnie nasza placówka posiada ponad 15tys. woluminów. Jakość i charakter księgozbioru kształtują potrzeby czytelnicze, każdego roku w budżecie biblioteki są zabezpieczone środki na zakup nowości książkowych. Biblioteka pozyskuje nowych czytelników poprzez różnorodne formy pracy, zarówno z czytelnikiem indywidualnym jak i zespołowym. Czyni to bibliotekę ważnym ośrodkiem dla środowiska. Dla dzieci organizowane są specjalne konkursy literackie i plastyczne, spotkania w ramach edukacji czytelniczo-medialnej, przygotowywane w przy współpracy z nauczycielami szkół z terenu gminy. W kalendarz stałych imprez biblioteki wpisał się międzyszkolny konkurs wiedzy o regionie z cyklu „Małe ojczyzny”. Tematycznie obejmuje on zagadnienia związane z historią, geografią, kulturą i sztuką Ziemi Dobrzyńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem naszej gminy.

Niezwykłym przeżyciem dla czytelników są spotkania autorskie z pisarzami, poetami, wybitnymi twórcami regionu. Czernikowska biblioteka gościła w swoich murach wiele znanych osobistości. W ostatnich latach z czytelnikami biblioteki spotkali się m.in.: Marta Fox, Krzysztof Petek, Grzegorz Kasdepke, Zbigniew Branach, Kazimierz Szymeczko, Wanda Chotomska. Biblioteka organizuje też cykliczne spotkania z twórcami regionu, najbardziej znanym, również poza granicami naszej gminy jest poeta Dariusz Chrobak.

Od kilku lat biblioteka udostępnia czytelnikom stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. W trakcie tworzenia jest katalog komputerowy. Współpraca z władzami gminy układa się bardzo dobrze, baza materialna poprawiła się, ocieplono budynek, naprawiono dach, dokonano wymiany okien. Wierzę, że wspólny wysiłek władz i pracowników wpłynie korzystnie na dalsze wzmocnienie pozycji biblioteki w środowisku, a następne lata będą latami rozwoju. 

Obecnie dyrektorem placówki jest Marianna Podgórska, a bibliotekarzem Magdalena Seweryn.

Magazyn

Ogłoszenia

zobacz wszystkie
 • ZATRUDNIMY
  ZATRUDNIMY DZIEWCZYNĘ NA STANOWISKO KELNER-KUCHARZ W PIZZERII " MARIANO" W CZERNIKOWIE PRACA NA PEŁNYM ETACIE, JEDNOZMIANOWA ( 12 GODZ.) CO DRUGI DZIEŃ.
  TEL.KONTAKTOWY 502-764-524
 • BAL KARNAWAŁOWY
  RESTAURACJA MARYSIEŃKA W CZERNIKOWIE ZAPRASZA NA
  BAL KARNAWAŁOWY
  DNIA 10.02.2018 PRZY ULICY TARGOWEJ 19.
  BAL POPROWADZI ZESPÓŁ RAFA
  POCZĄTEK ZABAWY O GODZ. 20.00
  CENA : 290ZŁ/OD PARY
  W CENĘ WLICZONE:
  -WIELE GORĄCYCH POSIŁKÓW
  -LICZNE ZIMNE PRZEKĄSKI
  -CIASTA
  -NAPOJE.KAWA.HERBATA
  -0.5 L ALKOHOLU NA PARĘ GRATIS
  INFORMACJE POD NUMEREM TELEFONU 510240910 LUB 502764524
  ZAPRASZAMY GORĄCO
 • NOWE PRZEDSZKOLE + ZERÓWKA + KLUB MALUCHA 1-3
  Przyjmujemy zapisy do nowo tworzonego przedszkola i zerówki - szczegóły pod linkiem:
  https://www.olx.pl/oferta/nowe-przedszkole-i-zerowka-zapisy-CID88-IDmcAY4.html

  Serdecznie zapraszamy.
 • dzierżawa
  Wiejska Spółdzielnia Handlowo Usługowa w Czernikowie wydzierżawi pomieszczenia magazynowe po Wytwórni Pasz z dostępem do mediów; Pomieszczenia biurowe po Wytwórni Pasz; Pomieszczenia w miejscowości Mazowsze przy sklepie powierzchnia około 100m2; Pomieszczenia przy sklepie w Osówce pow.80m2.
 • Sprzedam dzialkę oraz dom
  Sprzedam:
  działkę inwestycyjną Czernikowo centrum pow:5600m2 lub dom parterowy, budynek gospodarczy na działce pow:1100m2 lub jako całość działka inwestycyjna pow: 6700m2 przy boisku sportowym ul.Szkolna.
  Telefony kontaktowe:
  508 060 864 lub 508 293 870 .
 • Sprzedam działki
  Sprzedam działki 6 i 13,5 arów na nowo powstającym osiedlu (przedłużenie ulicy Wiśniowej), w pełni uzbrojone – woda, prąd, kanalizacja, deszczówka, droga asfaltowa o szerokości 10 m, chodniki, oświetlenie uliczne.

Biuletyn Informacji Publicznych

Banery

-
System Informacji Przestrzennej
Nieodpłatna pomoc prawna
-
-
-
-
"DWA SŁOWA" Nr 4/2017
-
Plan Czernikowa
-
-

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Czernikowo
ul. Słowackiego 12
87- 640 Czernikowo
tel. / fax  54 287 50 01
                       287 50 13
                 56 678 23 88
e-mail:   info@czernikowo.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 7.00 - 15.00

 

Statystyki

Naszą stronę odwiedziło już 3588 osób Gratulujemy, jesteś jedną z nich!
Urząd Gminy w Czernikowie

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.